شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشگاه شیراز

دانشکده مهندسی

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار)

عنوان:

ارائه یک مدل مبتنی بر خصیصه جهت تحلیل احساس موجود در نوشتجات

استاد راهنما:

دکتر سید مصطفی فخراحمد

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول: پیشگفتار

1-1- مقدمه

بعضی نویسندگان داده کاوی را به عنوان ابزاری برای جستجو کردن اطلاعات سودمند در حجم زیادی از داده ها تعریف می کنند. برای انجام فرایند داده کاوی با زمینه های گوناگون تحقیقی مواجه می‌شویم، مانند پایگاه داده، یادگیری ماشین و آمار. پایگاه داده‌ها برای تحلیل کردن حجم زیادی از داده‌ها ضروری هستند. یادگیری ماشین، یک ناحیه هوش مصنوعی می باشد که با ایجاد تکنیک‌هایی امکان یادگیری به وسیله تحلیل مجموعه‌های داده‌ای را به کامپیوترها می‌دهند. تمرکز این روش‌ها روی داده سمبولیک می باشد و با واکاوی داده‌های تجربی سر و کار دارد. پایه آن تئوری آماری می باشد. در این تئوری عدم قطعیت و شانس به وسیله تئوری احتمال مدل می شوند. امروزه بسیاری از روش‌های آماری در زمینه داده کاوی بهره گیری می شوند. می‌توان گفت که متن کاوی از تکنیک‌های بازیابی اطلاعات، استخراج اطلاعات همچنین پردازش کردن زبان طبیعی بهره گیری می کند و آن‌ها را به الگوریتم‌ها و متدهای داده کاوی، یادگیری ماشین و آماری مرتبط می کند. با در نظر داشتن ناحیه‌های پژوهش گوناگون، بر هر یک از آن‌ها می‌توان تعاریف مختلفی از متن کاوی در نظر گرفت در ادامه بعضی از این تعاریف اظهار می شوند:

متن کاوی = استخراج اطلاعات: در این تعریف متن کاوی متناظر با استخراج اطلاعات در نظر گرفته می گردد (استخراج واقعیت‌ها از متن).

متن کاوی = کشف داده متنی: متن کاوی را می‌توان به عنوان متدها و الگوریتم‌هایی از فیلدهای یادگیری ماشین و آماری برای متن‌ها با هدف یافتن الگوهای مفید در نظر گرفت. برای این هدف پیش پردازش کردن متون ضروری می باشد. در بسیاری از روش‌ها، متدهای استخراج اطلاعات، پردازش کردن زبان طبیعی یا بعضی پیش پردازش‌های ساده برای استخراج داده از متون بهره گیری می گردد، سپس می‌توان الگوریتم‌های داده کاوی را بر روی داده‌های استخراج شده اعمال نمود.

متن کاوی = فرایند استخراج دانش: که در بخش قبلی به گونه کامل توضیح داده شده می باشد و در اینجا دیگر اظهار نمی‌گردد. در این پژوهش ما بیشتر متن کاوی را به عنوان کشف داده متنی در نظر می‌گیریم و بیشتر بر روی روش‌های استخراج الگوهای مفید از متن برای دسته‌بندی مجموعه‌ های متنی یا استخراج اطلاعات مفید، تمرکز می‌کنیم.

در دنياي کنوني مشکل کمبود اطلاعات نيست، بلکه مشکل کمبود دانشي می باشد که از اين اطلاعات مي توان بدست آورد. ميليونها صفحه ي وب، ميليونها کلمه در کتابخانه‌هاي ديجيتال و هزاران صفحه اطلاعات در هر شرکت، تنها چند دست از اين منابع اطلاعاتي هستند. اما نمي‌توان به گونه مشخص منبعي از دانش را در اين بين معرفي نمود. دانش اختصار‌ي اطلاعات می باشد و نيز نتيجه گيري و حاصل فکر و تحليل بر روي اطلاعات.

