دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

تحلیل و بررسی واژه ی «خاموش»در دیوان مولانا

قسمتی از متن پایان نامه :

 

پیروزی‌های غزها در ایران، خواه‌ناخواه شمار بیشتری از ترکمان‌های آسیای میانه را به ایران کشانید. از این دوره، اهمیت ویژه آذربایجان به عنوان پایگاه توسعه‌طلبی ترکمن‌ها آغاز شد و از همین دوره بود که این سرزمین به یافتن صبغه ی قومی و زبانی ترک آغاز کرد و این صبغه را تا به امروز حفظ کرده است. در طی کمابیش
سده ی بعد ، غازیان از این ناحیه به امیرنشین های مسیحی ارمنستان و گرجستان فشار می‌آوردند، و در عین حال به درون آناتولی رخنه کرده و دولت‌های غازی، نظیر دانشمندیه و منگوجکیه را در آنجا پی افکندند و شالوده‌های سلطنت سلجوقی را در روم پی‌ریزی کردند که می‌بایست چندین دهه پس از انقراض سلاجقه بزرگ در ایران و عراق، دوام آورد.»(بویل،1366،5/صص49و48)

«علت تداوم این خاندان (سلاجقه  روم) را در حمله ی مغول، قبول ایلی می‌دانند. سلاجقه ی روم قبول ایلی کردند و مأمورین پادشاه ایلخانی را در کشور خویش پذیرفتند و دخالت مغولان در اواخر عهد سلاجقه ی روم به جایی رسید که سلاطین روم را چون  حکام عزل و نصب می‌کردند. قبولی ایلی مغول، آسیای صغیر را از حملات سخت و خونریزی‌ها و قتل ها و غارت های بی‌امان مغول و تاتار تا حدی دور نگاه داشت و آن را به صورت یکی از پناهگاه های پایه‌گذار برای علما و دانشمندان ایرانی که از سلاح حمله تاتار می‌گریختند، قرارداد. علاوه‌بر این، سلاجقه ی روم وسیله بزرگی برای نشر زبان و ادب فارسی در متصرفات خود گردیدند و از این بابت، در تاریخ ایران شاهد شأن و مقامی بزرگند.»(صفا،1347، 2/صص23و22)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پاسخ دینامیکی یک دال بتن مسلح تقویت شده با مصالح FRP تحت اثر بار انفجار به کمک روش اجزاء محدود

گولپینارلی در مورد روابط سلجوقیان با حکومت روم شرقی ( بیزانس) آورده که: «این روابط چنان دوستانه بود که حتی قلج ارسلان دوم، قهرمان جنگ‌های صلیبی، پس از شکست از دانشمندیه و اتابکان حلب به بیزانس پناهنده شد. پسر غیاث‌الدین کیخسرو نیز، از برادر خود، رکن الدین، به بیزانس گریخت و پسرش علاءالدین کیقباد، 11 سال در آن دیار اقامت کرد. بنا به روایتی، اجداد سه امیر سلجوقی یعنی، جلال الدین قراطای، قراسنقر و کمال‌الدین قراتاش از رومیانی  بودند که بعداً اسلام آوردند.»( گولپینارلی، 1375،ص62)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-آیا واژه «خاموش» می‌تواند تخلّص مولانا باشد؟

2- آیا این واژه در ابیات دیوان کبیر با مضامین و معانی خاصّی به کار رفته است یا خیر؟

3- آیا برای مضامین و معانی موردنظر واژه ی«خاموش» از نمادها و تعابیر دیگری استفاده شده است؟

4- آیا واژه ی خاموش می‌تواند بیانگر گرایش‌های عرفانی مولانا در زمان آشنایی با شمس باشد یا اینکه محدود به برهه ی خاصی از زمان نمی‌شود؟

 پایان نامه تحلیل و بررسی واژه ی «خاموش»در دیوان مولانا

 پایان نامه تحلیل و بررسی واژه ی «خاموش»در دیوان مولانا

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :تحلیل و بررسی واژه ی «خاموش»در دیوان مولانا