با عنوان : مطالعه فرآیند غشایی تصفیه آب همراه نفت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي – فرآيند

عنوان:

بررسي فرايند غشايي تصفيه آب همراه نفت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

آب معمولاً همراه با نفت در مخازن نفتي يافت مي گردد. علاوه بر آن، يك لايه آبده كه در نتيجه بالاتر بودن چگالي آب نسبت به نفت در يك لايه جداگانه اي در زير يا حاشيه مخزن نفتي قرارگرفته، هست. آبي كه به گونه طبيعي در مخزن هست. بعد از آنكه استخراج نفت و گاز در طول زمان انجام گردید، آب لايه هاي آبده به چاه هاي توليدي مي رسد و توليد آب شروع مي گردد. برشهاي آب خروجي از نفت در طول زمان و استخراج هر چه بيشتر از چاه هاي نفتي ويا گازي افزايش مي يابد. تا آن جا كه توليد نفت از ميادين متوقف مي گردد، محتواي نفت خروجي چاه مي تواند به كمتر از دو درصد و آب به نود و هشت درصد برسد. مشكل بزرگ ايجاد شده تصفيه اين پساب نفتي جهت رساندن استاندارد لازم به مقصود دور ريز به دريا و در شرايط بهتر آماده كردن اين آب به مقصود تزريق مجدد به چاهها از طريق واحدهاي تزريق آب موجود با مشخصات تعيين شده می باشد.

لذا به مقصود تصفيه اين پساب سه غشا تجاري موجود از جنسPVDF از سه شركت سازنده مختلف مورد بررسي قرار گرفته شده می باشد همچنين اثر دبي جريان و TMP مورد بررسي قرار گرفته شده می باشد.

در اين كار از مدل هاي هرميا به مقصود بررسي مكانيسم هاي رسوب در آلترافيلتراسيون آب همراه بهره گرفته شده می باشد و نتيجه آن نشان مي دهد كه مدل تشكيل لايه كيك و انسداد حفره مياني و همچنين مدل انسداد استاندارد حفره به ترتيب از مدلهاي ديگر سازگاري بيشتري با رسوب ايجاد شده روي غشاها نشان مي دهند و در نتيجه مدل تركيبي با داده هاي آزمايشگاهي بهترين تطبيق را دارد.

مقدمه

صنايع نفت و گاز مقدار زيادي پساب به عنوان محصول جانبي توليد مي كنند در جزيره سيري ساليانه در حدود 10000000 بشكه آب همراه توليد مي گردد و اين آب مي تواند منبع اصلي آلودگي زيست محيطي دريايي باشد زیرا نهايتا اين آب به دريا مي ريزد. مي توان با تصفيه اين آب و حذف نفت همراه و رساندن ميزان كدري به حد قابل قبول آن را همراه با آب تزريقي به چاهاي تزريق فرستاد. تركيب آب همراه متفاوت می باشد (بسته به نوع مخزن) و شامل مواد نفتي، مود آلي، جامدات معلق و حل شده و نمكها و فلزات مي باشد.

از نظر تاريخي كه در سال 1778 فيزيكدان فرانسوي بنام آنتوان نولت پديده اي كه در حال حاضر اسمز شناخته مي گردد را بيان كرد كه در اين فرآيند آب را در طول يك غشا نيمه تراوا از محلول آبي با ذرات كمتر به محلول آبي به ذرات بيشتر نفوذ مي كند و به تعادل مي رسد. دويست سال بعد محققان دريافتند كه با صرف انرژي جهت اين فرايند را مي توان برعكس كرد و آب خالص بدست آورد آنها اين پديده را اسمز معكوس ناميدند.

در فرآيند مدلسازي غشايي تصفيه آب همراه سعي خواهد گردید به گونه بنيادي اين فرايند مورد بررسي قرار گيرد و تاثير عوامل مختلف فيزيكي بر روي بازدهي فرآيند تحقيق گردد همچنين سعي خواهد گردید مبناي مدلسازي فرايند الترافيلتراسيون باشد تا اينكه درصد جداسازي نفت و حذف كدري آب بررسي گردد و با داده هاي آزمايشگاهي مقايسه گردد.

بنابراين اهداف پروژه به توضیح زير می باشد:

– حذف نفت باقيمانده در آب همراه بعد از تفكيك كننده و رساندن آن به ميزان استاندارد

– بررسي مكانيسم رسوب ايجاد شده روي غشاهاي مورد بهره گیری

– بررسي پارامترهاي عملياتي از قبيل دما، فشار، دبي جريان خوراك

– حذف محیط زیست

در فصل 1 به بررسي آب همراه و روش هاي مختلف تصفيه آن تصریح خواهد گردید، فصل 2 به شيمي غشا و خواص و ساختار غشاها و فصل سه راه هاي ازدياد شار و انتخاب غشاي مناسب در نهايت در فصل 4 مدل سازي و ارزيابي مدل، مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تعداد صفحه : 72

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com


پاسخ دهید