دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر کیفیت سود بر واکنش سرمایه گذاران به گزارشات مالی تعدیلی شرکت ها

قسمتی از متن پایان نامه :

2-3-15- محتوای اطلاعاتی سود

سود از جمله برترین شاخص­های اندازه­گیری فعالیت­های یک واحد اقتصادی است. اهمیت سود حسابداری، مقوله­ای است که براثر گسترش فنون کمی مدیریت و ضرورت توجه به نیاز استفاده کنندگان صورت­های مالی، شکل گرفته و با گذر از دیدگاه محدود اندازه­گیری نتیجه فعالیت­های گذشته، حسابداری را برای یاری رسانیدن به تصمیم گیرندگان تواناتر ساخته است.

از سال 1965 تاکنون فرضیه بازار کارا مطرح است. تحت این فرضیه کلیه اطلاعات مربوط و موجود در قیمت سهام منعکس بوده و حتی سرمایه­گذاران درون سازمانی که به اطلاعات دست اول دسترسی دارند نیز قادر به تحصیل بازده غیر عادی نخواهند بود. در چنین بازاری افشای کامل اطلاعات و بخصوص اطلاعات حسابداری دارای محتوای اطلاعاتی می­باشد. از دیدگاه اطلاعاتی، مفهوم سود نتیجه فعالیت­های اقتصادی را بیان می­کند. ولی به عنوان معیار اساسی اندازه­گیری، هم­چنان مورد تردید قرار دارد. بر مبنای مفروضات بازار کارای سرمایه، تحقیقات تجربی مؤید آن هستند که سود حسابدار ی دارای محتوای اطلاعاتی می­باشد.

2-3-16- محتوای اطلاعاتی سود تعهدی

سودی که به صورت تعهدی محاسبه می­شود، مطالبی است که مباحث فراوانی پیرامون آن موجود است. اگرچه دیدگاه اصولی و بنیادی این روش مورد قبول واقع شده است، ولی از دیدگاه اطلاعاتی، سود تعهدی نمی­تواند بیانگر فعالیت اقتصادی باشد. با توجه به مفروضات بازار کارا، نتیجه تحقیقات تجربی بیانگر این دیدگاه است که سود حسابداری دارای محتوای اطلاعاتی است. اینکه آیا تمایل حسابداران بر این است که برای محاسبه سود از یک روش منحصر به فرد استفاده کنند یا می­خواهند اطلاعات گنجانده شده در فرآیند محاسبه سود را شناسایی نمایند، به هرحال، حسابداران در مرحله عمل کماکان بر نقش محاسبه سود تاکید می­کنند و تحلیل­گران مالی هم خواستار محاسبه و انتشار این عدد می­باشند. برای مثال، در بیانیه شماره یک از مفاهیم حسابداری مالی گفته می­شود که: «تاکید گزارش­های مالی بر روی اطلاعاتی است که درباره عملکرد شرکت می­شود و آن از مجرای محاسبه سود و اجزای  تشکیل دهنده آن، ارائه می­گردد»(هندریکسون، میشل و ون بردا[1]، 1992 ).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی رابطه بین ساختاری سازمان و کیفیت اطلاعات مالی

[1] Hendrickson, Eldon, S. and Michel, F. Van Breda

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوال تحقیق:

با توجه به مطالب مطرح شده فوق سوالات پزوهش به صورت زیر گسترش می­یابد:

سوال اول: آیا شرکت­هایی که کیفیت سود پایین­تری دارند در مقایسه با شرکت­های با کیفیت سود بالاتر،  واکنش ضعیف­تری در خصوص گزارش تعدیلی از  بازار دریافت خواهند کرد؟

سوال دوم: آیا کیفیت سود اندازه­گیری شده با استفاده از الگوی اسلوان (1996)، از کیفیت سود اندازه­ گیری شده با استفاده از شاخص اقلام تعهدی  بر اساس مدل دی چو و دی شف[1] (2002) در پیش­بینی واکنش بازار مفیدتر است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تاثیر کیفیت سود بر واکنش سرمایه گذاران به گزارشات مالی تعدیلی شرکت ها با فرمت ورد


دیدگاهتان را بنویسید