با عنوان :  بهره گیری بهینه از فضای هوایی کشور با هدف افزایش پروازهای ترانزیت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”

مهندسی عمران-راه و ترابری

عنوان سمینار:

بهره گیری بهینه از فضای هوایی کشور با هدف افزایش پروازهای ترانزیت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

چکیده

   در این پژوهش، در مرحله اول پتانسيل و امكانات بالقوه كشور در جذب پروازهاي ترانزيت كه خود بر اقسام مختلفي مي تواند مطرح باشد بررسي مي گردد. به اين شكل كه جايگاه و عملكرد فرودگاههاي بين المللي كشور در جذب پروازهاي ترانزيت شناسايي می گردد و سپس با بررسي عملكرد كشورهايي از منطقه كه در جذب پروازهاي ترانزيت موفق اقدام كرده اند و با تطبيق اقدامات انجام گرفته در آن كشورها با شرايط و اوضاع كشورمان، راهكارهاي جذب درصد بيشتري از پروازهاي ترانزيت به هوا، فضا و فرودگاههاي كشور شناسايي و ارزيابي مي گردد. جذب پروازهاي ترانزيت مي تواند بهره دهي اقتصادي مناسبي براي يك كشور داشته باشد چرا كه ضمن ايجاد اشتغال، عوارض و هزينه هاي متنوعي از هواپيماههاي مربوطه اخذ مي گردد.

در هر بخش برای فهم بیشتر، ضمن مدلسازی مساله ،جداول و نمودارهایی ارائه شده می باشد که در بخش مربوطه به تفصيل به آن پرداخته شده می باشد.

در نهایت و در فصل آخر،نتیجه گیری و پیشنهاداتی جهت ارتقاء توان جذب پروازهای ترانزیتی، عبوری و توقفی، توسط کشورمان ارائه گردیده می باشد.

کلمات کلیدی:

پرواز ترانزیت – فرودگاه های خاور میانه– هزینه – تعرفه خدمات هوایی

مقدمه

ترانزيت هوايي از سه جهت مي تواند مورد بررسي قرار گيرد ، اول ترانزيت عبوري به اين معنا كه هواپيماهاي خطوط هوايي مختلف در قبال عبور از آسمان و فضاي يك كشور بدون آنكه توقفي را در فرودگاههاي آن كشور انجام دهند ، در قبال بهره گیری از كريدورها و مسيرهاي هوايي و برخورداري از سيستم هاي ناوبري آن كشور مبالغي را به هواپيمايي كشوري آن كشور مي پردازند . بديهي می باشد كه هر چه يك كشور بتواند به پروازهاي عبوري بيشتري از آسمان خود سرويس دهي نمايد، بهره بيشتري از نظر اقتصادي خواهد برد . معمولاً خطوط هوايي مختلف در بين مسيرهاي امن، كوتاهترين مسير را از نظر زماني انتخاب مي كنند كه البته تعرفه ها و عوارض عبور از آسمان هر كشور مي تواند در اين موضوع تأثيرگذار باشد.

دومين محور مطالعه پروازهاي ترانزيت همراه با توقف در فرودگاههاي يك كشور هستند. دراين نوع ترانزيت كه اکثراً مربوط به پروازهاي دوربرد مي باشد ، هواپيماهاي خطوط هوايي مختلف بمنظور دريافت امكانات و سرويسهاي فرودگاهي نظير سوختگيري، غذا رساني، بازديدهاي فني و يا پياده و سواركردن تعدادي مسافر با اهداف افزايش ضريب پري پروازو يا گسترش شبكه پروازي در فرودگاههاي يك كشور توقف كوتاهي مي كنند و بعد از پياده و سوار كردن تعدادي مسافر و يا بعد از انجام توقف هاي عملياتي با پرداخت هزينه هايي نظير هزينه نشست، هزينه سوخت، هزينه روشنايي به مسير خود ادامه مي دهند. در سومين حالت در ارتباط با امور ترانزيت هوايي، مي توان مسئله تمايل مسافرين به بهره گیری از يك فرودگاه قطبي را بعنوان گره مياني پيش از رسيدن به مقصد نهايي مورد ارزيابي و بررسي قرار داد، به اين نوع ترانزيت، انتقال مسافرين گفته مي گردد. در فصل دوم اين پژوهش فرودگاههاي رقيب منطقه و خطوط هوايي موفق و اصلي منطقه بررسي خواهند گردید.