داده کاوي، يک روش بسيار کارا براي کشف اطلاعات از داده‌هاي ساختيافته‌اي که در جداول نگهداري مي‌شوند، می باشد. داده کاوي، الگوها را از تراکنش‌ها، استخراج مي‌کند، داده را گروه‌بندي مي‌کند و نيز آنرا دسته‌بندي مي‌کند. بوسيله‌ي داده کاوي مي‌توانيم به روابط ميان اقلام داده‌اي که پایگاه داده را پر کرده‌اند، پي ببريم. در عين حال ما با داده کاوي مشکلي داريم و آن عدم وجود عاميت در کاربرد آن می باشد. بيشتر دانش ما اگر به صورت غير ديجيتال نباشند، کاملاً غير ساختيافته اند. کتابخانه‌هاي ديجيتال، اخبار، کتابهاي الکترونيکي، بسياري از مدارک مالي، مقالات علمي و تقريباً هر چيزي که شما مي‌توانيد در داخل وب بيابيد، ساختيافته نيستند. در نتيجه ما نمي‌توانيم آموزه‌هاي داده کاوي را در مورد آنها به گونه مستقيم بهره گیری کنيم. با اين حال، سه روش اساسي در روبرو شدن با اين حجم وسيع از اطلاعات غير ساختيافته هست که عبارتند از: بازيابي اطلاعات، استخراج اطلاعات و پردازش زبان طبیعی.

بازیابی اطلاعات: اصولاً مرتبط می باشد با بازيابي مستندات و مدارک. کار معمول دربازیابی اطلاعات اين می باشد که با در نظر داشتن نياز مطرح شده از سوي کاربر، مرتبط ترين متون و مستندات و يا در واقع بقچه‌ي کلمه را ازميان ديگر مستندات يک مجموعه بيرون بکشد. اين يافتن دانش نيست بلکه تنها آن بقچه‌اي از کلمات را که به نظرش مرتبط‌تر به نياز اطلاعاتي جستجوگر می باشد را به او تحويل مي‌دهد. اين روش به واقع دانش و حتي اطلاعاتي را برايمان به ارمغان نمي‌آورد.

پردازش زبان طبیعی: هدف کلی پردازش زبان طبیعی رسیدن به یک درک بهتر از زبان طبیعی توسط کامپیوترهاست. تکنیک‌های مستحکم و ساده‌ای برای پردازش کردن سریع متن به کار می‌طریقه. همچنین از تکنیک‌های واکاوی زبان شناسی نیز برای پردازش کردن متن بهره گیری می گردد.

استخراج اطلاعات: هدف روش‌های استخراج اطلاعات، استخراج اطلاعات خاص از سندهای متنی می باشد. استخراج اطلاعات مي‌تواند به عنوان يک فاز پيش پردازش در متن‌کاوی بکار برود. استخراج اطلاعات عبارتند از نگاشت کردن متن‌های زبان طبیعی (مثلا گزارش‌ها، مقالات journal، روزنامه‌ها، ایمیل‌ها، صفحات وب، هر پایگاه داده متنی و…..) به یک نمایش ساختیافته و از پیش تعریف شده یا قالب‌هایی که وقتی پر می شوند، منتخبی از اطلاعات کلیدی از متن اصلی را نشان می‌دهند. یکبار اطلاعات استخراج شده و سپس اطلاعات می‌توانند در پایگاه داده برای بهره گیری‌های آینده، ذخیره شوند.

2-1- کاربردهای متن کاوی

در این قسمت تعدادی از کاربردهای متن‌کاوری را اظهار خواهیم نمود. امروزه با وجود حجم زیادی از اطلاعات متنی، متن‌کاوی مانند روش های تحقیقی-تجاری می‌باشد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می باشد. همه شرکت‌های تجاری، تولید کنندگان کالاها، ارائه کنندگان خدمات و سیاست‌مداران قادرند با بهره‌گیری از فرایند متن‌کاوی دانش مفیدی را به عنوان بازخورد از کالا، خدمات و عملکرد خود دریافت کنند. مانند کاربردهای متن کاوی می‌توان به موارد زیر تصریح نمود:    

1.شناساییspam: واکاوی کردن عنوان و محتوای یک ایمیل دریافتی، برای تشخیص اینکه آیا ایمیل می‌تواند spam باشد یاخیر.

