دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو

قسمتی از متن پایان نامه :

  

3-6-بهره­وری کلی

 

نسبت کل ارزش محصول تولید شده به مجموع ارزش کلیه نهاده­های مصرفی است. این شاخص تأثیر مشترک و همزمان همه نهاده­ها و منابع ( از قبیل نیروی انسانی، مواد و قطعات، ماشین آلات، سرمایه و نظایر آن ) در ارتباط با ارزش محصول بدست آمده را اندازه­گیری می­کند. (منبع فوق)

بهره­وری ارزش اقتصادی کالا و خدمات است.

بهره­وری در علم اقتصاد عبارت است از اندازه­گیری کارایی مولد[1]، از طریق محاسبه نسبت تولید به نهاده‌های مورد نیاز در تولید.

بهره­وری، نسبت ستانده به یک نهاده یا بیشتر که در تولید ستانده مشارکت داشته است، گفته می­شود.

بهره­وری، معیاری است که نشان می­دهد اقتصاد با چه درجه­ای از کارایی منابع برای رسیدن به اهداف حرکت می­کند.

تعریف مرکز بهره­وری ایران (NIPO): بهره­وری یک فرهنگ، یک نگرش عقلایی به کار و زندگی است، که هدف آن هوشمندانه­تر کردن فعالیت­ها برای دستیابی به زندگی بهتر و فعالتر است.

تعریف آژانس بهره­وری اروپا: درجه استفاده مؤثر از هر یک از عوامل تولید.

 

 

 

 

 

3-7-بهره­وری و شاخص­های آن

 

بهره­وری در حالت عمومی به صورت نسبت ستاده به نهاده تعریف می­شود. یعنی اگر در یک واحد تولیدی Yرا ستاده و X را نهاده بکار رفته، در نظر بگیریم، آن گاه می توان،X/Y را به عنوان بهره­وری در حالت کلی در نظر گرفت که، در این صورت روی منحنی تولید بهره­وری در یک نقطه خاص در واقع همان خطی است، که از مبدأ مختصات بر آن منحنی وصل می­شود. (قاسمی، 1379: 14)

به عبارت دیگر، بهره­وری (P) ارتباط بین تولید (Q) (کالا یا خدمات) و عواملی که در تولید استفاده شده (F) می­باشد. یعنی  نماینده­ای از کارایی پربار از یک واحد تولید داده شده برای یک دوره مفروض می­باشد. بهره­وری با مفاهیم دیگری همانند کارایی و اثربخشی ارتباط نزدیکی دارد، که در واقع اثربخشی و کارایی مستقل از بهره­وری نیستند. (دجلا و گالوج[2]، 2008 :4)

اثربخشی، وسعت و اندازه اهداف را مشخص می­کند که، ممکن است اهداف (اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و بوم­شناسی و …) قابل دستیابی باشند. بدون اینکه چه سطحی از هزینه­ها به کار گرفته شود و یا چه حجمی تولید شود. یک سازمان هنگامی به اهدافی که در نظر داشته باشد (اهدافی برای فروش، پیشرفت خدمات مشتری، اهداف اجتماعی، کاهش آلودگی و غیره) دست یابد، مؤثر واقع می­شود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی تحقیقات مقدماتی و وظایف محوله بر عهده دادستان و بازپرس

مفهوم بهره­وری با کارایی نیز ارتباط نزدیکی دارد. اگر یک واحد تولیدی کارا باشد، به معنی آن است که به بهترین شیوه تولید ممکن دسترسی پیدا کرده است. کارایی، وسعت و اندازه اهداف را مشخص می­کند، به شرط آنکه برای رسیدن به آن هدف، حداقل استفاده­ای از منابع بکاررفته داشته باشیم.

کارایی را می­توان از دو طریق مالی و تکنیکی در نظر گرفت. کارایی از لحاظ مالی بیان کننده نرخ سودآوری و از نظر تکنیکی بیان کننده بهره­وری است و افزایش کارایی در این حالت به افزایش بهره­وری منجر می­شود. بنابراین بهره­وری، تکنیک اجرایی را اندازه­گیری می­کند(نرخی از حجم ستاده به نهاده) و همچنین معیاری از کارایی تکنیکی است.

اگرچه بهره­وری مقایسه­ای از ستاده و منابع استفاده شده در تولید آن می­باشد، سؤالاتی که ممکن است وجود داشته باشد این است که:

  1. چگونه ستاده اندازه­گیری می­شود؟
  2. چه منابعی برای تولید ستاده بکار گرفته می­شود؟
  3. چگونه بهره­وری با هم جمع زده می­شود؟

افزایش بهره­وری به معنی آن است که یا با میزان یکسانی از نهاده، ستاده بیشتری تولید شود و یا این­که میزان نهاده کمتر جهت همان میزان ستاده بکار گرفته شود.

در اندازه­گیری بهره­وری، نسبت ستاده به نهاده تعریف می­شود، ستاده­ای که در صورت کسر ظاهر می‌شود، ستاده ناخالص یا ارزش افزوده رانشان می­دهد، که ارزش افزوده از رابطه  (ستاده منهای مصرف متوسط) تعریف می­شود.

در این­صورت دو نوع بهره­وری وجود دارد: اگر در اندازه­گیری بهره­وری از ستاده ناخالص استفاده کنیم، بهره­وری ناخالص حاصل می­شود و اگر در اندازه­گیری بهره­وری از ارزش افزوده استفاده کنیم، بهره­وری خالص حاصل می­شود.

[1]– Productive efficiency

[2] – Djella & Gallouj

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-3-سؤالات تحقیق

در این تحقیق سؤالات زیر مورد آزمون قرار می­گیرد:

  1. تأثیر جریانات تجاری بر میزان بهره­وری صنعت خودرو کشور چگونه است؟
  2. تأثیر سرمایه‌گذاری بنگاهها در زمینه تحقیق و توسعه بر میزان بهره­وری بخش صنعت خودرو کشور چگونه است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو  با فرمت ورد