سپس در فصل سوم ناحيه بندي دقيقي بر مبناي عوامل اقتصـــــــادي و جغـــــــرافيايي صورت گرفته و خصوصيات هر منطقه از نظر توليد و جذب پروازهاي باري و مسافري بررسي گرديده می باشد و درگام بعدي مبادلات بار و مسافرين نواحي مختلف شناسايي و استخراج شده می باشد و در مرحله آخر كريدورها و مسيرهاي مصوب و مهم بين المللي كه پروازها براي عبور از كشور ايران از آنها بهره گیری مي كنند بررسي و شناسايي شده و ضمن تخصيص ترافيك ترانزيت هوايي عبوري به آنها ، مسيرهاي مهم كشور مشخص مي شوند بدين وسيله بستر مناسبي به مقصود ادامه پژوهش در فصول پنجم تا هشتم فراهم مي گردد تا بتوان ضمن مطالعه دقیق کلیات مسئله، به یک نتیجه گیری دقیق دست پیدا نمود و با ارائه راهکارها و پیشنهادات لازم به حل مساله کمک نمود.                                                           

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-1- اهمیت و هدف مساله

در اين قسمت از مطالعه نخست به بررسي اهميت و در مرحله بعد از آن به تشريح هدف مسئله پرداخته مي گردد.

1-1-1- اهمیت مساله    

با در نظر داشتن اتكاي شديد اقتصاد ايران به منابع طبيعي و به ويژه نفت و از طرف ديگر نوسانات شديد بازار جهاني نفت و محدوديتهاي منابع طبيعي ، نياز به تفكر و مطالعه به مقصود ايجاد جايگزينهاي مناسب تأمين بودجه به جاي تكيه بر درآمدهاي نفتي به شدت احساس مي گردد.

در اين راستا، صادرات كالاهاي صنعتي نظير ماشين آلات و صنايع دستي و كالاهاي غيرصنعتي نظير محصولات كشاورزي از يك سو و فروش خدمات مختلف نظير خدمات حمل و نقل از سوي ديگر مانند راهكارهاي اجرايي و قابل اطمينان مي باشند.                                            

لازم به توضيح می باشد كه با در نظر داشتن اينكه دستيابي به حجم بالاي صادرات كالاهاي صنعتي و غيرصنعتي كه جايگزينهاي مناسبي براي تأمين بودجه بجاي تكيه بر درآمدهاي نفتي هستند ، مستلزم سرمايه گذاريهاي كلان ارزي و ريالي اوليه بوده و در بلندمدت امكان پذير مي باشند، لذا منابعي كه سريعتر و بدون ايجاد هزينه هاي سرمايه گذاري كلان اوليه به نتيجه برسند داراي اولويت مي باشند. در اين ارتباط مي توان به فروش خدمات بالاخص فروش خدمات حمل و نقل ترانزيت در بخشهاي كالا و مسافر در چهار زيرمجموعه حمل و نقلي جاده اي، ريلي، هوايي و دريايي تصریح نمود.

مانند خدمات حمل و نقلي قابل فروش، خدمات حمل ونقل در بخش ترانزيت كالا و مسافر در چهار زيرمجموعه فوق مي باشد.                                                                                            

بنا به نظر صاحبنظران، پديده ترانزيت كالا و مسافر با در نظر داشتن موقعيت جغرافيايي خاص و مناسب كشور مي تواند يكي از جايگزينهاي مناسب بخشي از درآمدهاي ارزي كشور باشد. حال آنكه ميزان اهميت موقعيت جغرافيايي در كسب درآمدهاي ارزي چه مقدار مي باشد ، نياز به تحقيق دارد. لذا اين مطالعه از يك نگاه به دنبال شناسايي عوامل مكملي مي باشد كه در صورت حصول آنها ، با تكيه بر موقعيت جغرافيايي ايران بتوان به درآمدهاي ارزي بيشتري دست يافت.                                          

