با عنوان : مطالعه جریان سیال ذهن در رمان شازده احتجاب هوشنگ گلشیری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ادبیات فارسی

با عنوان :

مطالعه جریان سیال ذهن در رمان شازده احتجاب هوشنگ گلشیری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

  • چکیده

جریان سیال ذهن شکل خاصی از روایت داستان می باشد که در آن نظرگاه محدود به ذهنیت شخصیت به کار گرفته می گردد، و رمان کم نظیر شازده احتجاب اثر هوشنگ گلشیری یکی از نخستین رمان های ایرانی می باشد که به این شیوه نگارش یافته می باشد؛ نویسنده در این رمان در کنار در نظر داشتن‌فرم و تکنیک، به گونه معقولی آن را با محتوا پیوند داده می باشد. او با نوشتن این رمان به شیوه ی جریان سیال ذهن، نشان داده می باشد که در کنار روش های سنتی می توان نویسنده ای مدرن بود. گلشیری به دلیل ساختار ویژه و شیوه های جدیدی که در شازده احتجاب به نمایش گذاشته می باشد، داستان نویسی فارسی را متحول و این رمان را به شیوه های جدید جهانی نزدیک کرده می باشد. پژوهش حاضر به روش توصیفی و تحلیلی، با مطالعه ویژگی های جریان سیال ذهن، به این نتایج دست یافته می باشد که همه چیز، مانند شیوه های مختلف روایت، در این رمان در هم آمیخته می باشد، زمان عینی و زمان ذهنی با هم در تقابل هستند و گذشته‌ها با ترتيب و توالي در ذهن شخصیت ها ظهور نمی یابند. به علاوه گلشیری گاهی به شیوه جریان سیال ذهن با فوران وحشت بار، یعنی چرخش‌های بیش از اندازه ی زاویه دید و راوی، متن را مغشوش می­کند. همچنین با ایجاد ابهام، تخیل خواننده را برمی انگیزد، و با آوردن مثبت ها و منفی ها در كنار يكديگر در این رمان، حس تردید را به خواننده القا می کند. او در زبان داستان که گاه پیچیده و چند بعدی می باشد، از جوهر شعری و تصویرسازی نیز بهره گرفته می باشد. همچنین می توان برای کل داستان و موقعیت و ارتباط ی شخصیت ها، معنایی نمادین در نظر گرفت.

 کلید واژه: جریان سیال ذهن، روایت، زمان، شازده احتجاب، هوشنگ گلشیری.

 مقدمه

متن های روانکاوی و روانشناسی، چه در فرم و چه در محتوا، بر ادبیات داستانی مدرن قرن بیستم بسیار تأثیر گذاشته اند. داستان نویسی به تکنیک The Stream of Consciousness که در زبان فارسي به شیوه ی جریان سیال ذهن یا سيلان ذهن يا سيلان آگاهي ترجمه شده­­ می باشد، یکی از شیوه های مدرن داستان پردازی می باشد که پیدایش آن یک قرن پیش در غرب بوده، و بعضی از نویسندگان ایرانی نیز چند دهه بعد از پیدایش آن در مغرب زمین، این تکنیک را گاه به تقلید و الگوبرداری از نویسندگان غربی، و گاه با نوآوری و پیوند با ادب کهن ایرانی، در روایت داستان های خود به کار گرفته اند.

همان گونه که گفته گردید، جریان سیال ذهن شکل خاصی از روایت داستان می باشد که به آن داستان روان شناختی نو، سیلان فکر و سیلان ذهن نیز گفته می گردد. از مشخصه‌های اصلی آن پرش های زمانی پی در پی، تبعیت از زمان ذهنی شخصیت داستان و گاه نوعی شعرگونگی در زبان می باشد که به دلیل انعکاس ذهنیات مرحله پیش از گفتار رخ می دهد. جریان سیال ذهن، ترکیبی از حس، خاطره، فکر، انعکاس رویدادها و سطوح گوناگون معانی مختلف ذهنی می باشد. این اصطلاح، اولین بار توسط ویلیام جیمز فيلسوف و روان­شناس آمريکايي، (1842-1910م)(برادرهنری جیمز) در کتاب «اصول روانشناسی» (1890م) مطرح گردید و سپس شهرتی فراگیر پیدا نمود. جریان سیال ذهن، برآمده از نوع نگاهی می باشد که به بشر، و اصل وجود او و آن چیز که در ذهن و روح اوست اهمیت می دهد.

