با عنوان : طراحی بخش سرد واحد الفین برای توالی های مختلف برج ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاداسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصيلات تکميلی
“M.Sc” پايان نامه برای دريافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی شيمی – طراحی فرايند
عنوان :
طراحی بخش سرد واحد الفين برای توالي های مختلف برج ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

هزينه بخش جداساز ي، سه م عمد ه اي از مجموع هزين ه هاي يك واحد شيميايي را به خود اختصاص مي دهد.

بنابراين تعيين مناسبترين نوع و روش جداسازي و انتخاب بهينه توالي سيستم هاي جداسازي اجزاء و همچنين تعيين پارامترهاي مؤثر در انتخاب روش و مزاياي هر روش مي تواند در کاهش هزين ه ها تأثیر مؤثري داشته باش د. لذا با در نظر داشتن اينكه سه روش متداول در جداسازي بخش سرد واحد الفين بهره گیری مي گردد. ميتوان با مقايسه آنها پارامترهاي مؤثر در انتخاب روش و مزايا و معايب هر يك را يافت، اين كار بجاي انجام محاسبات سخت و پيچيده تعيين قيمت واقعي مي تواند براي يافتن سريع يك توالي براي جداسازي بخش سرد الفين بهره گیری گردد. به اين مقصود در اين پروژه با شبيه ساز ي توالي Front-End-Demethanizer و طراحي توالي Front- End-Deethanizer براي بخش سرد واحد الفين پترو شيمي اراک (دو نوع از روش هاي متداول جداسازي بخش سرد براي يك خوراك و رودي) و مقايسه آنها با هم، توالي بهتر معين ميشود و عوامل موثر در انتخاب اين توالي بررسي ميشود.

مقدمه:

با در نظر داشتن اصول طراحي فرآيند صنعتي، خوراك ورودي به واحد پس از عبور از مرحله واكنش وارد بخ ش جداسازي مي گردد. بخش جداسازي هر واحد صنعتي سهم عمده اي از مجموع هزينه هاي يك واحد شيميايي را به خود اختصاص ميدهد. بنابراين طراحي بهينه اين بخش هم از نظر امنيت طرح و هم از نظر اقتصادي بسيار حائز اهميت ميباشد.

در شروع طراحي سيستم جداسازي، اين سؤال در ذهن ايجاد ميشود كه از چه روش جداسازي جهت رسيدن به محصولات مطلوب بهره گیری گردد به نحوي كه طراحي ما به سمت يك طراحي بهينه سوق نمايد.

معمولا جداسازي به روش تقطير معمولي به لحاظ سابقه و هزينه بعنوان برترين انتخاب مطرح ميشود. مگر در شرايط خاص كه جداسازي توسط تقطير بدليل خصوصيات فيزيكي مواد مورد نظر غير ممكن يا مقرون به صرفه نيست (نظير مواد نزديك جوش يا آزئوتروپيك). در صورت انتخاب تقطير به عنوان روش جداسازي، تنها سؤال باقي مانده يافتن توالي بهينه برجهاي تقطير می باشد. هدف اصلي پروژه يافتن توالي بهينه برجهاي تقطير بخش سرد واحد اولفين مي باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اساسي ترين راه براي انتخاب بهترين توالي برجها، برآورد كامل هزينه براي تمام گزينه هاي محتمل مي باشد. اما تعداد زياد توالي هاي قابل اجرا اين كار را بصورت امري دشوار طولاني و پرهزينه در مي آورد. بنابراين تعيين پارامترهاي موثر در انتخاب توالي مناسب براي بخش سرد واحد الفين گزينه هاي محتمل را کم مي کند و سريعتر به توالي بهينه مي رسيم.

كليه مطالعات و فعاليتهاي انجام شده در اين پروژه در قالب چهار فصل جداگانه به توضیح زير جهت بهره گیری علاقمندان ارائه شده می باشد.

در فصل اول اين پايان نامه علاوه بر توضيحات مقدماتي در مورد صنعت پتروشيمي، اهميت آن و مجتمع هاي پتروشيمي در ايران و واحد الفين مطالبي ارائه مي گردد.

