شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با عنوان : اکسایش زوجی متان در راکتور پلاسمای پالسی با فرکانس بالا

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي- طراحي فرآيند
عنوان :
اكسايش زوجي متان در راكتور پلاسماي پالسي با فركانس بالا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

در اين پايان نا مه ، اكسيداسيون زوجي متان در رآكتور پلاسماي هاله (كروناي ) پالسي در فشار و دماي اتمسفريك بررسي شده می باشد. تخليه الكتريكي كروناي پالسي با اتصال ده الكترود نقطه اي و يك الكترود صفحه اي به دستگاه مولد پالس ولتاژ فركانس بالا در يك رآكتور استوانه اي شيشه اي از جنس كوارتز تشكيل گردید . تاكنون عوامل متعددي برروي درصد تبديل متان ، گزينش پذيري محصولات C2 و بازدهی محصولات C2 خروجی از رآکتور، موثر شناخته شده می باشد. در این پژوهش، اثر پنج پارامتر كليدي با سطوح ذكر شده ، نسبت متا ن به اكسيژن در خوراك ورودي (4:1، 5/5، 7/5، 9:1) شدت جریان خوراک (100، 200، 300، 400 میلی لیتر بر دقیقه)، ولتاژ اعمال شده به رآکتور (10، 14، 16 و 18 کیلوولت) فاصله بین الکترودها (7، 10، 12 و 15 میلی متر) و فرکانس پالس (2000، 3000، 4000 و 5000 هرتز) بر درصد تبدیل متان و گزینش پذیری محصولات C2 مطالعه شده می باشد. به مقصود بهینه سازی شرایط فرآیند تولید محصولات C2، از يك روش طراحي آماري به نام روش تاگوچي بهره گیری شده می باشد . با بهره گیری از روش تاگوچي (آرایه L16) در چهار سطح و نتايج به دست آمده از آن بيشترين درصد تبديل متان و بازدهي محصولات C2 به ترتیب 35/4% و 23/64% بود که در حد پایین CH4/O2=4:1 و دبی جریان 100 میلی لیتر و حد بالای ولتاژ 18 کیلوولت و فاصله الکترود 7 میلی متر و فرکانش پالس بالای 5000 هرتز به دست آمد. در ضمن بالاترین درصد گزینش پذیری محصولات C2 در حد بالای کلیه پارامترها به دست آمد.

مقدمه

برای تبدیل موثر منابع انرژی معمولاً از متان برای تولید مواد واسطه یا محصولات با ارزشی از قبیل گاز سنتز (H2+CO) و اتیلن (C2H4) متانول (CH3OH) و فرمالدهید (CH2O) بهره گیری مي گردد . گاز طبيعي به دليل گستردگي و مقادير زياد آن در دنيا در حال حاضر يكي از مهمترين منابع انرژی در جهان می باشد. با این تفاصیل 60 – 90% از مخازن گاز که تاکنون کشف شده اند، زودتر از مكان هاي مورد ني از براي مصرف هستند . با وجود اينكه امكان مايع كردن اين گاز و تبديل آن به مواد شيميايي به مقصود انتقال آسان از طريق خطوط لوله به مصرف كنندگان هست ، هنوز از اين منبع عظيم انرژي بطور كامل بهره گیری نشده می باشد . روشهاي زيادي براي تبديل متان مهمترين غیر از گاز طبيعي به سوخت مايع و ساير مواد شيميايي با ارزش هست . در كل متان به دو روش مستقيم و غير مستقيم تبديل مي گردد. محققان کوشش هاي گسترده اي از مطالعات عملي تا كاربردهاي صنعتي در اين زمينه انجام داده اند ولي بدليل پايداري زياد متان، هنوز مشكلات زيادي براي تبديل آن هست. گاز طبيعي بصورت غيرمستقيم و از طريق گاز سنتز به سوخت مايع و سایر مواد شیمیایی تبدیل و یا مستقیماً تبدیل به هیدروکربن های C2 و یا متانول می گردد. در بیشتر فرایندهای اقتصادی، متان را از طریق تبدیل با بخار تبدیل به گاز سنتز کرده و سپس از این گاز میانی برای تولید سایر مواد شیمیایی بهره گیری می کنند. تخمین زده شده می باشد که تقریبا 60 – 70% هزینه های صرف شده در واکنش های تبدیل متان به تهیه گاز سنتز اختصاص داده شده می باشد. همچنین فرآیند تولید گاز سنتز از گاز طبیعی فرآیند بسیاری گرماگیری می باشد که به انرژی و دمای بسیار زیادی نیاز دارد. برای غلبه بر این معضلات تمایل زیادی برای تبدیل مستقیم متان هست . اكسيداسيون زوجي، زوج شدن حرارتي ، پلاسما و غيره روش هايي هستند كه تاكنون براي تبديل مستقيم متان از آنها بهره گیری شده می باشد . واكنش اكسيداسيون زوجي، متان را مستقيماً و با بهره گیری از كاتاليست به اتان و اتيلن تبديل كرده و سپس هيدروكربن هاي C2 را به سوخت مايع و بنزين تبديل مي كند.