به کار گیری انواع تکنیک های روایت و تغییر زاویه ی دید یکی از ویژگی های داستان های جریان سیال ذهن می باشد. امروزه یکی از بحث‌های جدید در نقد ادبی، که شاخه­ا­ی مستقل و مهم در مباحث داستان‌نویسی به شمار می رود، این می باشد که برای نقد یک رمان، انواع زاویه ی دید و شیوه­های روایت در رمان را با دیدگاه‌های متفاوت مطالعه می کنند. روایت در وجوه مختلف زندگی بشر جریان دارد. روایت در داستان «به ماجراهایی گفته می گردد که در زمان رخ می دهند و از تسلسل برخوردارند که با کنش شخصیت یا از طریق صدای راوی یا تلفیقی از این دو نقل می گردد»(ایگلتون،1368: 145). هچنین در این گونه داستان ها با روایت هایی روبرو می شویم که نویسنده، چینش حوادث روایت را در زمان رمان، جابه جا می کند و با شکست زمان در روایت، زمان ذهنی و عینی را در تقابل یکدیگر قرار می دهد.

در شيوه ی جريان سيال ذهن، احساسات و انديشه‌ها بدون منطقِ روشن و قابل فهم در ذهن شخصيت داستان جريان مي‌يابند. در اين شيوه، تك‌گويي دروني شخصيت همان‌گونه كه در ذهن جريان دارد، نوشته مي‌گردد. و تك‌گويي ها بیشتر از زاويه ی ديد اول شخص يا من بيان مي‌گردد، و گاهی نیز از زاويه ی ديد سوم شخص يا او بيان می گردد. در تك‌گويي دروني، نویسنده، انديشه‌ها و احساساتي را كه در ذهن شخصيت داستان جريان دارد، و هنوز به سطح گفتار نرسیده می باشد، بازگو می کند. اساس تك‌گويي دروني «تداعي معاني» می باشد.

زیرا مطالب در ذهن غالباً بدون انسجام و نظم در کنار هم قرار می‌گیرند، در این تکنیک نویسنده احساسات، تفکرات، تداعی و خاطراتی را که در ذهن شخصیت‌ها شکل می‌گیرد ، بدون توالی زمانی در قالب داستان‌های کوتاه یا رمان ارائه می کند. در این شیوه روایت، احساسات و ادراکات، دارای انسجام و یا رعایت اصول دستوری و توالی زمانی نیست؛ جملات نیز نظم و انسجامی ندارد.

هوشنگ گلشیری(1316-1379)، مانند نویسندگان بنیانگذار مدرنیسم در ایران می باشد، که در مقایسه با آثار برجسته ی جهانی، که به شیوه و تکنیک جریان سیال ذهن نوشته شده اند، بیش از نویسندگان هم عصر خود که آگاهانه از این شیوه در داستان های خود بهره گرفته اند، با نگارش رمان شازده احتجاب، از تکنیک جریان سیال ذهن برخوردار شده می باشد.

  • اظهار مسأله

یکی از علت های انتخاب موضوع مطالعه جریان سیال ذهن در رمان شازده احتجاب هوشنگ گلشیری، این بوده می باشد که می توان تا حدودی بهره گیری ی تمام و کمال از این عرصه را در این اثر جاودان او دید. حوزه ی اصلی مورد بحث در این پایان نامه، مطالعه جریان سیال ذهن در این رمان گلشیری می باشد. او با نوشتن این رمان، نویسنده ای مدرن شناخته گردید، و در کنار این که از او به عنوان نویسنده ای تکنیکی، آن هم به شیوه ی مدرن یاد می کنند، روش های سنتی را هم فراموش نکرده می باشد، و این را از آثار دیگر او می توان دانست. می توان گفت گلشیری، با رمان شازده احتجاب، به دلیل ساختار ویژه ای که در نگارش آن به کار گرفته می باشد و شیوه های جدیدی که در آن به نمایش گذاشته می باشد، داستان نویسی فارسی را متحول نموده، و رمان های ایرانی را به شیوه های جدید جهانی نزدیک کرده می باشد.

مهم ترین موضوع چالش برانگیز در کتاب شازده احتجاب، ترتیب روایی اثر می باشد، که گلشیری در آن به شیوه جریان سیال ذهن، همه چیز رادر هم آمیخته و خاطرات گوناگون شازده را بدون نظم و ترتیب روایت می کند. حوادثی را در ذهن شخصیت های داستان تکرار می کند و از بعضی وقایع، سریع می گذرد. «تداوم در روایت نشان می دهد کدام رخداد یا کارکردهای داستان را می توان گسترش داد یا حذف نمود. یعنی کجا قصه گویی سرعت می گیرد و کجا آرام می گردد»(احمدی،1386: 316).