لازم به توضيح می باشد كه با اهميت بخشيدن به ترانزيت هوايي و کوشش براي بالابردن حجم تقاضاي ترانزيت هوايي از فضا و فرودگاههاي ارائه دهنده خدمات موجود در كشور، علاوه بر درآمد ارزي مي توان به صنعت حمل و نقل هوايي نيز اعتبار بخشيد .بنا بر اين تحليل و ارائه راهكارهاي بالفعل كردن پتانسيلهاي موجود همراه با بالابردن سطح خدمات رساني مهم و لازم به نظر مي رسد. با در نظر داشتن وسعت فراوان موضوعات مرتبط با ترانزيت هوايي، سعي شده می باشد به مسائل و موضوعاتي پرداخته گردد كه تأثير بيشتري در فرآيند ترانزيت هوايي دارند و ساختار پارامترهاي مهم مورد ارزيابي قرار گيرد.                                                                                                                                  

1-1-2- هدف مساله

هدف از اين تحقيق، شناخت صحيحي از ميزان تقاضاي پروازهاي ترانزيت از كشور مي باشد كه اين امر مستلزم دسترسي به ابزارهاي پيش بيني مناسب و به عبارتي تهيه و پرداخت مدل تقاضاي پروازهاي ترانزيت از ايران مي باشد. كاربرد نتايج پروژه در برنامه ريزي در موارد زير بوضوح روشن می باشد.      

  1. گسترش كمي و كيفي تجهيزات ناوبري
  2. شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
  3. اصلاح قوانين مربوط به ترانزيت هوايي
  4. اصلاح و تكميل تجهيزات خدمات رساني فرودگاههاي كشور

راههاي بهره برداري بهينه از تسهيلات موجود هوايي و افقهاي سرمايه گذاري آتي همراه با اولويتــهاي اصلي آن از اهداف اصلي اين می باشد.                                                              

در يك ارتباط متقابل ضروري می باشد كه كشور ما به همان نسبتي كه به دليل بهره گیری از خدمات مختلف ارائه شده در مسيرهاي هوايي ساير كشورها متحمل هزينه مي گردد، با فراهم ساختن تجهيزات و امكانات مناسب و ارائه خدمات پروازي در مسير تردد ترافيك خارجي، درآمدهاي متعادلي را كسب نمايد، كه اين امر مستلزم بررسي امكانات و اقدامات كشورهاي رقيب در اين زمينه و شناسايي نرخ واقعي بار و مسافر عبوري از منطقه مي باشد. كه در نهايت به تعيين مدل مناسب و معقولي براي تقاضاي ترانزيت هوايي كشور چه در بخش عبوري از فراز كشور و چه در بخش همراه با توقف در فرودگاههاي كشور مي پردازد.                                                                                              

درواقع اين پژوهش در چارچوب پاسخگويي به سؤالات زير گام برمي دارد.                                

1- عوامل مؤثر در بهره گیری از مسيرهاي هوايي فراز يك كشور (بدون توقف) توسط خطوط هواپيمايي ساير كشورها به مقصود تقرب و رسيدن به مقصد نهايي كدامها هستند ؟                        

2- عوامل مؤثر در انتخاب فرودگاههاي يك كشور به عنوان گره مياني توسط هواپيماهاي يك شركت هواپيمايي به مقصود دريافت خدمات فرودگاهي نظير سوخت گيري، غذارساني ، نظافت و پياده و سواركردن تعدادي مسافر و بار و … و نهايتاً ادامه سفر هواپيما به سمت مقصد نهايي توسط هواپيماهاي آن خط هوايي كدامها هستند؟                                                                            

3- عوامل مؤثر بر جذب مسافرين انتقالي توسط فرودگاههاي كشور ثالث به مقصود ادامه سفر مسافرين به سوي مقاصد نهايي از طريق آن فرودگاهها كدامها هستند؟                                                    

