با عنوان :  هینه سازی پارامترهای الگوی آتشباری معدن شماره1 سنگ آهن گل گهر سیرجان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی ومهندسی

پايان نامه برای دریافت درجه كارشناسي ارشد “M.SC”

مهندسی معدن- استخراج

عنوان:

بهینه سازی پارامترهای الگوی آتشباری معدن شماره1 سنگ آهن گل گهر سیرجان با بهره گیری از شبکه های عصبی مصنوعی به مقصود کاهش لرزش ناشی از انفجارها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

چکیده:

شرکت های معدنی که از عملیات انفجار بهره گیری می کنند، اغلب نیازمندند تا سطح لرزه زمین را به گونه ای محدود کنند تا احتمال آسیب به سازه های نزدیک به محل انفجار را به حداقل برسانند. سطح لرزه ناشی از انفجار در هر مکانی بیشتر با فاصله از محل انفجار ، مقدار خرج بر تأخیر، فرکانس لرزه و به یک مقدار کمتر با روش انفجار در ارتباط می باشد.برای انجام یک انفجار مناسب، در مرحله اول بایستی عوامل تاثیر گذار نظیر خصوصیات سنگ، پارامترهای مربوط به ماده منفجره و مشخصات هندسی شبکه انفجار و … تعیین گردند و سپس الگوی آتشباری بهینه بر مبنای این عوامل و تجربه های انفجارات قبلی محاسبه گردد. روش متداول برای طراحی الگوی حفاری و آتشباری اکثراً بوسیله روشهای تجربی می‏باشد. محققین زیادی در گذشته روابطی را جهت تعیین الگوی آتشباری مناسب ارائه داده‏اند که با در نظر داشتن شرایط پیچیده حاکم بر عملیات آتشباری، نتایج حاصل شده، چندان مطلوب نبوده می باشد. با در نظر داشتن تعدد پارامترهای موثر در عملیات آتشباری، رویکرد جدید، بهره گیری از متدهای جدید نظیر شبکه‏های عصبی مصنوعی (ANN)، روش طبقه‌بندي حداكثر احتمال (MLC)، TOPSIS و … می‏باشد. این روش‏ها علاوه بر دقت لازم در طراحی، از سرعت بالا و سهولت کاربرد نیز برخوردار هستند. در واقع شبکه هاى عصبى بين داده ها ،يک ارتباط رياضى مستقر مى‌کند. در این پژوهش نتایج اندازه گیری لرزه زمین که به وسیله انفجارات تولیدی در معدن سنگ آهن گل گهر ایجاد می گردد، ارائه شده می باشد. پیش بینی حداکثر سرعت ذره ای، معادله خط استهلاک امواج و بهره گیری از شبکه عصبی مصنوعی به مقصود بهینه سازی لرزش مربوط به معدن انجام شده می باشد.در نهایت الگوی آتشباری بهینه به مقصود کاهش لرزش در خاک و سنگ ار ئه شده می باشد.

مقدمه:

انفجار یک جزء ضروری از معادن سطحی می باشد و برای خرد کردن روباره و ذخائر معدنی به کار می رود. این روش هنوز به عنوان ارزان ترین و اقتصادی ترین ابزار برای استخراج سنگها در معدنکاری و پروژه های مهندسی راه و ساختمان به شمار می رود .در نظر داشتن اولین مرحله از خردایش سنگ که اکثرا توسط حفاری و انفجار صورت میپذیرد، یکی از اساسی ترین و حساس ترین پارامترهای موثر بر اقتصاد و حیات معدن به شمار میرود. انجام یک انفجار مطلوب سبب کاهش هزینههای کل خردایش سنگ، بهبود بازدهی عملیات حفاری، بارگیری، باربری و بهبود عملیات بعد از استخراج مواد معدنی که شامل ورود مواد به سنگ شکنهای اولیه و ثانویه و غیره می باشد، را به دنبال خواهد داشت. به مقصود دستیابی به تمامی موارد ذکر گردیده لازم می باشد تا با شناسایی عوامل تاثیر گذار بر فرآیند چالزنی و آتشباری آن را بهینه نمود. به گونه کلی عوامل تاثیر گذار بر روي آتشباری را مي‌توان به دو گروه کلی شامل، پارامترهاي قابل كنترل (الگوي آتشباري و مواد منفجره ) و پارامترهاي غير قابل كنترل (خصوصيات ژئومكانيكي توده سنگ و زمین شناسی منطقه) تقسيم بندي نمود. نحوه آرايش چال‌ها، تاخير در شروع انفجار، قطر چال، ضخامت بار سنگ، فاصله رديفي چال‌ها، طول گل گذاري، ضريب سفتي ،حفاری ویژه ،خرج ویژه و زاویه حفر چال مانند پارامترهاي قابل كنترل و حفره‌هاي طبيعي و نواحي غيرمقاوم شامل: سطوح لايه بندي، گسل‌ها و درزه‌ها غیر از پارامترهاي غير قابل كنترل محسوب مي‌شوند.

