دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت

قسمتی از متن پایان نامه :

1-3. کیفیّت‌مداری و کالاهای مرغوب

در تولید از دو نظر اهمیت زیادی دارد: یکی، از نظر کمّی؛ دوم، از نظر کیفی کالا و خدمات. کمیّت تولید، ناظر به فراوانی تولید است. این بُعد از تولید مهم است و باید میزان تولید افزایش یابد تا کمبودی در عرضه کالا پیش نیاید، اما از نظر کیفی تولید از اهمیّت بیشتری برخوردار است. تولید کالاهای باکیفیّت و مرغوب، افزون بر آنکه نشانه احترام به شخصیّت مشتری و رفتار کریمانه با خریدار است، موجب جلب اعتماد مشتری و رونق و استمرار فروش این کالاها می‌شود.

در حقیقت، اصلی‌ترین عامل رونق بازار کار و کسب جایگاه ممتاز برخی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی را باید در ارایۀ کالاهای باکیفیّت و مرغوب از سوی آنها دانست. این در حالی است که ارایه کالاهای بی‌کیفیّت به مردم، در کنار همه آفات و ضررهایی که دارد، مایه زیان اقتصادی است؛ چرا که مشتری، به زودی برای تعمیر این کالاها اقدام می‌کند یا به دلیل از کار افتادن زود هنگام این کالاها، به زودی مجبور به خرید دوباره این کالاها می‌شود، که در هر دو صورت، متحمّل زیان اقتصادی شده است.

شخصی به نام عاصم بن حمید می‌گوید: امام صادق7به من فرمود: «به چه کار مشغولی؟ گفتم: «گندم می‌فروشم.» حضرت فرمود: « اشْتَرِ الْجَیِّدَ وَ بِعِ‏ الْجَیِّدَ فَإِنَّ الْجَیِّدَ إِذَا بِعْتَهُ قِیلَ لَهُ بَارَکَ اللَّهُ فِیکَ وَ فِیمَنْ بَاعَکَ[1]؛ جنس مرغوب بخر و جنس مرغوب بفروش؛ چون وقتی جنس خوب مرغوب فروختی، مردم می‌گویند: خدا به تو و به آنکه این جنس مرغوب را به تو فروخت، برکت دهد.»

در آموزه‌های دینی، بر تولید کالا به گونه‌ای که کمترین ضایعات را داشته باشد، تأکید شده است. رسول خدا9نیز دستور می‌داد اندازه نان را کوچک بگیرند، تا ضایعات آن کمتر باشد.»[2] مقام معظّم رهبری مدظله العالی در توصیه به ارتقای کیفیّت کالاهای تولیدی می‌فرماید: «ما می‌توانیم امروز ادعای استقلال اقتصادی کنیم؛ اما به شرط‌ها و شروط‌ها. یکی از شرط‌هایش این است که در کشور، هر کس هر کاری را بر عهده دارد، خوب انجام دهد.»[3]

همچنین تضمین مناسب کالا و ارائه خدمات پس از فروش نیز بیانگر آن است که کالا نه تنها از استواری و اتقان برخوردار است بلکه مشتری نگران مشکلات پس از خرید آن نخواهد بود؛ زیرا امکان هرگونه تغییر یا تعمیر کالا وجود دارد. این باعث می شود که انگیزه برای خرید یک کالا که دارای چنین ویژگی هایی باشد افزایش یابد.

افزایش کیفیّت و ارتقای آن در کالا و خدمات موجب افزایش اعتماد عمومی به کالا و خدمات شده و تبادل اقتصادی را نیز افزایش می دهد. این گونه است که با افزایش تقاضا، امکان افزایش تولید و بهره وری بیشتر فراهم می آید و اقتصاد، مسیر رشد خود را درپیش می گیرد.