پس از پاسخگويي به سؤالات فوق، اين مطالعه قادر خواهد بود تا به سمت هدف خود و يا به عبارتي پاسخگويي به سؤالات زير نزديك گردد.                                                                                

1- چگونه از تسهيلات موجود براي بهبود وضعيت ترانزيت هوايي بهره برداري بهينه صورت پذيرد؟

2- سرمايه گذاري آتي در چه جهتي، با چه اولويتي و به چه ميزان انجام پذيرد؟                          

3- اثرات حاشيه اي ناشي از ايجاد تسهيلات جديد مرتبط و اعمال گزينه‌هاي مختلف در جذب پروازهاي ترانزيت به ايران چگونه مي باشد؟                                                                    

1-2- پیشینه پژوهش- کاوش در متون

در طول ساليان گذشته سرمايه گذاري سنگيني در بخش حمل و نقل انجام شده و از پيچيده ترين تكنيكها و تجهيزات و تخصصها بهره برداري شده تا كالاهاي توليدي جوامع مختلف از   مراكز توليد تا بازار مصرف با حداقل خسارات و ضايعات و در حداقل زمان انتقال يابند و انسانها نيز بتوانند با بهترين شرايط از مباديي كه در آنها به سر مي برند، خود را به مقاصد سفرهايشان برسانند. در راستاي گسترش حمل و نقل، حمل ونقل هوايي نيز كه از سالها قبل به شكل رؤياي پرواز در آسمانها در اذهان بسياري از انسانها جاي گرفته بود در واپسين قرن هزاره دوم ميلادي تحقق يافت و بشر بالهاي آهنين خود را بر پهنه آسمان كره زمين گشود.                                                                            

حمل و نقل هوايي آغاز در داخل كشورها مستقر گردید و روز به روز رونق پيداكرد و سپس با توليد هواپيماهاي جديدتر و با فن آوري و برد بيشتر، پرواز بين كشورهاي مهم جهان امكان پذير گشت . تا قبل از جنگ جهاني دوم تكامل حمل و نقل هوايي بين المللي و نيز حجم خدمات هوايي ، آنچنان نبود كه بتواند تأثير قابل توجهي بر اقتصاد جهان و بازرگاني بين المللي داشته باشد .حال آنكه امروزه عليرغم جوان بودن صنعت حمل و نقل هوايي، در مقايسه با ساير تسهيلات حمل و نقل همچون ريل و دريا، اين صنعت به واسطه خصوصيات بي نظيرش، به ويژه از نظر زمان دربه دري بسيار كمتر بالاخص در مسافتهاي بيش از 600 كيلومتر در مقايسه با ساير امكانات حمل و نقلي نظير ريلي و جاده اي از جايگاه خاصي برخوردار شده می باشد.                                                                                      

با رويكردي به اين جايگاه خاص تا كنون در سطح جهان مطالعات و تحقيقات گسترده اي در ارتباط با اين شاخه حمل و نقل و اين صنعت عظيم در رشته هاي مختلف علوم انجام پذيرفته و رشد مقالات علمي چاپ شده در اين زمينه به وضوح گواه اين حقيقت می باشد . متخصصين و برنامه ريزان حمل و نقل نيز تحقيقات گسترده اي را در اين راستا انجام داده اند و مدلهاي متنوعي را با هدف بهينه سازي بهره وري از ناوگانهاي شركتهاي هوايي جهان بكارگماردن هواپيماهاي سريع السير و كاستن از هزينه هاي بسيار زياد موجود ارائه داده اند.                                                                                              

همچنين مطالعاتي جهت توسعه شركتهاي هوايي و مطالعات اقتصادي آنها ، ايجاد مسيــــــرهاي جديد مسافري و باري برنامه ريزي تعمير و نگهداري ، بازاريابي تقاضاي سفر هوايي، توسعه فرودگاهها،حمل و نقل مجزاي بار و برنامه ريزي پرواز و نهايتاً مطالعات ترانزيت هوايي انجام شده می باشد و همچنان ادامه دارد.

تعداد صفحه :97

قیمت : شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com


پاسخ دهید