با عنوان : مطالعه واکنش در شرایط اضطراری در مجتمع های پتروشیمی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – مهندسي محيط زيست
عنوان :
بررسي واكنش در شرايط اضطراري در مجتمع هاي پتروشيمي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

با در نظر داشتن وجود سيستمهاي ايمني قوي و كنترل هاي دقيق، باز هم وجود حوادث در صنايع شيميائي امري اجتناب ناپذير مي باشد، اين حوادث بعضاً چنان بزرگ می باشد كه نه تنها محوطهء كارخانه بلكه نواحي اطراف را نيز تحت تاثير قرار مي دهد . لذا داشتن برنامه جهت واكنش در شرايط اضطراري و تنظيم چارت هاي معين و دقيق، و همچنين داشتن نگرشي عميق به شرايط اضطراري براي هر مجتمع شيميائي ضروري می باشد. يك برنامه كامل واكنش در وضعيت اضطراري بايد به گونه اي طراحي گردد كه بتواند تمام مسائل و پيامد هاي ناشي از يك حادثه را پيش بيني نموده و راهكارهاي مناسبي را ارائه نمايد، بدين ترتيب هرچه بيشتر مي توان از تاثيرات و شدت حادثه كم كرد.

به گونه كلي رئوس مطالبي كه بايد در اين تدوين اينگونه طرحها مد نظر قرار گيرد عبارتند از:

  • ارائه هدف و خط مشي در يك برنامه واكنش اضطراري
  • تعريف وضعيت اضطراري و تقسيم بندي وضعيت اضطراري
  • ساختار فرماندهي ، مركز عمليات بحراني و وظائف ستاد بحران
  • نحوه اعلام وضعيت اضطراري ، شناسائي نقاط تجمع ، روشهاي سرشماري و روش هاي تخليه
  • آموزش و تمرين
  • ارائه فلوچارتهاي مناسب براي انواع حوادث و در سطوح مختلف
  • اجرای Pre Planning

مقدمه

درحالت كلي هيچكس انتظار يك رويداد غير منتظره و يا حادثه بد را ندارد، اما آن چیز که مسلم می باشد آن می باشد كه حوادث غيره منتظره در بعضي از مواقع رخ مي دهد ، و اين واقعيتي می باشد انكار ناپذير كه اينگونه حوادث مي توانند به افراد در هر وقت و هر كجا آسيب برسانند و يا حتي به گونه ايي عميق باشند كه كارفرمايان را ملزم به تخليه محل كار نمايند و اين امر بايد در كوتاهترين زمان ممكن صورت پذيرد. تعريف كلي يك حادثه يا فاجعه زياد سخت نيست ولي آن چیز که مهم به نظر مي رسد آن می باشد كه حوادث يا فجايا مي توانند خيلي سريع توسعه پيدا كنند و با تمام توان آسيب برسانند بدون آنكه در ابتداء داراي علامت مشخصه خاصي بوده و يا داراي علامتهاي كوچكي باشند. از سوي ديگر در بعضي از موارد براي اينكه يك حادثه رخ دهد نيازبه هفته ها زمان مي باشد تا مسئله به اندازه كافي بزرگ گردد و بتواند يك حادثه را در پي داشته باشد.

با در نظر داشتن صنعتي كه شما درآن فعاليت داريد ،بحران مي تواند معناي متفاوتي را به خود بگيرد و داراي توضيحات متفاوتي باشد. به عنوان مثال يك تند باد مي تواند دكل هاي برق را كنده و واژگون نمايد و باعث بروز يك حادثه گردد و يا فشار بيش از حد يك مخزن ذخيره L.P.G و عدم عملكرد سيستم هاي ايمني آن مي تواند منجر به يك فاجعه گردد.

نكته مهم آن می باشد كه در هنگام بروز يك فاجعه يا حادثه بتوانيم بهترين واكنش را در برابر آن داشته باشيم. طرح يك واكنش اضطراري بايد به گونه اي باشد كه بتواند به گونه قابل ملاحظه اي از شدت حادثه جلوگيري كرده و عواقب آن را به حداقل برساند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

يك واكنش اضطراري بايد به گونه اي شفاف باشد كه مسئوليت تمام اعضاء به گونه كامل و واضح مشخص شده، همچنين يك واكنش اضطراري مناسب بايد تمام جوانب يك فاجعه را ببيند و براي تمام سئوالاتي كه در ذهن افراد و پرسنل به وجود مي آيد جواب داشته باشد پس بهترين روش جهت واكنش در برابر يك وضعيت اضطراري يا فاجعه ، آمادگي قبل از وقوع آن مي باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

به گونه كلي تعداد كمي از افراد در شرايط بحراني مي توانند واضح و منطقي فكر كنند، بنابر اين بسيار مهم می باشد كه در زماني كه حادثه رخ نداده می باشد به آن فكر كنيد و سئوالاتي را از خود بپرسيد. مثلاً اگر حريقي در يكي ازمخازن شما رخ داده می باشد چه تدابيري را بايد انديشيد؟ چگونه بايد عمليات اطفاء را انجام داد؟ آيا لوازم اطفاء حريق لازم را در اختيار داريد؟مسئوليت انجام عمليات چه كساني هستند و توضیح وظائف آنها چگونه می باشد؟آيا افراد و لوازم اطفاء حريق در چنين شرايطي آمادگي عمليات را دارند يا خير؟ آيا دانش شما به عنوان يك فرمانده در اينگونه موارد پاسخگو می باشد يا خير ؟ و غيره. به هر صورت پاسخ به اينگونه سئوالات به شما كمك مي كند كه در هنگام حوادث واقعي بتوانيد بهترين عملكرد را داشته باشيد.

تعداد صفحه : 88

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com


پاسخ دهید