دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت

قسمتی از متن پایان نامه :

2-9. ریاضت اقتصادی

ریاضت: از«روض» به معنای «به کار بردن و واداشتن نفس در زحمت، برای این که رام و آرام شود.»[1]در فرهنگ عمید به معنای «تحمل رنج برای تهذیب نفس و کسب اخلاق خوب»[2] و همچنین به معنای «تحمل رنج و تعب برای تهذیب نفس.»[3] آمده است.

ریاضت اقتصادی، به روشی اطلاق می شود که در آن دولت به منظور کاهش هزینه ها و رفع کسری بودجه خویش، به کاهش و یا حذف بخشی از خدمات و مزایای عمومی اقدام می کند.[4]

2-10.تفاوت اقتصاد مقاومتی با ریاضت اقتصادی

بنابراین با توجه به تعریف آن دو، می توان ریاضت اقتصادی را به صورت یک روش قلمداد نمود و       اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک هدف راهبردی مورد بررسی و کنکاش قرار داد.

از این روتفاوت ریاضت ومقاومت دراین دوالگو، به تفاوت درهدف وروش مربوط می شود. درکشورهایی همچون یونان و اسپانیا، اتخاذ روش های ریاضتی، در بلند مدت می تواند با جبران برخی کاستی ها – علیرغم وقوع تبعات و پیامدهای اجتماعی و سیاسی – شرایط را به حالت عادی برگردانده و راه را برای ادامه سیاست های پیشین باز می نماید. اما در کشوری همچون ایران که همواره از سوی دشمن بیرونی مورد تهدید قرار می گیرند، استفاده مطلق از روش های ریاضتی اگر بتواند برخی از مشکلات را حل نماید اما در بلند مدت چاره اصلی کارنخواهد بود. تحقق اقتصاد مقاومتی در ایران به عنوان یک هدف بوده که نتیجه آن قطع وابستگی و جلوگیری از فشارهای اقتصادی دشمنان خواهد بود. بنابراین می توان بر این گزاره صحه گذاشت که اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد ریاضتی نیست اما می تواند در چارچوب های نظری مشخص، از روش های گوناگون همچون ریاضت مقاومت گونه بهره جوید.[5]

1- اقتصاد ریاضتی آخرین راه برای کنترل بحران اقتصادی یک کشور است در حالی که اقتصاد مقاومتی، شیوه ی مدیریت اقتصادی است برای افزایش شتاب پیشرفت اقتصادی در حال توسعه.

2-رویکرد اقتصاد ریاضتی افزایش مالیات‌ها، کاهش حقوق و دستمزد، کاهش نیروی کار و اخراج آن هاست در حالی که عکس آن در اقتصاد مقاومتی اتفاق می افتد.

3- مولفه های اقتصاد مقاومتی، مدیریت مصرف، تولید علم، خودکفایی در تولیدات کالا، کارآفرینی و … است. در نتیجه رویکرد آن پیشرفت همه جانبه است و با رویکردهای اقتصاد ریاضتی که بیشتر بر پایه اعمال فشار اقتصادی بر مردم است، کاملا متفاوت می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد حسابداری: ارتباط بین عدم اطمینان اطلاعاتی و خطر سقوط سهام در صورت عدم تقارن اطلاعاتی پایین

2-11. ویژگی های اقتصاد مقاومتی از دیدگاه مقام معظّم رهبری مدظله العالی :

الگوی اقتصاد مقاومتی واجد ویژگی هایی است که مقام معظّم رهبری مدظله العالی به برخی از آنها اشاره نموده اند از آن جمله:

الف) متناسب بودن با نیازها و شرایط موجود کشور؛

ب) درون زابودن. یعنی جوشیدن از دل ظرفیّت های موجودکشور و مردم. رشد این نهال و درخت، به امکانات کشور متکی است، اما درعین حال درون گرا نیست. به بیان دیگر، معنای اقتصاد مقاومتی، محصور شدن درکشور و محدود شدن امکانات خود و تعامل نداشتن با اقتصاد جهانی نیست. اقتصادی درون زا و در عین حال، برون گرا است.

ج) مردم بنیاد بودن. اقتصاد مقاومتی، اقتصادی مردمی است، نه دولتی؛ یعنی با اراده، سرمایه، مشارکت و فعالیّت مردم تحقّق می یابد. دولت نیزمسئولیت برنامه ریزی، زمینه سازی، ظرفیت سازی، نظارت، هدایت، کمک و مقابله با مفاسد و سوء استفاده ها را بر عهده دارد؛

د) دانش‌بنیان بودن. یعنی برمحوریت علم و پیشرفت های علمی تکیه دارد و اما معنای آن نیست که فقط دانشمندان می توانند درآن نقش ایفا کنند. دراین اقتصاد از همۀ تجربه ها و مهارت های صنعتگران، کشاورزان و کارگران به تناسب، استفاده می شود و همه می توانند در آن نقش آفرینی کنند.

[1] – راغب اصفهانی، حسین بن محمد. المفردات الفاظ القرآن، ج2. ترجمه غلامرضا خسروی حسینی. تهران: انتشارات مرتضوی: دوم:1375، ص124.

[2] – عمید، حسن. فرهنگ عمید، ج2. تهران: موسسه انتشارات امیر کبیر:1389، ص1079.

[3] – معین، محمد. فرهنگ فارسی معین، ج2. تهران: انتشارات امیرکبیر:1371، ص1700.

[4]http://www.taraznews.com

[5] –  http://www.taraznews.com.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

الف) سؤالات اصلی:

جایگاه اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت چیست؟

ب) سؤالات فرعی:

  • راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن وسنت کدامند؟
  • در قرآن و روایات برای اقتصاد مقاومتی چه آثاری بیان شده است؟
  • موانع اقتصاد مقاومتی ازدیدگاه قرآن و سنت کدامند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت  با فرمت ورد