با عنوان : مطالعه انجام واکنش های شیمیایی در راکتورهای پلاسمای همراه پالس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
تكميلي دانشكده تحصيلات
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – فرآيند
عنوان :
بررسي انجام واكنش هاي شيميايي در رآكتورهاي پلاسماي همراه پالس

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکيده:

پلاسما رآکتورهاي يک روش مناسب براي دستيابي به بازدهي و نتايج مناسب در شرايط عملياتي ساده و در نتيجه ارزان تر- نسبت به روشهاي حرارتي مرسوم- مي باشند. در اين ميان رآکتورهاي کرونا پالسي با شرايط عملياتي سهل الوصول مانند دماي اتاق و فشار اتمسفريک و بازدهي انرژي بالا(در شرايطي خاص بالاتر از رآکتورهاي ديگر) و گستره ي متنوع کاربرد جايگاه ويژه اي دارند. چه در بيشتر فرآيندهاي موجود يعني تبديل مواد و توليد مواد ارزشمندتر، فعاليت هاي زيست محيطي مانند حذف آلاينده هاي آب و هوا مي توان اين رآکتورها را به کار گرفت.

افزایش فرکانس پالس نتیجه ای مثبت در بهبود بازدهی این رآکتورها دارد. در کنار آن تنظیم سایر پارامترهای سیستم مانند شدت جریان، ولتاژ و بهره گیری از گاز همراه مناسب در داخل رآکتور بسته به نوع عملیات، از عواملی هستند که در طراحی این رآکتورهای بایستی در نظر گرفته گردد.

با در نظر داشتن نتايج موجود ، بهره گیری از دي اکسيد کربن به همراه متان در رفرمينگ متان، اکسيژن و اوزون براي حذف فنول و ساير ترکيبات ارگانيک در فرآيندهاي حذف آلاينده ها و نيتروژن براي حذف اکسيدهاي نيتروژن NOX در داخل رآکتور پلاسماي پالسي مناسب مي باشد.

حرکت اين دسته از رآکتور بارز و ها به سمت صنعتي شدن آغاز شده و با در نظر داشتن ويژه گي هاي منحصر به فرد آن شتاب قابل توجهي نيز گرفته می باشد. در حال حاضر بيشتر طرح هاي پايلوت و صنعتي پلاسماي پالسي مربوط به حذف آلاينده ها مي باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مقدمه:

واژه پلاسما که تا ديروز معرف حالت چهارم ماده بود ، خيلي زود توانست مبدل به نامي فراگير در صنايع درگير با فرزندان علوم پايه يعني رشته هاي مهندسي و پزشکي گردد. به طوري که امروزه حتا بيشتر تحقيقات فيزيکدانان پلاسما نه درمورد ماهيت آن که در جهت گسترش روشهايي می باشد که نتيجه ي آن در حوزه هاي کاربردي اين علم کارساز مي گردد. به اين ترتيب امروزه کمتر شاخه اي از مهندسي را ميتوان پيدا نمود که فرآيندهاي پلاسمايي در آن کاربرد نداشته باشند.

در این بین مهندسی شیمی با شاخه های گسترده و انشعاب های فراوانش که تا میانه سایر رشته ها پیش رفته می باشد، شاید به نوعی بیشتر از باقی علوم مهندسی با انواع کاربردی پلاسما سروکار داشته باشد.

سنتز و توليد مواد مورد نياز از مواد اوليه، حذف آلاينده ها و کوشش براي حفظ محيط زيست و اکوسيستم ، پليمريزاسيون، پوشش دهي سطوح و حتا فرآيندهاي انجام شونده در مقياس نانوتکنولوژي که بعضا در اين رشته انجام و بررسي مي شوند، به کار بستن متدهاي نوين عملياتي با کيفيت کار و بازدهي بالاتر، هزينه تمام شده مناسب تر و ايجاد محصولات وا سط کمتر و در نتيجه جلوگيري از آلوده گي و ضايعات کمتر را ايجاب مي کند.

بهره گیری از يک محيط پلاسمايي در داخل رآکتورها به جاي عمليات و فرآيندهاي کلاسيک همچون بهره گیری از مبدل ، بويلرها و ساير روشه ايي که با توليد و انتقال انرژي، دستيابي به انرژي اکتيواسيون مورد ن ياز براي حرکت سيستم شيميايي را فرآهم مي آورد، ايده ايست که نه تنها ديگر نو نمي باشد که اندک اندک به يک روش مهم و قابل قبول تبديل شده می باشد و حتا شگفت آور نيست اگر روزي جاي روشهاي قديمي را گرفته و يا در کنار آن ها به کار گرفته گردد.

ايجاد پلاسما به کمک يک حال در تي از جريان که به صورت پالس هايي از انرژي کسري از ثانيه به سيستم داده گردد، پيشرفت ديگري می باشد که امروزه به دليل سودمندي هاي فراوان مورد توجه قرار گرفته می باشد و تو انسته با اتکا به نتايج بهتر خود گوي برتري را در بيشتر زمينه ها از پلاسماهاي پيوسته بربايد.

در اين جا رآکتورها و شبه رآکتورهايي (سيستم هايي که اگرچه رآکتور به معناي کلاسيک نيستند ولي در آن ها واکنش رخ مي دهد.) را که با بهره گیری از تکنيک پالس در آن ها حالت پلاسما ايجاد شده و با بهره گیری از آن واکنش انجام و هدايت خواهد گردید، بررسي نموده و ضمن مقايسه ي انواع آن با يکديگر، شرايط کار و مزاياي هريک را مشخص کرده و کاربرد هرکدام را با در نظر داشتن نقاط ضعف و قوت آن بيان و انتخاب نماييم.

رآکتورهایی را که به صورت پلاسمای پالسی اقدام می کنند را می توان در انواع زیر طبقه بندی نمود:

– رآکتورهای با تخلیه کرونا:

يکي از ساده تر تخليه ين روش هاي که يک رسانا در تأثیر الکترود با حضور در يک ميدان الکتريکي با يونيزه کردن اتم ها و ايجاد ذرات فعال سبب ايجاد تخليه الکتريکي مي گردد تخليه کرونا مي باشد.

تخليه کرونا يک روش ساده و کم هزينه و در عين حال مفيد و با بازدهي بالا مي باشد که مورد توج ه محققان مي باشد .الکترودهاي به کار رفته براي ايجاد پلاسماي کرونا مي تواند اشکال مختلفي داشته باشد که تعيين کننده ي شکل رآکتور مي باشد مثلا:نقطه – صفحه ، نقطه – نقطه و يا سيم – لوله.

– رآکتورهای با تخلیه تابشی:

در این روش با اعمال یک اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو الکترود رسانا در حالت وکیوم، تخلیه الکتریکی رخ می دهد.

تعداد صفحه : 114

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com


پاسخ دهید