در فصل دوم در مورد تعداد گزينه هاي محتمل جداسازي در شرايط متفاوت (بهره گیری از برج ساده يا پيچيده يا تركيبي از هر دو) بحث مي گردد و بعضي روشهاي ارائه شده جهت سنتز توالي هاي برج تقطير همراه با نقاط قوت و ضعف هر كدام از آنها ارائه مي گردد.

در فصل سوم انواع تواليهاي مورد بهره گیری در بخش سرد واحد الفين و نحوه شبيه سازي و طراحي بحث مي گردد و نحوه محاسبه هزينه برجها آورده شده می باشد.

در فصل چهارم در دو بخش يکبار شبيه سازي توالي Front-End-Demethanizer را با طراحي شرکت TPL و سپس شبيه سازي فوق را با طراحي توالي Front-End-Deethanizer مقايسه مي کنيم و در پايان نتايج را ارائه مي دهيم.

فصل اول

صنعت پتروشیمی و واحد الفین

1-1- پتروشیمی

پتروشيمي صنعتي می باشد كه از مواد اوليه هيدروكربني، مواد گوناگون مورد نياز زندگي امروز فراهم مي سازد و در واقع در اين صنعت با اعمال يكسري فعل و انفعالات شيميايي، از هيدروكربن هاي نفتي فرآورده هاي با ارزش افزوده اي معادل ده ها برابر ارزش مواد اوليه آن (نفت خام و گاز) توليد مي گردد. توليدات صنعت پتروشيمي به عنوان يك صنعت مادر تأمين كنندة بسياري از مواد اوليه و مصرفي مورد نياز تعداد قابل توجهي از صنايع می باشد. وجود منابع وسيع هيدروكربن ها (نفت و گاز) به عنوان مواد اوليه مورد نياز اين صنعت در ايران، كشور ما را از اين جهت در وضعيت بسيار مناسبي قرار داده می باشد.

عواملي كه باعث شده صنعت پتروشيمي از اهميت زيادي برخوردار گردد به توضیح زير می باشد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1- وفور و ارزاني مواد اوليه.

2- تنوع فرآورده هاي پتروشيمي و نياز جوامع بشري.

3- ارزش افزوده بالاي محصولات پتروشيمي.

4- قابليت جايگزيني فرآورده هاي پتروشيمي با فرآورده هاي طبيعي در ابعاد مختلف.

5- تنوع در روش ساخت يك محصول پتروشيمي با بهره گیری از مواداوليه متفاوت.

6- امكان توليد انبوه و سريع محصولات پتروشيمي.

در حالت كلي محصولات پتروشيمي از نظر توليدات به سه دسته تقسيم مي شوند:

1- محصولات اصلي يا پايه: اين محصولات از مواد اوليه نفت و گاز به دست مي آيد و پايه و اساس محصولات مياني را تشكيل مي دهند. مانند: اتيلن.

2- محصولات مياني: محصولاتي هستند كه محصولات پايه مواد اوليه آنها مي باشند و با عنوان مواد اوليه توليد محصولات نهايي بكار مي طریقه. مانند پلي كلريد و نيپل.

3- محصولات نهايي: محصولاتي هستند كه مستقيمًا در زندگي روزمره وارد مي شوند و بكار مي طریقه مانند كودهاي شيمايي، پلاستيك ها.

فرآورده هاي اين صنعت مي تواند در صنايع پايين دستي به ويژه صنايع زير مورد بهره گیری قرار گيرند:

1- كشاورزي : كودهاي شيميايي و سيستم هاي آبياري

2- صنايع غذايي: حلال ها، اسيدها

3- صنايع پلاستيك : انواع پلاستيك ها

4- صنايع نساجي: مواد مياني جهت توليد اليافت مصنوعي

5- صنايع بسته بندي: انواع پلاستيك ها

6- صنايع رنگسازي: حلال ها و پليمرها

7- صنايع لوازم خانگي: انواع پلاستيك ها

8- صنايع لاستيك سازي: لاستيك هاي مصنوعي

9- نايع شيشه سازي: كربنات سديم

10- صنايع مواد شوينده: الكيل بنزن خطي، دودسيل بنزن و پلي فسفات سديم

11- صنايع مصالح ساختمان: انواع پلاستيك ها

12- صنايع كابلسازي: انواع پلاستيك ها.

تعداد صفحه : 156

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com


پاسخ دهید