2 .نظارت :یعنی نظارت کردن رفتار شخص یا گروهی از بشر‌ها به صورت پنهان. پروژه‌ای به نام ENCODA تلفن، اینترنت و دیگر وسایل ارتباطی را برای شناسایی تروریسم نظارت می کند.

3. شناسایی نامهای مستعار: نام‌های مستعار در مراقبت‌های پزشکی برای شناسایی تقلب‌ها واکاوی می شوند. برای مثال یک صورت حساب ممکن هست با نام John Smith، J. Smith و Smith, John ارائه گردد. از این طریق یا با بهره گیری از روش‌های دیگری مطالبه کنندگان امکان سوءاستفاده را خواهند پیدا نمود و مطالبات حق بیمه زیادی تحت نام‌های مستعار مختلف دریافت می‌کنند. بهره گیری از متن‌کاوی برای تشخیص این نام‌های مستعار می‌تواند در یافتن تقلب به شرکت‌های بیمه کمک فراوانی کند.

4.اختصار سازی: مقصود از اختصار سازي، طریقه استخراج و ارائه مجموعه‌اي مفاهيم پايه‌اي از متن، تنها در چند خط می باشد. اين کار مي‌تواند بررسي محتويات مستندات را براي کاربران ساده‌تر کند و آنها را در مسير رسيدن به آن چیز که نياز دارند، سرعت بخشد.

5. روابط میان مفاهیم: مانند واقعيتهايي که مي توان از يک مجموعه متون دريافت، ارتباط و وابستگي بعضی مفاهيم با مفاهيم ديگراست. اين واقعيات به گونه مثال مي‌تواند بگويد که پديدار شدن بعضي کلمات ممکن می باشد که وابسته باشد به ظاهر شدن بعضي ديگر از کلمات. مقصود اين می باشد که هرگاه مجموعه ي اول کلمات را ببينيم، مي‌توانيم انتظار داشته باشيم که مجموعه‌ي دوم لغات را نيز در ادامه نظاره خواهیم نمود. اين مفهوم نيز از داده کاوي در ديتابيس به امانت گرفته شده می باشد.

6. یافتن وتحلیل رفتارها: برای توضیح این کاربرد فرض کنيد که مدير يک کمپاني تجاري هستيد. مشخصاً شما بايد همواره بر فعاليتهاي رقيبانتان نظارت داشته باشيد. اين مي‌تواند هر نوع اطلاعاتي باشد که شما از اخبار، معاملات بورس و يا از مستندات توليد شده توسط همان کمپاني رقيب گرفته‌ايد. امروزه اطلاعات به گونه فزآينده‌اي در حال افزايش می باشد، مديريت تمامي اين منابع داده‌اي قطعاً تنها به کمک چشمان ممکن نيست. متن‌کاوی اين امکان را مي‌دهد که به گونه اتوماتيک رفتارها و تغييرات جديد را بيابيد. در واقع آن چیز که اصولاً بايد از متن‌کاوي انتظار برود اين می باشد که به شما بگويد چه اخباري در ميان گستره‌اي از اخبار به آن چیز که مي خواهيد مرتبط می باشد و در اين ميان کدام خبر جديداست، چه پيشرفتهايي در زمينه‌ي کاري شما صورت مي گيرد و علايق و رفتارهای فعلي چگونه می باشد و با چه روندي تغيير مي‌کند. با بهره گیری از اين اطلاعات، مديران قادرند از اطلاعات کشف شده براي بررسي وضعيت رقيب سود جويند.

7. تحلیل احساس : در این کاربرد هدف از متن کاوی تشخیص احساس نویسنده متن می باشد. درجه رضایت یا خوشحالی و ناراحتی نویسنده تشخیص داده می گردد. این رساله به مطالعه متن کاوی به مقصود تحلیل احساس موجود در متون خواهد پرداخت، لذا در ادامه با جزئیات بیشتری تحلیل احساس در متون را مطالعه خواهیم نمود.