از اكسيژن و يا دي اكسيد كربن براي اكسيداسيون زوجي بهره گیری مي گردد. در اين حالت تمايل زيادي براي احتراق هست كه براي حل اين مشكل وجود يك كاتاليست براي افزايش واكنش هاي زوجي شدن ضروري می باشد. با وجود اينكه كاتاليست هاي زيادي تاكنون بكار برده شده می باشد، اما هیچگاه بازده به بیش از 25% نرسیده می باشد. بعلاوه هنوز عیب واکنش در دماهای بالاتر از 600 درجه سانتيگراد براي دستيابي به درصد تبديل و گزينش پذ يري مطلوب هست . زوج شدن حرارتي هم در دماهاي بسيار بالا براي تبديل به هيدروكربن هاي C2 انجام می گردد. با کنترل زمان اقامت در راكتور مي توان محصولاتي به غير از هيدروژن و كربن بدست آورد . اخيراً مطالعات بر روي سنتز همزمان اتيلن و استيلن تمركز يافته می باشد . تبديل متان به وسيله پلاسما بعنوان روش ديگر برای غلبه بر معضلات موجود مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.

در پلاسما انرژي الكتريكي با ايجاد تخليه الكتريكي در گاز ذرات بسيار فعالي مانند الكترون ها، يون ها، اتم ها، راديكال ها و مولكول هاي برانگيخته به وجودمي آور د كه بعنوان كاتاليست براي توليد محصولات اقدام مي كنند.

در ميان انواع پلاسما ، پلاسماي سرد با در نظر داشتن ويژگي غيرتعادلي بودن و شرايط عملكردي ساده اي كه دارد يعني فشار اتمسفري و دماي محيط ابزار بسيار مناسبي براي شروع واكنش می باشد. با در نظر داشتن رفتار عملياتي و شكل الكترودها پلاسماي سرد به انواع مختلفي تقسيم مي گردد كه عبارتند از : راكتورهاي پلاسماي تابشي ، آرام ، هاله ، راديوفركانسي و مايكروويو. تخليه تابشي يك تخليه الكتريكي فشار پايين می باشد كه بين دو الكترود تخت ايجاد مي گردد و تخليه الكتريكي هاله يك تخليه الكتريكي ناهمگن می باشد كه با بهره گیری از دو الكترود غير همگن در فشار اتمسفريك به وجودمي آيد. تخليه الكتريكي آرام مجموعه اي از تخليه هاله و تابشي می باشد و تخليه الكتريكي راديوفركانسي و مايكروويو توسط توليد كننده هاي اين تشعشعات به درون محفظه راكتور القا مي شوند. بزرگترين عيب راكتورهاي پلاسما مصرف انرژي الكتريكي توسط آنهاست، اما با در نظر داشتن بازده بالاي انرژي الكتريكي در اين راكتورها و همچنين مناسب بودن آن از نظر زيست محيطي، در صورت در دسترس بودن انرژي الكتريكي بهره گیری از تكنولوژي پلاسما بسيار مطلوب به نظر مي رسد.

در اين پايان نامه آغاز مروري بر مطالعات انجام شده براي واكنش هاي اكسيداسيون زوجي در راكتور پلاسما داريم، سپس به توضيح پلاسما و انواع راكتورهاي پلاسما مي پردازيم.

معرفي سيستم آزمايشگاهي طراحي شده براي انجام اين آزمايشها، نحوه طراحي آزمايشها، آزمايشهاي انجام شده و بحث درمورد تاثير شرايط مختلف عملياتي در بخشهاي بعدي بترتيب مورد بررسي قرار مي گيرد.

تعداد صفحه : 148

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com