یکی دیگر از چالش های مورد بحث در رمان شازده احتجاب گلشیری، شکست های پیاپی زمان و مکان و سرگردانی شازده میان واقع و وهم، و روایت خاطرات او بدون نظم و ترتیب زمانی می باشد، که کار او را به اثری دشوار بدل کرده، تا جایی که برای فهم درست بعضی قسمت ها بایستی به عقب برگردیم و دوباره آن را بخوانیم. گلشیری این رمان را از آثار چند لایه و پیچیده از نظر زمان روایی به نگارش آورده می باشد که در آن مسیر طبیعی و خطی زمان را به شیوه ی جریان سیال ذهن، شکسته و با گذشته نگری های پی درپی، شکاف هایی عمیق در زمانبندی روایت این رمان ایجاد کرده می باشد. نمادها، فوران وحشت بار و ابهام، تداعی آزاد و شاعرانگیِ نثر گلشیری در این رمان از دیگر چالش های مورد بحث در این پایان نامه هستند.

  • اهمیت و ضرورت انجام پژوهش

از قرن بیستم، متن های روانکاوی و روانشناسی بر ادبیات و هنر به شکلی چشمگیر تأثیر گذارده اند به این دلیل، کمتر کار ادبی عمده ای هست که از این تأثیر بی بهره باشد. تأثیر این روانکاوی ها، هم در تکنیک روایی بعضی از آثار داستانی، و هم در محتوای آن ها به اندازه ای می باشد که گاهی نمی توان ادبیات و روانکاوی را از هم جدا نمود. پس در تمام جهان، نویسندگانی، با توجه آگاهانه به تکنیک های روایت ذهنی داستان، مهم ترین داستان های جریان سیال ذهن را در ادبیات داستانی آفریدهاند. هوشنگ گلشیری نیز به عنوان یکی از نویسندگان مدرنیست در ایران، با وجود توجه جدی به شیوه های جدید داستان پردازی، به تجربه ی روایت ذهنی شخصیت ها در چند رمان خود مانند: «شازده احتجاب»، «بره ی گم شده ی راعی» و «آینه های در دار» دست زده می باشد. اما او نسبت به بعضی از نویسندگان ایرانی، برخوردار از این فرق می باشد که معتقد می باشد به جای تقلید صرف و بازنویسی و گرته برداری از آثار نویسندگان غربی و تکنیک های آنان، «بایستی نخست به سرچشمه های ادب خودمان برگردیم و پس از آشنایی کامل و هضم عمیق، آن ها را بادستاوردهای جهانی داستان نویسی پیوند بزنیم»(گلشیری،1380: 615).

حدود یک قرن از پیدایش داستان نویسی به شیوه ی جریان سیال ذهن در مغرب زمین می گذرد؛ و آشنایی بعضی از نویسندگان ایرانی با این تکنیک، از چند دهه پیش صورت گرفته می باشد. با این تفاصیل هنوز بسیاری از منتقدان ادبی، شناخت علمی و دقیقی از آن ندارند. به همین دلیل، مطالعه رمان هایی به شیوه ی جریان سیال ذهن از نظر تکنیک روایی داستان و زوایای دید، مطالعه توالی و ترتیب زمانی روایت، نمادها، تداعی های آزاد، ابهام و فوران وحشت بار در اینگونه رمان ها، می تواند کمکی شایان توجه در شناخت بیشتر و بهتر نویسنده، اثر نوشته شده به این شیوه، شخصیت های داستان و به گونه کلی شناخت بشر از جهت اهمیت ذهن و روح و موجودیت او، داشته باشد.

  • پیشینه ی پژوهش

حوزه ی مطالعه در باره ی پیدایش داستان نویسی جریان سیال ذهن، بیشتر در غرب می باشد؛ زیرا خاستگاه این گونه داستان ها، و مباحث مربوط به زمینه های اجتماعی و فکری شکل گیری این آثار، در انگلستان و امریکا، یعنی کشورهای انگلیسی زبان می باشد. البته به غیر از مارسل پروست از نویسندگان نامی این شیوه که فرانسوی زبان می باشد.

