دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-4 مکانیسم تئوری کنترل

یکی از عوامل بحران مالی شرکت‌ها عدم وجود کنترل است اما این که چه تشکیلاتی برای کنترل وجود دارد و چه کسی باید کنترل کند جای بحث دارد. اگر چه در شرایط قانونی یک شرکت باید به وسیله ذینفعان مختلف کنترل شود، ولی دائماً مدیریت شرکت فعالیت‌های اقتصادی را تبیین می‌کنند، حال آیا این فعالیت‌ها به طور کافی نظر همه ذینفعان را تأمین می‌کند؟ آنچه که مهم است این که گروه مدیریت باید کنترل مدعیان مختلف را بپذیرد. مدیریت باید کنترل طولانی روی شرکت را که رضایت خاطر برای ذینفعان به وجود آورد را مورد توجه قرار دهد، حداقل رضایت ذینفعان یعنی رعایت نظرات صاحبان سهام، البته رعایت نظر آنان نباید وضعیت صورت‌های مالی را خراب کند. چون هر گروه ذینفعان با کنترل اضافی و با عملشان ممکن است توان شرکت را از بین ببرند.(جهانشاد و طالب نیا،1386،23)

2-4-1 سهامداران

در بین سهامداران، سهامداران شرکت‌هایی هستند که بیشترین علاقه آنها دریافت سود سهام و افزایش قیمت سهام است. سهامداران ناراضی در این میان انواع عملیات تخریبی را در قالب فشارهای انجمن‌ها و مؤسسات حرفه‌ای به صورت مستقیم در مدیریت شرکت انجام می‌دهند. آنها می‌توانند سهام خود را در بازار بفروشند یا از حق رأی علیه مدیریت استفاده کنند. اگر با انجام این عملیات قیمت سهام پایین بیاید و یا شرکت از نظر قدرت مالی به مخاطره بیافتد، کنترل، از دست رفته تلقی می‌شود. مشکلات در نسبت‌های مالی و دیگر متغیرها می‌تواند با از دست رفتن کنترل توسط این گروه از سهامداران ناراضی تحقق پیدا کند. پرداخت سود سهام و سود حاصل از افزایش قیمت سهام اگر چه نشان‌دهنده نسبت‌های مقدماتی و موقتی است ولی سهامداران ممکن است آن را قطعی تلقی کنند و بر همین اساس قیمت هر سهم در بازار کاهش یابد. به اضافه تغییر هیئت‌مدیره و یا مدیریت شرکت توسط سهامداران از علایم مشکل در کنترل است.(جهانشاد و طالب نیا،1386،23)

2-4-2 بستانکاران

بستانکاران گروهی دیگر از سرمایه‌گذاران هستند که متقاضی اصل و فرع پول پرداختی در زمان خاص می‌باشند. آنها از نظر وصول وجوه خود از بدهکاران مدعی هستند، این گروه از چند روش ممکن است استفاده کنند، مانند: امتناع از تمدید دوره بازپرداخت، امتناع از پرداخت وام در زمان آینده، افزایش نرخ بهره مؤثر، تقاضاهای بی‌جهت از جمله ادعا روی دارایی‌های شرکت و یا اقدام برای پیش‌بینی ورشکستگی.

اگر یکی از این فعالیت‌ها به طور جدی، صورت‌های مالی شرکت را تخریب کند کنترل بر این نوع بدهی‌های احتمالی از بین می‌رود. تجزیه و تحلیل سنتی به طور منصفانه روی بزرگ‌ترین عامل درماندگی مالی یعنی نسبت نقدینگی از نظر تأمین نقدینگی حساس هستند. نسبت نقدینگی شامل نسبت جاری و نسبت سریع است و این نسبت متعلق به وجوه نقد و مرتبط با نسبت اهرمی است.(جهانشاد و طالب نیا،1386،23)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : بررسی بازتاب هویت فرهنگی با توجه به نشانه های فرهنگی موجود در فیس بوک

2-4-3 مشتریان

مشتریان به عنوان گروهی از صاحبان سهام، تولید محصولات مناسب، خدمات خوب، قیمت مناسب با یک خط اعتباری منطقی را جستجو می‌کنند. این علاقه در رابطه با مقایسه نمودن با محصولات دیگر شرکت‌ها و هم‌چنین با تکنولوژی بهتر و محصولات عالی‌تر و تضمین کیفیت تولید یا پرداخت غیرفوری قابل بیان است. محدودیت‌هایی که فروش را کاهش دهد و یا عدم قدرت دریافت و وصول حساب‌های دریافتنی باشد به نوعی منجر به عدم کنترل می‌شود. نسبت‌های مالی که خیلی پایین است شامل نسبت گردش موجودی کالا (نسبت فروش به موجودی)، گردش حساب‌های دریافتنی، دوره متوسط وصول و حاشیه سود، می‌تواند علایمی برای وجود مشکل و عدم کنترل باشد.(جهانشاد و طالب نیا،1386،24)

2-4-4 کارمندان

تقاضای کارمندان شامل پرداخت حقوق مناسب، آموزش کارکنان، پیشرفت، وضعیت مناسب کار و استخدام دائم است. کارمندان انتظار دارند اختیار ترک کار، ایجاد اتحادیه‌های کارگری، تقاضای پرداخت حقوق بیشتر، کار کمتر و دعوی علیه شرکت را داشته باشند. اعتصابات، کم‌کاری و پایین بودن گردش وجوه به طور مسلم شرکت را نابود می‌کند، این بدهی، احتمالی و حرکت گروهی می‌توانند کنترل را در شرکت از دست بدهد. تجزیه و تحلیل‌گران سنتی این فاکتورها را مدنظر قرار نمی‌دهند. در روش سنتی اندازه‌گیری تولیدات، سود ناویژه و نسبت هزینه حقوق و دستمزد نادیده گرفته می‌شود در حالی که این موارد می‌تواند ناقوس مرگ شرکت را به صدا درآورد.(جهانشاد و طالب نیا،1386،24)

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

سوالات تحقیق به شرح زیر است:

  • آیا درماندگی مالی باعث افزایش استفاده از حساب­های پرداختنی تجاری به عنوان یکی از راه­های تامین مالی خواهد شد؟
  • آیا تامین مالی با استفاده از حساب­های پرداختنی تجاری باعث بدتر شدن عملکرد شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی خواهد شد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی با فرمت ورد


دیدگاهتان را بنویسید