دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی تأثیر نااطمینانی حاصل از سیاست¬های اقتصادی دولت بر رشد اقتصادی

قسمتی از متن پایان نامه :

نسبت سرمایه­گذاری دولتی به تولید ناخالص داخلی

دیدگاه­های متفاوتی نسبت به تأثیر سرمایه­گذاری دولتی بر رشد اقتصادی وجود دارد. بر اساس دیدگاه کلاسیک سرمایه­گذاری های دولت دخالت در اقتصاد محسوب شده و می­تواند باعث انحراف منابع اقتصادی از تخصیص بهینه خود براساس مکانیزم بازار شود. در دیدگاه دیگری که نسبت به سرمایه­گذاری دولتی وجود دارد اعتقاد بر این است که سرمایه­گذاری­های دولت در زیرساخت­های اقتصادی مانند: شبکۀ راهها، حمل و نقل، اسکله­ها و بندرگاه­ها …. می­تواند شرایط را برای سرمایه­گذاری و تولید بیشتر بخش خصوصی در اقتصاد ایجاد کند و به عنوان مکمل سرمایه­گذاری بخش خصوصی رشد اقتصادی را افزایش دهد. از آنجا که انگیزۀ سرمایه­گذاری دولت در زمینۀ تولید کالاها و خدمات متفاوت از انگیزۀ بخش خصوصی است، اگر سرمایه­گذاری­های دولت در بخش­های اقتصادی به عنوان رقیب بخش خصوصی وارد شود مسلماٌ از کارآیی کمتری برخوردار خواهد بود.

سرمایه­گذاری دولتی از بعد تقاضا نیز قابل بررسی است. در شرایطی که اقتصاد در رکود باشد افزایش هزینه­های عمرانی دولت می­تواند به عنوان یک منبع تزریقی باعث افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش تولید و رونق در جامعه شود. اما این هزینه­های سرمایه­گذاری زمانی که اقتصاد در اشتغال کامل باشد منجر به افزایش تورم در جامعه می­شود.

در این رساله برای یافتن اثر سرمایه­گذاری دولتی بر رشد اقتصادی از نسبت سرمایه­گذاری ناخالص دولتی به تولید ناخالص داخلی به عنوان متغیر مستقل استفاده شده است. هر چه این نسبت در جامعه بالاتر باشد یعنی به طور نسبی منابع بیشتری از جامعه توسط دولت جهت سرمایه­گذاری استفاده می­شود و هر چه این نسبت کمتر باشد یعنی منابع آزاد جامعه جهت تولید بر اساس مکانیزم بازار بیشتر خواهد بود. در نمودار(5-2-2) روند این متغیر در دورۀ مورد بررسی نشان داده شده است

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد : لزوم انجام تعهد در قانون مدنى ایران

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف مطالعه

در این مطالعه هدف بررسی تأثیر نوسانات و نا­اطمینانی حاصل از سیاست­های اقتصادی دولت (اعم از پولی، مالی و ارزی) بر روی رشد اقتصادی است. نظریه­هایی که رابطۀ بین ثبات سیاست­های اقتصادی و رشد اقتصادی را بررسی می­کنند غالباٌ دامنۀ کار را به بررسی تأثیر مستقیم ثبات سیاست­های اقتصادی بر رشد اقتصادی محدود می­کنند. اما علاوه بر رابطۀ مستقیم بین این دو پدیده، باید به تأثیر غیر­مستقیم   نا­اطمینانی سیاست­های دولت بر رشد اقتصادی، از کانال عواملی که این رشد را تعیین می­کنند (مانند سرمایه­گذاری ، تورم، رشد جمعیت، و توزیع درآمد) نیز توجه داشت. رشد اقتصادی مستلزم جوی است که در آن بخش خصوصی بتواند برای فعالیت­های خود برنامه­ریزی کرده و سرمایه خود را درگیر    فعالیت­های بلند­مدت کند، به ویژه پروژه­های ساختاری و پایه­ای که موتور رشد اقتصادی و تحولات تکنولوژیکی می­باشند. این پروژه­ها غالباٌ مستلزم سرمایه­گذاری سنگین بوده  و تنها در افق­های بلند­مدت سودآور می­باشند. نا­اطمینانی نسبت به سیاست­های اقتصادی دولت موجب می­شود که صاحبان سرمایه نتوانند بازده بلند­مدت سرمایۀ خود را با اطمینان کافی محاسبه کنند. افزایش نا­اطمینانی سیاست­های اقتصادی موجب کاهش ارزش مورد انتظار بازده سرمایه، کاهش سطح سرمایه­گذاری و لذا ایستایی و رکود اقتصادی می­گردد. در بلند­مدت رشد اقتصادی مستلزم آزادی اقتصادی، ثبات سیاسی و قابل پیش­بینی بودن سیاست­های اقتصادی است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی تأثیر نااطمینانی حاصل از سیاست¬های اقتصادی دولت بر رشد اقتصادی  با فرمت ورد