در طول این قرن، نویسندگان بسیاری در تمام جهان، جریان سیال ذهن در رمان را مورد مطالعه قرار داده اند؛ که این مطالعه ها یا فقط به گونه کلی، به پیدایش جریان سیال ذهن و مطالعه آن از نظر تکنیکی پرداخته می باشد، زیرا: داستان نویسی جریان سیال ذهن (بیات، 1390)، قصه ی روان شناختی نو (ایدل،1374) و نمونه هایی از این قبیل. و یا به معرفی مکتب های ادبی پرداخته اند و مختصری نیز شیوه جریان سیال ذهن را معرفی نموده اند زیرا: مکتب های ادبی (سید حسینی، 1384)، ساخت رمان (میور،1388)، نظریه های روایت (مارتین،1382) و… همچنین مقاله هایی زیرا : مطالعه تکنیک­های روایی دررمان شازده احتجاب گلشیری (حسن لی وقلاوندی،1388)، مونولوگ یا تک گویی چیست؟ (آشفته، برگرفته از ایران تئاتر)، رمان مدرن، روایتی دیگرگونه و دیریاب(دماوندی و جعفری کمانگر،1391)، و پایان نامه هایی زیرا ابزار و روش های روایت داستان در آثار گلشیری با تأکید بر جنبه های زبان شناختی(حسینی زاده) و نقدو مطالعه آثار هوشنگ گلشیری (فاطمی،1380) و … تألیف یافته اند که هر یک به بخشی از ویژگی های رمان های مدرن با شیوه ی روایت جریان سیال ذهن، و یا مطالعه آثار گلشیری به گونه کلی پرداخته اند ، اما هیچ یک به گونه فراگیر و همه جانبه، به تجزیه و تحلیل جریان سیال ذهن به گونه اخص، در رمان شازده احتجاب نپرداخته اند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

1-5 پرسش های پژوهش

پژوهش حاضر بر آن می باشد تا به این پرسش اصلی پاسخ دهد که:

1 پرکاربردترین ویژگی جریان سیال ذهن در رمان شازده احتجاب گلشیری چیست ؟

همچنین این پژوهش، علاوه بر پرسش اول، می کوشد موارد زیر را نیز روشن کند که:

2 مشخصه های اصلی داستان های جریان سیال ذهن چیست ؟

3 چه عواملی در پیدایش و سیر داستان نویسی ایران به شیوه ی جریان سیال ذهن مؤثر بودند ؟

4 آیا گلشیری رمان شازده احتجاب را کاملاً به شیوه ی جریان سیال ذهن نوشته می باشد ؟ اگر

نه، برای روایت این رمان از کدام تکنیک‌های روایی بیشتر بهره گیری کرده می باشد؟

  • فرضیه های پژوهش

1 گلشیری در این رمان از شیوه های گوناگون روایت و تغییر مداوم زاویه ی دید و تقابل زمان ذهنی و عینی بهره ی فراوان تری نسبت به بازی های زبانی و نثر پر تردید، تداعی آزاد و دیگر ویژگی های جریان سیال ذهن برده می باشد.

2 نویسندگان داستان های جریان سیال ذهن از دیدگاهی مدرنیستی به مقوله ی روایت نگریسته، هچنین از ترفند های زبانی متنوع برای انعکاس فرایندهای ذهنی و حذف کردن گذشته و آینده از زمان، تداعی آزاد، شعرگونگی و فوران وحشت بار نیز بهره برده تا خوانندگان با تأملی بیشتر به درک آن رمان بپردازند.

3 شکل گیری این شیوه ی داستان نویسی در ایران در بطن گرایش گسترده ی مدرنیسم قرار می گیرد، و آشنایی گسترده ی نویسندگان ایرانی مطرح این دوره و تأثیر پذیری آن ها از گرایش های ادبی (وهنری) مغرب زمین به آن ویژگی نیمه ایرانی نیمه اروپایی داده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

4 این رمان به شیوه ی داستان های جریان سیال ذهن به دلیل نزدیک کردن زبان به ساز و کار ذهنی دارای ابهام بوده، و شیوه ی اصلی روایت آن دیدگاه دانای کل معطوف به ذهن شخصیت و تکنیک های دیگر روایت مانند: حدیث نفس و تک گویی درونی مستقیم و غیر مستقیم بوده می باشد، و به علاوه، نویسنده زاویه ی دید را از اول شخص به سوم شخص و برعکس تغییر می دهد.

 اهداف

1 یکی از اهداف اصلی این نوشته این می باشد که ویژگی های جریان سیال ذهن، به وبژه شیوه های روایت را در رمان شازده احتجاب مطالعه کند. این پایان نامه در پی آن می باشد تا با مطالعه تکنیک­های روایی داستان، همچنین مطالعه زوایای دید به این هدف نزدیک گردد.

2 موضوع مطالعه تکنیک های روایی در داستان های جریان سیال ذهن در آثار معروف جهانی ، جدید نبوده ، هدف کلی این پژوهش این می باشد که این شیوه ها در رمان شازده احتجاب مطالعه و شناسایی گردد.

3 یکی دیگر از اهداف این پژوهش شناخت عوامل توجه نویسندگان ایرانی به داستان نویسی مدرن و پیوند آن با سرچشمه های اصیل ادب فارسی می باشد.

4 در داستان های به شیوه ی جریان سیال ذهن ، گذشته و حال وآینده کاملاً درهم آمیخته اند و یکی از اهداف این پژوهش اظهار شگرد گلشیری در تقابل زمان عینی و زمان ذهنی در این رمان می باشد.

تعداد صفحه :146