با عنوان : مطالعه پساب های صنایع پتروشیمی و امکان تصفیه آن به روش استخراج مایع – مایع در ستون RDC

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي- مهندسي محيط زيست

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

عنوان :
بررسي پسابهاي صنايع پتروشيمي و امكان تصفيه آن به روش استخراج مايع- مايع در ستون RDC

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

لزوم تصفيه پساب هاي صنايع مختلف مانند صنعت پتروشيمي به خاطر اثرات نامطلوب مستقيم و غير مستقيم آن بر محيط زيست و زندگي مردم ، بر همگان آشكار می باشد. بنابراين بايد روش تصفيه مناسبي براي آن به كاربرد. پساب هاي واحد هاي مختلف پتروشيمي شامل تركيبات آلي يا غير آلي جامد يا مايع می باشد كه بصورت معلق ، قابل انحلال يا ته نشين شونده نظاره ميشود. فرايندهايي كه براي تصفيه اين ناخالصي ها نظاره ميشود شامل فرايند هاي شيميايي، حرارتي، بيولوژيكي و مكانيكي هستند كه قادر به حذف و پاكسازي پساب تا حد استاندارد و منطبق بر قوانين زيست محيطي مي باشند. مسائل و مشكلات در اين تحقيق دو نمونه از آلاينده هاي موجود در پساب پتروشيمي كه عبارتند ازمتيل اتيل كتون و استون مورد بررسي قرار گرفت و براي استخراج آنها از ستونهاي استخراج داراي صفحات چرخان موسوم به RDC بهره گیری گردید. در آغاز به كمك آرايه متعامد L9 در روش تاگوچي تعداد آزمايشات كاهش يافت. آزمايشات روي اين دو نمونه پساب مجازي، به كمك حلالهاي n- بوتيل استات و بنزن در محدوده دبي حلال 25.49 – 13.79 ml/min سرعت دوران روتور rpm 300-500، هلدآپ فاز پراکنده بین 0.08 – 0.05، قطر نازل پخش کننده بین mm 3-2 انجام گردید و شرایط عملیاتی بهینه برای به دست آوردن حداکثر بازده استخراج آلاینده ها در برج تعیین گردید. در نهایت شرایط بهینه برای دبی حلال 29.45ml/min، سرعت دوران روتور برج 480rpm، هلدآپ فاز پراکنده 0.07 و قطر نازل پخش کننده فاز پراکنده 2mm حاصل گردید. با انتخاب حلال n- بوتیل استات تحت شرایط عملیاتی مطلوب امکان استخراج آلاینده ها از جریان خوراک به میزان 50 درصد به دست آمد. ضمنا با افزایش دبی حلال n- بوتیل استات، میزان استخراج تا 41.36 درصد افزایش یافته و با ازدیاد سرعت دوران نیز درصد استخراج تا 42 درصد افزایش پیدا نمود.

در مطالعه اندازه قطر نازل در سیستم بنزن – آب – MEK نیز، میزان استخراج برای نازل با قطر ثابت 2mm، با ثابت نگه داشتن سایر شرایط عملیاتی بیشترین میزان استخراج به مقدار 2.91 درصد به دست آمد.

مقدمه

آلاینده های موجود در صنایع پتروشیمی حدود 10 مرتبه بیشتر از پساب صنایع نفت می باشد که این مطلب توسط BOD اظهار میشود. پساب صنعت نفت شامل 100ppm تا 200 از BOD می باشد، در حالی که پسابهای پتروشیمی شامل 1000ppm تا 3000 یا بیشتر از BOD می باشد.

پارامتری که اکثرا برای اظهار آلودگی کلی به خصوص در تصفیه بیولوژیکی به کار می رود، اکسیژن خواهی بیوشیمیایی یا BOD می باشد. اما BOD اثر کلی را نشان نمی دهد، زیرا ترکیبات غیرقابل تجزیه زیستی وجود دارند که شامل BOD نمی شوند و مواد سمی نیز در آزمایش BOD جواب صحیحی نشان نمی دهند. به خاطر این علت های تمایل به بهره گیری از اکسیژن خواهی شیمیایی یا COD هست.

فرایندهای مورد بهره گیری در تصفیه پسابهای شامل ذرات جامد و مایع با قطر فقط چند میکرون که اختلاف دانسيته زيادي با آب ندارند ، شامل فرايند هاي جداسازي مانند فيلتراسيون و سانتريفوژ ميباشند. براي ذرات كوچكتر از فرايند هاي ته نشيني بهره گیری ميكنند، اما قبل از آن بايد از ماده اي مناسب جهت تجمع و توده کردن ذرات کوچک بهره گیری نمود. این مواد شامل FeCl3 و Al2(SO4)3 در حضور Ca(HCO3)2 می باشد.