بايد تصریح گردد که مدت زمان لرزش زمين بسيار طولانى تر از ساير عوارض انفجار بوده و بيشترين مقدار انرژي ناشى از انفجار ( در حدود 40% )را به خود اختصاص مى دهد. ارتعاش های زمینی ، انفجارهای هوایی و پرتاب سنگ از تأثیرات جانبی ناشی از طراحی نادرست و یا اجرای نا صحیح عملیات آتشباری هستند . به هر حال بهره گیری از مقادیر زیاد مواد منفجره در طول کار می تواند منجربه ایجاد معضلات ناخواسته ای گردد . عملیات های آتشباری باعث ایجاد صداهای مهیب و تأثیرات ارتعاشی در شهرها و دیوارهای معدن می شوند که می توانند باعث تخریب و یا ریزش ساختمان هاو دیوارهای معدن گردند. در طول سالهای گذشته مطالعات زیادی برای کنترل ارتعاش زمین در عملیات های معدن کاری زیرزمینی و سطحی انجام شده می باشد. پایداری پله های معادن رو باز و همچنین ورودی های زیرزمینی ، سیستم های ناو زنجیری ، خطوط لوله و غیره بایستی در هر عملیات آتشباری در نظر گرفته شوند. همچنین جنبه های قانونی آن با در نظرگیری مزاحمت ها وهمچنین تخریب ساختمانهای اطراف هست. این جنبه های قانونی، با قوانین خاص فدرال، مقامات دولتی و محلی با درنظرگیری کنترل سطوح ارتعاش برای محافظت از محیط زیست و جلب نسبی رضایت مردم و با در نظر داشتن مشخصات لرزش، شرایط ساختارها، همراه با تجربیات قبلی درحالت کنترلی درشرایط مختلف ارائه گردند. پس آتشباری بایستی در یک حالت درست با اشخاص مجرب با بهترین عملکرد درمدیریت محیط زیست به مقصود حداقل سازی تأثیرات متنوع ناشی از انفجارهای هوایی و لرزش های زمین انجام گردد .

1-1مقدمه

محیط عصر اطلاعات،سازمان های تولیدي و خدماتی را براي موفقیت در عرصه رقابت، نیازمند به کسب قابلیت هاي جدیدي ساخته می باشد. توانایی شرکت در بسیج و بهره گیری از دارایی هاي مشهود و نامشهود خود، بسیار ضروري تر از سرمایه گذاري و مدیریت دارایی هاي فیزیکی و مشهود گشته می باشد. هدف اصلی از اجراي این برنامه ها، کسب موفقیت در پهنه رقابت عصر اطلاعات بوده می باشد. هر یک از این برنامه هاي بهبود، حکایت موفقیت آمیزي داشته، وقت، انرژي و منابع قابل توجهی را به خود اختصاص داده می باشد.

سازمان هاي پیشرو نیاز دارند تا بدانند که در کجا قرار دارند، به کجا بایستی بروند و چگونه تغییرات را مدیریت کنند. به سبب افزایش تشنج در صنایع و بازارهاي جهانی موضوع مطالعه عوامل خارجی به صورت یکی از بخش هاي مهم فرآیند مدیریت استراتژیک در آمده می باشد. به نظر میرسد با شدت گرفتن رقابت در جهان امروز، عوامل محیطی تأثیر کلیدي در حیات و بقا سازمان ها بازي خواهند نمود. سازمان هاي آینده بایستی بتوانند فرصت هاي موجود در محیط خارج را شناسایی کرده و از آنها بهره برداري کنند.