امروزه یکی از مشکلات تولید درکشور، بی‌توجّهی به کیفیّت محصول است. بسیاری از کالاهای گران‌قیمت را اگر با هزینه زیاد تهیّه کنید، در همان روزهای اول از کار می‌افتد یا کارآیی لازم و مطلوب را ندارد. این قبیل کالاها کم نیستند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تعیین میزان توجه به مؤلفه ی مشارکت، همکاری و تشریک مساعی در برنامه درسی دوره ابتدایی

توجّه به کیفیّت کار و بهبود کیفیّت کالای تولیدشده، یکی از راهکارهای اقتصاد مقاومتی می باشد. چنان‌که نظام هستی بر اتقان عمل و محکم‌کاری بنا شده است.P صُنْعَ اللَّهِ الَّذِی أَتْقَنَ‏ کُلَ‏ شَیْ‏ءٍO [4]؛ «آفرینش خداوندی همه‌ چیز را متقن آفریده است.» معصومین:: هم به محکم‌کاری و بهسازی فرآورده‌های تولید دستور داده‌اند. رسول خدا9می‌فرماید:« إِذَا عَمِلَ‏ أَحَدُکُمْ‏ عَمَلًا فَلْیُتْقِنْ[5] ‏ ؛ هرگاه یکی از شما کاری انجام دهد، باید که [آن را] استوار و محکم سازد.» همچنین آن حضرت درسخن دیگری فرمود: ‏« وَ لَکِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ عَبْداً إِذَا عَمِلَ‏ عَمَلًا أَحْکَمَهُ‏[6]؛ خداوند بنده‌ای را دوست دارد که هرگاه عملی را انجام می‌دهد، آن را مستحکم کند.»

گاهى صرفه جویى در سرمایه و منابع تولید به کیفیّت و موارد تولید بستگى دارد؛ یعنى هنگامى که تولیدات از کیفیّت خوب برخوردار نباشد، موادّ و امکانات تولیدى در موارد لازم و مطابق با نیازهاى ضرورى جامعه به جریان نیفتد، ضایع ساختن مواد اوّلیه، اتلاف وقت کارگران، استهلاک بیهوده ابزار تولید، پیدایش بازار مصرف، تورّم و گرانى کالاهاى لازم و دیگر آثار منفى در پى خواهد داشت.[7]

بنابراین براى صرفه جویى و جلوگیرى از ضایع شدن امکانات تولید باید معیارهایى را در نظر گرفت از جمله:

الف- تولید کنندگان در کار خود دقیق، امین و شایسته باشند و کالاهاى مرغوب و مقبول مصرف کننده عرضه کنند؛ حضرت امام صادق7از پیامبراکرم9نقل مى‏کند که در ضمن حدیث مفصلّى فرمود:«خدا بنده‏اى را دوست دارد که چون کارى انجام دهد آن را درست و استوار به انجام برساند.»[8]

[1]حر عاملی، محمد بن حسن. پیشین، ج19.‌ ص13؛ کلینی، محمد بن یعقوب. الفروع من الکافی، ج5. ص202.

[2] حر عاملی، محمد بن حسن. پیشین، ج19.‌ ص13.

[3] – بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگران و فرهنگیان کشور، به مناسبت «روز کارگر» و «روز معلّم» ۱۳۷۲/۰۲/۱۵؛www.kameni.ir .

[4] – نمل، 88.

[5] – کلینی، محمد بن یعقوب. پیشین، ج3. ص262.

[6] – ابن بابویه قمی، محمد بن علی. الامالی. قم: دارالثقافه: 1414ق، ص385.

[7] – الهامی نیا، علی اصغر. پیشین. ص33.

[8] – کلینی، محمد بن یعقوب. پیشین، ، ج 1. ص 274.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

الف) سؤالات اصلی:

جایگاه اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت چیست؟

ب) سؤالات فرعی:

  • راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن وسنت کدامند؟
  • در قرآن و روایات برای اقتصاد مقاومتی چه آثاری بیان شده است؟
  • موانع اقتصاد مقاومتی ازدیدگاه قرآن و سنت کدامند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت  با فرمت ورد