دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1. تهیّه طرح و برنامه‎ریزی اقتصادی

یکی از راهکارهای اقتصاد مقاومتی، تهیّه طرح و برنامه‎ریزی اقتصادی توسط دولت می باشدکه برای دست یابی به هر هدفی به طرح و برنامه نیاز است؛ زیرا برنامه ریزی عبارت است از تعیین هدف ها، و پیش بینی راه ها و امکانات لازم برای دست یابی به آن اهداف.[1]

اگر دولت درصدد توسعه و رشد اقتصادی جامعه باشد، ولی اگر طرح و برنامه کاملی تهیّه نکرده باشد که بتواند هدف ها و راهکارها و موانع احتمالی و امکانات و ظرفیّت ها را مشخص سازد، بدون تردید، نه تنها در زمینه پیشبرد اقتصاد و رونق بخشیدن به فعالیّت های اقتصادی موفقیّتی به دست نمی آورد، بلکه چه بسا متحمّل زیان های بسیاری هم می شود.

امام سجاد7در این زمینه می فرماید: « مَنْ لَمْ یَعْرِفْ دَاءَهُ أَفْسَدَهُ‏ دَوَاؤُهُ [2]؛ کسی که درد خود را نشناسد، مصرف دارو او را از بین می برد.» همچنین از رسول خدا 9نقل شده که فرموده است: « مَنْ عَمِلَ عَلَى غَیْرِعِلْمٍ‏ کَانَ مَا یُفْسِدُ أَکْثَرَمِمَّا یُصْلِحُ[3] ؛ کسی که بدون علم به عملی اقدام کند، بیش از آنکه اصلاح کند، سبب تباهی می شود.»

امام علی7برنامه ریزی خوب، مناسب و صحیح را محکم ترین و روشن ترین دلیل توانمندی عقلانی انسان می داند. و می فرماید: « أَدَلُّ شَیْ‏ءٍ عَلَى غَزَارَهِ الْعَقْلِ حُسْنُ‏ التَّدْبِیرِ[4]؛ اولین نشانه کامل بودن عقل، برخورداری از تدبیر نیکوست.» درنکوهش بی تدبیری، مطالب بسیاری وارد شده است.

 

برنامه ریزی سبب می شود انسان هرکاری را از راه خودش درزمان و فرصت مناسب با اشراف به تمام زوایای آن انجام دهد و از مقدّم داشتن کارهای دیگر خودداری کند.

امام رضا7می فرماید: هرکس هدفی را ازراه مخصوص به آن دنبال کند، هرگز لغزش پیدا نمی کند و اگر به فرض دچار لغزش هم شد، راه چاره بر او بسته نمی شود و به راحتی و با تأمل و دقت بیشتر    می تواند راه اصلاح آن را بیابد.[5]

بنابراین، یکی از تکالیف مهمی که اسلام بر عهده حاکمیت جامعه اسلامی گذاشته است، برنامه ریزی مناسب برای پی گیری اهداف اجتماعی، از جمله هدف های اقتصادی است؛ چرا که داشتن برنامه، باعث می شود در کمترین زمان لازم و با صرف حداقل امکانات و سرمایه ها، هدف ها تحقق یابد.

در مجموعه ای از روایات، به فواید برنامه ریزی اشاره شده است که عبارتند از:

1.کاهش از میزان خطا و اشتباه؛ امام علی7در این باره فرموده است:«التَّدبیرُ قَبْلَ الْعَمَلِ یُومِنُ العِثارَ[6]؛ داشتن تدبیر قبل از اقدام به کار، سبب در امان ماندن از لغزش هاست.»

  1. 2. فقرزدایی؛ امام علی7می فرماید :« فَلا فَقْرَ مَعَ حُسْنِ التَّدبِیرِ[7]؛ با برنامه ریزی و تدبیر شایسته، فقر و کمبود اتفاق نمی افتد.»
  2. 3. ایمنی از ندامت وپشیمانی؛ هر فرد یا سازمانی که بدون تفکّر در ابعاد مختلف فعالیت های خود، خویش را مشغول انجام کاری نماید، بی گمان دچارسردرگمی می شود و درصد خطا و اشتباه او زیاد می شود و طبیعتاً چنین کاری، موجب پشیمانی و ندامت خواهدبود.[8]
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بعد همکاری و تفاوت آن در کارکنان پروازی و کارکنان زمینی

 

اما اگر پیش از انجام هر کاری، جوانب و زوایای آن مورد بررسی قرار گیرد، و همچنین برای انجام دادن درست و منطقی آن برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد، میزان خطا و اشتباه کاهش می پذیرد.[9]

دراین صورت فرد یا سازمان دچار ندامت و پشیمانی نخواهد شد. از امام علی7نقل شده است که فرمود:« التَّدْبِیرُ قَبْلَ‏ الْعَمَلِ‏ یُؤْمِنُکَ‏ مِنَ النَّدَمِ [10]؛ برنامه ریزی قبل از کار، تو را از پشیمانی در امان نگه      می دارد.»

  1. افزایش بهره وری؛از جمله آثار برنامه ریزی و تدبیر، رشد و افزایش ثروت است. امیرمؤمنان، علی7می فرماید:« حُسْنُ‏ التَّدْبِیرِ یُنْمِی قَلِیلَ الْمَالِ‏[11]؛ سرمایه اندک با برنامه ریزی مناسب رشد پیدا می کند.»
  2. 5. خنثی سازی تهدید؛ فایده دیگر برنامه ریزی و تدبیر، این است که خطرات احتمالی دشمنان یا پیش آمدهای ناگوار را نقش بر آب می سازد. امام علی7در این باره می فرماید:« بِالنَّظَرِ فِی‏ الْعَوَاقِبِ‏ تُؤْمَنُ‏ الْمَعَاطِبُ‏ [12]؛ با دقت و تدبیر در پی آمد کارها، می توان از خطرات و سختی هایی که ممکن است پیش آید، در امان ماند.»

[1] – پیروز، علی آقا و دیگران. مدیریت در اسلام. به کوشش: سید مهدی الوانی. قم: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه: 1384، ص16.

[2] – محمدی ری شهری، محمد. پیشین، ج3. ص365.

[3] – همان. صص 198 و 199.

[4]– تمیمی آمدی، عبدالواحد بن محمد. پیشین 1366. ص354؛ حکیمی، محمد رضا، پیشین، ج1، ص544.

[5] – همان. ص558.

[6] – تمیمى آمدى، عبد الواحد بن محمد. پیشین، ص354.

[7] – همان، ص794.

[8] – پیروز، علی آقا و ابوطالب خدمتی …[ و دیگران]. مدیریت در اسلام. قم. پژوهشکده حوزه و دانشگاه. 1384.ص21.

[9] – همان.ص21.

[10] – مجلسی، محمد باقر. پیشین، ج71. ص338.

[11] – حکیمی، محمدرضا. پیشین ج4. ص351.

[12] – تمیمى آمدى، عبد الواحد بن محمد. پیشین. ص 305.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

الف) سؤالات اصلی:

جایگاه اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت چیست؟

ب) سؤالات فرعی:

  • راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن وسنت کدامند؟
  • در قرآن و روایات برای اقتصاد مقاومتی چه آثاری بیان شده است؟
  • موانع اقتصاد مقاومتی ازدیدگاه قرآن و سنت کدامند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت  با فرمت ورد