2-1خلاصه پژوهش

در عملیات آتشباری خردایش سنگ مهمترین هدف انفجار می باشد. در خردایش سنگ فاکتور های زیادی موثرند که می توان به خصوصیات توده سنگ ,زمین شناسی منطقه ,پارامتر های آتشباری و …تصریح نمود. تغییر مقادیر این فاکتورها میزان خردایش را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد . لرزش انفجار پس از انفجار طولانی ترین اثر انفجار می باشد و حدود 40% از انرژی انفجار را به خود اختصاص می دهد.از آنجا که لرزش های ناشی از انفجارمی تواند اثرات مخربی بر روی پیت معدن,سایت معدنی,تجهیزات ,ساختمان ها و حتی پرسنل معدن داشته باشد.لذا ضروری می باشد تا تدابیری اندیشیده گردد تا ضمن خردایش مطلوب کمترین میزان لرزش در انفجارات به وجود آید.در این پروژه با بهره گیری از داده های ثبت شده در انفجارهای معدن شماره 1 سنگ آهن گل گهر سیرجان در طی چندین ماه و روش شبکه های عصبی مصنوعی مدلی جهت بهینه سازی عملیات آتشباری با تاکید بر کاهش میزان لرزش های فعلی ارائه گردید.

3-1مراحل اجراي پژوهش

براي اجراي پژوهش، جمع آوري اطلاعات، مرحله اول کار بود. پس جمع آوري اطلاعات مهمترین تأثیر را در این تجزیه و تحلیل اعمال می کند. جمع آوري اطلاعات تا حدود1 سال به طول انجامید. جهت اجراي این مرحله آغاز راهکارها مشخص گردید و سپس به دنبال برداشت اطلاعات رفتیم.

)شناخت پدیده قبل از شروع پروژه 1 ماه 1

2)شناخت شرایط عملیاتی 1 ماه

3)برنامه ریزی اندازه گیری ها و جزئیات طرح مربوطه و ارائه گزارش توجیهی 1 ماه

4)تامین پیش نیاز ها و اجرای اندازه گیری ها 10 ماه

5)جمع بندی و تجزیه و تحلیل نتایج 2 ماه

6)ارائه گزارش نهایی 2 ماه

4-1سابقه علمی

به گونه کلی مطالعه عصبی لرزش های ناشی از آتشباری در معادن مبحث جدیدی می باشد. مهندسین و کار شناسان در سالهای اخیر بر اثرات مخرب لرزش بر روی معادن ، ساختمان ها و پرسنل توجه زیادی داشته اند و بدین نتیجه رسیده اند که می توان با تغییر الگوی آتشباری و پارامتر های موثر در آتشباری میزان لرزش ها را به شدت کاهش داد . در این راستا پروژه های مختلفی در معادن مختلف، درداخل(مانند معدن مس سرچشمه) و خارج از ایران اجرا نموده اند و نتایج مختلفی را بدست آورده اند.پروژه های مشابه جهت بهینه سازی خردایش وپرتاب سنگ و …. در این معدن انجام شده اما در معدن سنگ آهن گل گهر سیرجان با خرید دستگاه اندازه گیری لرزش، این پروژه برای اولین بار اجرا گردید.

5-1اهداف اصلی پژوهش

  • اندازه گیری میزان لرزش ها در پله های مختلف معدن طی چند ماه به وسیله دستگاه لرزه سنج
  • تحلیل فرکانسی لرزه ها و مطالعه معیارهای استاندارد لرزش
  • بهینه سازی الگوی آتشباری با بهره گیری از شبکه عصبی ، به مقصود کاهش لرزش ومیزان خسارات ناشی از لرزش ها بر روی پیت و سایت معدن

6-1روش پژوهش

الف) نوع روش پژوهش

  • تهیه اطلاعات مورد نیاز میدانی شامل اطلاعات مربوط به پارا متر های پترن آتشباری و…
  • ثبت میزان لرزش در هنگام انفجار ،توسط دستگاه لرزه سنج.
  • شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
  • تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده و در نهایت ارائه مدلی جهت پیش بینی و بهینه سازی لرزش

ب) روش گردآوری اطلاعات (میدانی، کتابخانه­ای و غیره)

روش گرد آوری اطلاعات شامل دو روش میدانی و کتابخانه ای می باشد.اطلاعات کتابخانه ای شامل: برداشت اطلاعات از مقالات ارائه شده در سایت های علمی و همچنین اسنا د فنی مربوط به شرکت سنگ آهن گل گهر و کتب و جزوات آتشباری می باشد . اطلاعات میدانی شامل: برداشت جزئیات زمین شناسی و پارامترهای آتشباری و ثبت لرزش ها می باشد.