فرايند هاي حرارتي كه براي جداسازي مواد محلول در پساب به كار مي طریقه بر پايه اختلاف در فراريت، حلاليت يا رفتار جذب سطحي بر روي جاذبها اقدام كرده و شامل تبخير، تقطير، دفع، استخراج مايع- مايع، جذب سطحي و تبلور ميباشد.

فرايندهاي بيولوژيكي شامل دو فرايند عمده تجزيه هوازي و بي هوازي تركيبات آلي مي باشند كه هريك از آنها نسبت به يكديگر معايب و مزايايي دارند و عمده ترين روش تصفيه پسابهاي پتروشيمي نيز همين روش مي باشد.

فرايندهاي شيميايي در مورد پسابها با حجم بسيار بالا از مخلوط تركيبات آلي به كار ميرود كه آغاز در يك محفظه احتراق برده ميشود و بعد از يك زمان كوتاه به آب و دي اكسيد كربن اكسيد ميشود و باقيمانده احتراق وارد واحد هاي خاكستر سوز ميشود.

در اين گزارش به توضیح بعضي از روشهاي ذكر شده مي پردازيم. مسلما در انتخاب روشي مناسب، بازده فرايند و هزينه هاي عملياتي و سرمايه گذاري موثر ميباشد. چه بسا بعضي از روشها مانند جذب سطحي در مقايسه با تصفيه بيولوژيكي داراي مزايايي مثل بازده عملياتي بالا و حجم كم ميباشد ولي هزينه عملياتي زيادي را به همراه دارد.

فصل اول

مروري بر پسابهاي پتروشيمي و روشهاي تصفيه آن

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

1-1- اهداف و اهميت تصفيه پسابهاي پتروشيمي

كشور ما از متنوع ترين اكوسيستمهاي جهان برخوردار می باشد به طوريكه شامل نادرترين و حساسترين گونه هاي دريايي و جوامع گياهي مانند سنگ هاي مرجاني، جنگل هاي گرمسيري مانگرو، زيستگاه هايي نظير هورها و خورها و ماهيان زينتي و تجاري و رويشگاه گرمسيري ميباشد.

احداث مجتمع هاي نفت، گاز و پتروشيمي در كنار اين مناطق و پيامدهاي حاصل از آن مانند ايجاد پساب هاي شيميايي، آلودگي صوتي، دفع زباله ومواردي از اين دست چالش بزرگ زيست محيطي را در اين مناطق ايجاد كرده می باشد. در صنايع پتروشيمي بر اساس نوع مواد مصرفي و توليدي و فرايندها، نوع و ميزان آلايندگي اين صنايع متفاوت می باشد.بدين معنا كه در فرايندهاي مختلف امكان آلودگي در سه مرحله جمع آوري مواد اوليه ، توليد و تبديل مواد واسطه اي و جمع آوري و انبار مواد توليد شده هست.

نمونه هايي از اين آلودگي بدين صورت ميباشد: نشت فرمالدئيد ناشي از تهيه و انتقال متانول موردنياز براي واحدهاي توليد اسيد استيك و MTBE ورود پسابهاي مجتمع هاي پتروشيمي بندر امام، رازي و خارك در خور موسي و خليج فارس، نشت مواد آروماتيكي نظير بنزن از پتروشيمي اصفهان و پراكنده شدن گوگرد در فضاي اطراف مجتمع هايي نظير پتروشيمي رازي به دليل انبار شدن در فضاي باز نمونه هايي از آلايندگي محيط زيست در هر سه مرحله ميباشد كه به گونه مستقيم و غير مستقيم در محيط زيست و زندگي مردم دور و نزديك اثرات نامطلوبي به جاي ميگذارد. مشكلات عديده اي نظير تخريب مرجانهاي طبيعي در عسلويه و خليج نايبند به مقصود احداث واحدهاي جديد، تخريب اكوسيستم خليج فارس و تبديل شدن خورموسي به مرداب به دليل رعايت نكردن اصول صحيح جايگيري مجتمع هاي پتروشيمي، از بين رفتن صدف هاي مرواريد ساز خليج فارس نمونه هايي از اثرات مختلف زيانبار اين صنايع بر محيط زيست ميباشد.

بنابر اين اهداف تصفيه پساب را به گونه اختصار ميتوان به صورت زير بيان كرد:

1- تامين شرايط بهداشتي مردم

2- پاك نگهداشتن محيط زيست

3- بازيابي فاضلاب جهت مصارف بهينه مانند كشاورزي

تعداد صفحه : 163

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com