همه اطلاعات متنی را می‌توان به دو دسته:حقایق[1] و عقاید[2] دسته بندی نمود. حقایق عبارات علمی‌ و عملی درمورد موجودیت‌ها، رویدادها و ویژگی‌های آنها هستند که بصورت عینی و واقعی در دنیای بیرون وجود دارند یا به وقوع پیوسته‌اند. عقاید عبارات غیر عینی و ذهنی هستند که نظرات، ارزیابی‌ها یا احساسات افراد را درمورد یک موجودیت، رویداد و ویژگی‌های آنها اظهار می‌کنند [23]. شکل 1-1 مثالی را برای هر کدام اظهار می ‌کند. در این رساله تنها به یک جنبه از این مفهوم یعنی احساسات خواهیم پرداخت.

قبل از سال 2000 به دلیل کمبود منابع داده‌ای و کمبود متون حاوی نظرات و عقاید در تارنمای گسترده جهانی[1] تحقیقات اندکی در این زمینه به انجام رسیده می باشد. امروزه با گسترش اینترنت و همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی، کاربران می‌توانند نظرات خود درمورد محصولات یا خدمات را در سایت‌های تجاری، شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها اظهار کنند؛ صفحات وب متون زیادی را در بر دارند که مشتمل بر نظرات، عقاید، ارزیابی کاربران پیرامون یک کالا یا خدمات خاص هستند. اطلاعاتی که از این نوع داده‌ها قابل دست‌یابی می باشد، برای شرکت‌های سازنده و همچنین سازمان‌های ارائه کننده خدمات بسیار مفید و گاهی ضروری خواهند ‌بود. همچنین برای کاربرانی که قصد انتخاب خدمات یا یک نوع کالا را دارند راهنمایی مفیدی را ارائه می‌دهند. شخصی را در نظر بگیرید که قصد دارد موبایل یا دوربین دیجیتالی بخرد، برای آگاهی از کیفیت دوربین و مطلوبیت خدمات شرکت سازنده بدون شک به پرسش و جمع‌آوری اطلاعات از اطرافیان روی خواهد آورد، اما امروزه با رشد اینترنت می‌توان بصورت آنلاین نظرات و تجربیات صدها نفر را درمورد یک کالای خاص مطالعه نمود و برای تصمیم گیری از آنها مدد گرفت.

امروزه تعدد و گوناگونی منابع اینترنتی حاوی نظرات و احساسات کاربران به حدی زیاد شده می باشد که یافتن و ارزیابی آنها کار بسیار پیچده‌ای می باشد. در بسیاری موارد نظرات و عقاید کاربر در یک پست طولانی پنهان شده می باشد. برای استخراج نظرات و عقاید درمورد یک موجودیت بایستی در آغاز منابع اینترنتی مرتبط با آن را پیدا نمود سپس متن مورد نظر خوانده گردد، جملات اظهار کننده نظرات و عقاید کاربر از متن استخراج شوند، اختصار سازی شوند و به فرم قابل بهره گیری تبدیل شوند. مانند مشکلاتی که در این زمینه هست حجم زیاد داده می‌باشد. در صفحه توییتر شخصی جاستین بیبر روزانه 300000 نظر ثبت می گردد [22]. این حجم از داده‌ها میتوانند اطلاعات مفیدی را برای شرکت‌ها و همچنین مشتری‌ها به همراه داشته باشند؛ اما پردازش آنها بصورت دستی و انسانی غیر ممکن می‌باشد، لذا طراحی یک روش خودکار برای تحلیل متن و استخراج نظرات و عقاید موجود در متن ضروری می باشد. در همین راستا کوشش‌های فراوانی صورت گرفته می باشد، مثلا در کشور آمریکا 20 تا 30 شرکت به ارائه خدمات تخصصی تحلیل احساس می‌پردازند [17].

در این رساله روشی برای تحلیل احساس ارائه می گردد. روش پیشنهادی کوشش در ارائه مجموعه مناسبی از خصیصه‌ها[2] را دارد به نحوی که بتوان به دقت بهتری در ارزیابی خودکار متون دست پیدا نمود، همچنین تعداد خصیصه‌ها در حد متناسبی حفظ گردد. برای انتخاب خصیصه‌ها از الگوریتم‌های ساده و با حداقل پیچیدگی زمانی بهره می‌بریم و نیاز به بهره گیری از الگوریتم انتخاب خصیصه با پیچیدگی زمانی بالا مرتفع شده می باشد.

[1] World wide web

[2] Features

[1] Facts

[2] Opinion

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 77

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان