دانلود پایان نامه

 thesis-download-2

عنوان کامل پایان نامه :

 انتخاب نسبت های مالی برای پیش بینی بحران کسب و کارمطالعه موردی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

یکی از پیامدهای سیر تکامل حسابداری، استفاده از نسبتهای مالی برای تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری است. از اواخر قرن 19 بود که تحلیلگران ، نسبت های مالی که مبتنی بر صورت های مالی شرکت ها و داده های تاریخی هستند را توسعه و ترویج دادند. تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد شرکت ها نشان می دهد که اهداف سودآوری و عملیاتی شرکت محقق شده است یا خیر؟ یا این که آیا گزینه های مالی (تأمین مالی) به طور مناسب استفاده شده است یا خیر؟ به منظور دستیابی به این اهداف عموماً از نسبت های مالی متنوعی استفاده می شود. نسبت های مالی تنها به منظور درک عملکرد جاری و گذشته شرکت به کار نمی روند، بلکه از آن ها به عنوان ابزاری برای برنامه ریزی و کنترل فعالیت های شرکت نیز استفاده می شود. به عنوان مثال، سودآوری دارایی ها و حاشیه سود خالص می توانند به عنوان شاخص های ارزیابی عملکرد مالی مورد استفاده قرار گیرند. البته باید در نظر داشت که این مبناها به تنهایی کافی نبوده و نمی توان صرفاً براساس آن ها اظهارنظر نمود(دوزاکین[1]، 2007).

سه نوع مختلف از تحلیل صورت های مالی که هر کدام از این موارد بستگی به دیدگاه تحلیلگر دارد، به شرح زیر است (سویوشی و میکا[2]، 2009):

  • تحلیل اعتباری: که اغلب به وسیله بانکها و مؤسسات مالی و اعتباردهندگان انجام می شود. زیرا نگرانی عمده آنها در مورد قدرت نقدینگی و توان بازپرداخت بدهی وام گیرنده ها در کوتاه مدت است. بنابراین این مؤسسات تأکید بیشتری بر روی آزمون ترازنامه، کنترل قدرت نقدینگی و تسویه شرکت و توان بازپرداخت بدهی در کوتاه مدت خواهند داشت. همچنین این تحلیلگران بیشتر از نسبت جاری، نسبت آنی و مناسب بودن سرمایه در گردش استفاده می کنند(سویوشی و میکا[3]، 2009).
  • تحلیل سرمایه گذاری: سهامداران و سرمایه گذاران شرکت اغلب به دنبال قدرت نقدینگی و تسویه شرکت و قدرت درآمدزایی آن هستند. بنابراین این دسته از تحلیلگران به منظور ارزیابی قدرت سودآوری شرکت، صورت حساب سود و زیان را مورد ارزیابی و آزمون قرار می دهند تا به این وسیله بتوانند روند بلندمدت و کوتاه مدت درآمدها و سودآوری شرکت را پیش بینی نموده و نسبت به فروش سهام یا سرمایه گذاری در آن اقدام نمایند. افزون بر آن این دسته از تحلیلگران با استفاده از وضعیت سرمایه در گردش شرکت به ارزیابی توان تسویه، توان تأمین مالی مناسب و توسعه شرکت به منظور سودآوری بیشتر بدون تحمیل بدهی های سنگین، می پردازند(سویوشی و میکا[4]، 2009).
  • تحلیل مدیران: مدیران شرکت نیز از تجزیه و تحلیل صورت های مالی بهره می گیرند. آن ها از این ابزار قدرتمند برای اندازه گیری هزینه ها و بهای تمام شده، کارایی عملیات و استخراج اطلاعات مناسب برای تصمیم گیری منطقی تجاری بهره می گیرند. بنابراین با استفاده از تحلیل ترازنامه، کارایی استفاده از دارایی ها را تعیین می کنند . همچنین تحلیل مقایسه ای، تکنیکی ارزشمند است که مدیران اغلب به وسیله ی آن صورت های مالی و عملکرد خود را با سایر شرکت ها مقایسه می نمایند. آن ها به دنبال تحلیل و شناسایی روندهای فروش، بهای تمام شده و سود هستند تا به وسیله ی مقایسه ی آن ها با ماه های مشابه، دوره های گذشته و شرکت های مشابه بتوانند عملکرد گذشته و حال خود را ارزیابی نموده و تصمیم گیری لازم را در مورد برنامه ریزی آینده به منظور بهبود نقاط ضعف و استفاده از فرصتها و نقاط قوت داشته باشند(سویوشی و میکا[5]، 2009).
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کاربرد میکروکنترلرها در وسایل الکترونیکی و کامپیوترها

تجزیه و تحلیل نسبتها تکنیک استانداردی بوده که در اقتصاد برای ارزیابی عملکرد مدیریتی و تجاری مورد استفاده قرار می گرفته است. نسبتها رابطه بین برخی متغیرها را ارزیابی می کنند که این ارزیابی بینشی را نسبت به جنبه های متفاوت واحدهای تجاری مانند، سودآوری، نقدینگی، کفایت سرمایه، کیفیت دارایی ها و ریسک مدیریت فراهم می کند. تعیین نسبتهای مورد نیاز بستگی به هدف تجزیه و تحلیل (مانند ، سودآوری، نقدینگی و …) دارد. به علت سهولت محاسبه و سادگی در فهم، ارزیابی نسبتی کاربرد وسیعی داشته است(وو و همکاران[6]،2005).

2ـ7ـ عوامل موثر بر گزارشگری مالی به موقع

در تحقیقات انجام شده قبلی، مهمترین عوامل موثر بر گزارشگری مالی به موقع  ومدت زمان اجرا وتکمیل عملیات حسابرسی به شرح زیرعنوان شده اند:

اندازه شرکت، سودآوری ، پیچیدگی عملیات و نوع صنعت ، میزان ریسک یا خطر (اهرم)، عمر شرکت، تاریخ پایان سال مالی ، میزان همکاری کارکنان صاحبکار با حسابرسان، بودجه زمانی حسابرسی، سیستم کنترل داخلی شرکت، وجود یا عدم وجود واحد حسابرسی داخلی و کمیته حسابرسی در شرکت، اندازه موسسه حسابرسی، تکنولوژی و فنآوری های مورد استفاده در شرکت و هم چنین در مؤسسه حسابرسی ، نوع و میزان خدمات ارائه شده به صاحبکار، عوامل محیطی (وضعیت اقتصادی، نرخ بهره، تورم، رقابت و ملاحظات سیاسی و قانونی) ، سطح تجربه و تخصص و شخصیت  حسابرس، وجود یا عدم وجود اقلام غیر مترقبه در شرکت،  نوع اظهار نظر حسابرسی ارائه شده در مورد صورتهای مالی ، وضعیت شرکت در بورس اوراق بهادار، تعداد سهامداران، وجود یا عدم وجود شرکتهای فرعی و وابسته، و غیره(وردی[7]، 2007).

در تحقیق  حاضر، از بین عوامل مختلف موثر بر گزارشگری مالی، رابطه  بین ویژگی های زیر  با مدت زمان اجرا و تکمیل عملیات حسابرسی شرکت مورد بررسی قرار گرفته است:

[1] . Duzakin

[2] . Sueyoshi & Mika

[3] . Sueyoshi & Mika

[4] . Sueyoshi & Mika

[5] . Sueyoshi & Mika

[6] . Wu & et al

[7] . Verdi

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 

ـ بررسی درجه دقت الگوی استخراجی در پیش بینی بحران کسب وکار شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

ـ بررسی نقش هر یک از نسبت های مالی در پیش بینی بحران

 پایان نامه انتخاب نسبت های مالی برای پیش بینی بحران کسب و کار مطالعه موردی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

 پایان نامه انتخاب نسبت های مالی برای پیش بینی بحران کسب و کار مطالعه موردی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان :  با فرمت ورد انتخاب نسبت های مالی برای پیش بینی بحران کسب و کارمطالعه موردی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار 

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید