دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی اثر متغیرهای کلان اقتصادی بر تخلیه منابع انرژی پایان‌پذیر نفت گاز و ذغال سنگ

قسمتی از متن پایان نامه :

1-3 بنچکرون و ویتاگن (2011)

این دو اقتصاددان در سال 2011 مطالعه‌ای را تحت عنوان «مدل تخلیه بهینه منابع قابل تخلیه» انجام دادند، که خلاصه‌ای از آن در این قسمت ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که مطالعه حاضر از متغیرهای مطالعه این دو محقق ایده گرفته است.

این مطالعه، مدل DHSS را که توسط چهار اقتصاددان Dasgupta-Heal-Solow-Stiglits ساخته شده بود، به روشی دیگر حل می‌کند و اقتصاد را با دو دارایی نشان می‌دهد؛ یکی سرمایه ساخت انسان و دیگری ذخایر تجدید‌ناپذیر. این اقدام به دنبال یافتن نقاط بهینه تخلیه منابع انرژی است. نکته دیگر اینکه این یک مسئله کنترل بهینه بوده و معادلات آن به قرار زیر است:

باقیدهای:

با توجه به مسئله کنترل بهینه فوق، مشخص است که متغیرهای مطرح شده در این مسئله، سرمایه ساخت انسان، پس انداز و برداشت از ذخایر تجدیدناپذیر است. با توجه به بیانات این مطالعه، در دل متغیر سرمایه ساخت انسان، متغیرهایی از جمله نرخ تورم، نرخ بهره و رشد جمعیت دخیل هستند. همچنین در سطح برداشت که در مسئله بالا وارد مدل شده است، باز هم متغیرهای نرخ بهره، نرخ تورم، صادرات و جایگزینی انرژی‌های پاک از جمله انرژی هسته‌ای مطرح هستند. شایان ذکر است که در متغیرهای سرمایه‌گذاری و پس انداز، متغیر رشد تولید ناخالص داخلی نقشی اساسی دارد. به این دلیل، متغیرهای انتخاب شده که در بخش مورد نظر بیان شده، مطرح شده است. لازم به ذکر است که نرخ بهره واقعی نرخ بهره‌ای است که نرخ تورم از آن کسر شده است. پس اگر منظور نرخ بهره واقعی باشد نرخ تورم را در بر نمی‌گیرد.

2-3 لی[1] (2011)

لی مطالعه‌ای تحت عنوان «فرمول‌سازی شاخص تخلیه منابع»[2] در خصوص چگونگی برآورد و محاسبه شاخص تخلیه منابع انرژی انجام داد، که به این قرار است. لازم به ذکر است که به دلیل عدم وجود اطلاعات دقیق در بانک جهانی در ارتباط با روش محاسبه شاخص تخلیه انرژی، به تشریح مطالعه لی در این تحقیق پرداخته می‌شود. در واقع این مطالعه روش به دست آوردن شاخص تخلیه منابع انرژی را به تفصیل مورد بررسی قرار می‌دهد.

شاخص تخلیه منابع انرژی می‌تواند جهت محاسبات روی سطح تخلیه منابع انرژی ابزاری بسیار سودمند باشد. می‌توان دو نوع شاخص جهت محاسبه سطح تخلیه منابع انرژی به دست آورد: (1) شاخص جهانی تخلیه منابع انرژی؛ (2) شاخص موضعی (کشوری یا ملی) تخلیه منابع انرژی. شاخص جهانی مربوط به ذخایر جهانی و نرخ مصرف سالانه از ذخایر جهانی انرژی است. در مقابل، شاخص کشوری نه تنها عوامل جهانی بلکه بسیاری عوامل داخلی مثل ذخایر داخلی، نرخ بازگشت به چرخه داخلی و ویژگی‌های وارداتی مربوط به آن منبع در کشور مورد بحث را در نظر می‌گیرد. همچنین ارزیابی چرخه زندگی کالاها در طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. Life Cycle Assessment ((LCA به عنوان ابزاری برای ارزیابی و بیان توسعه پایدار به وسیله ارزیابی اثرات زیست محیطی ایجاد شده توسط یک کالا طی تمام طول زندگی‌اش مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو تعریف معمول برای توسعه پایدار وجود دارد:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی مدل احتمال خطی بر میزان استفاده از خدمات دندانپزشکی در شرکت بیمه ایران

  • توسعه‌ای که نیازهای نسل فعلی را بدون کاهش در توانایی طبیعت برای مرتفع نمودن نیازهای نسل بعدی برطرف کند؛
  • نسل بعدی نباید سرمایه طبیعی کمتری نسبت به نسل فعلی داشته باشد.

پیامی که هر دو تعریف بالا در ارتباط با توسعه پایدار دارند، این است که حق نسل‌های بعدی برای استفاده از دارایی‌های طبیعی نباید توسط نسل فعلی نادیده گرفته شود. بنابراین نکته کلیدی جهت درک توسعه پایدار، تصمیم‌گیری در این مورد است که مردم چگونه می‌توانند امروز از استخراج بیش از حد منابع پرهیز کنند.

به هر حال مصرف منابع طبیعی برای رفع نیازهای انسان غیر قابل اجتناب است. از طرف دیگر، استخراج نکردن از منابع طبیعی هم در زمان حال غیر ممکن است. پس به نظر می‌رسد چاره این است که برای رسیدن به توسعه پایدار باید منابعی را مصرف کنیم که استعداد کمتری برای تخلیه و اتمام دارند و به راحتی تخلیه نمی‌شوند. این به این معنی است که اگر دو منبع مختلف برای ساخت کالایی به کار گرفته شوند، منبعی را انتخاب می‌کنیم که فراوانی بیشتری دارد.  بنابراین در این مطالعه             Resource Depletion Indices یا شاخص‌های تخلیه منابع ابزاری برای تشخیص این امر و رسیدن به توسعه پایدار معرفی می‌شود.

 

واژه شناسی منابع در مطالعه لی

به طور کلی منابع موجود در سطح زمین به دو نوع تقسیم می‌شود: منابع طبیعی و منابعی که توسط انسان ساخته می‌شود، که اصطلاحاً به آن Synthetic گفته می‌شود. همچنین بر اساس نرخ شکل‌گیری طبیعی، منابع طبیعی به دو دسته تقسیم می‌شوند. (1) تجدیدپذیر؛ (2) تجدیدناپذیر.

علاوه بر موارد فوق، منابع طبیعی همچنین می‌تواند بر اساس سطح ذخیره به دو گروه منابع انباره و منابع جریان تقسیم شود. اگر سطح ذخیره منبع محدود و مشخص باشد، آن منبع در دسته منابع انباره محسوب می‌شود. از طرف دیگر، منبعی مثل باد که محدودیتی در ذخیره ندارد، منبع جریان به حساب می‌آید.

C-H-Lee [1]

C-H-Lee, 2011[2]

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-1 سوال تحقیق

چه رابطه‌ای بین شاخص تخلیه منابع انرژی پایان‌پذیر (نفت خام، گاز و ذغال سنگ) و متغیرهای کلان شامل نرخ بهره واقعی، شاخص جایگزینی انرژی، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، نرخ رشد جمعیت و شاخص حجم صادرات غیر نفتی در گروه کشورهای منتخب سازمان همکاری و توسعه اقتصادی وجود دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  بررسی اثر متغیرهای کلان اقتصادی بر تخلیه منابع انرژی پایان‌پذیر نفت گاز و ذغال سنگ با فرمت ورد