پ) ابزار گردآوری اطلاعات

اینترنت .مرکز اسناد فنی شرکت سنگ آهن گل گهر.دستگاه لرزه سنج Blast mateو مجموع مقالات و کتب.

ت) روش تجزیه و تحلیل اطلاعات:

با واکاوی آمار و ارقام بدست آمده حاصل از ثبت لرزش ها و بهره گیری از نرم افزار های خاص، و شبکه عصبی ،مدلی ارائه گردید که از لحاظ میزان لرزش بهینه می باشد.

7-1کاربردها و بهره گیری کنندگان از نتایج پژوهش

شرکت معدنی گل گهر سیرجان و معادن روباز مشابه در داخل و خارج از کشور.

8-1سرفصل ها

در فصل اول با عنوان روش پژوهش، کلیات و مراحل انجام پژوهش و نحوه انجام کار و موارد تکمیلی در ارتباط با این پژوهش مورد ارزیابی قرار گرفته می باشد.

در فصل دوم ،ادبیات پژوهش و طریقه کلی کار و سوابق علمی و عملی پژوهش بحث شده می باشد .

فصل سوم با عنوان آشنایی کلی با معدن سنگ آهن گل گهر سیرجان ، در این فصل معدن گل گهر سیرجان به اختصار معرفی شده می باشد.

در فصل چهارم با عنوان موج شناسی وآنالیز مقدماتی،کلیات موج شناسی و آشنایی با علل لرزش زمین واستاندارد های موجود و روش های پیش بینی و کنترل لرزش ،مورد بحث قرار گرفته می باشد.

در فصل پنجم با عنوان تحلیل لرزه های انفجار معدن گل گهر،داده های بدست آمده بر اساس ثبت لرزش ها ،مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفته و معادلات استهلاک موج به تفکیک جنس مواد ارائه شده می باشد.

در فصل ششم با عنوان روش شبکه عصبی مصنوعی،به معرفی اجمالی شبکه های عصبی مصنوعی و خواص آن ها پرداخته شده می باشد وداده ها با بهره گیری از شبکه عصبی واکاوی شده و نتایج درج شده می باشد.

در فصل هفتم ،نتایج و پیشنهادات این پژوهش ارائه شده می باشد.

پیوست 1 شامل: آشنایی با دستگاه لرزه نگارBLAST MATE و نحوی کار با آن می باشد.

پیوست2 شامل :روشهای تجربی محاسبه لرزش می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-2 مقدمه

حفاری و انفجار یکی از تکنیک های استخراج در مهندسی عمران و معدن می باشد که به صورت گسترده ای به کار می رود. نتایج انفجار سنگ در لرزش زمین می تواند باعث ایجاد خسارت بر سازه های اطراف به مانند ساختمان ها، پل ها، سدها، تونل ها و غیره گردد. پس ضربه به وجودآمده در زمین در اثر انفجار و انتشار آن در توده سنگ بایستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

شرکت های معدنی که از عملیات انفجار بهره گیری می کنند، اغلب نیاز دارند تا سطح لرزه زمین را به گونه ای محدود کنند تا احتمال خسارت به سازه های نزدیک را از بین ببرند و یا به حداقل برسانند و یا اینکه شکایت همسایگان را کاهش دهند.

سطح لرزه در هر مکانی بیشتر با فاصله، مقدار خرج بر تأخیر، فرکانس لرزه و به یک مقدار کمتر روش انفجار در ارتباط می باشد. عوامل دیگری وجود دارند که بر سطح لرزه تأثیر می گذارند، به مانند نوع سنگ، چگالی سنگ، وجود و یا عدم وجود لایه های سنگ، شیب لایه ها و امتداد آنها، شرایط چالهای انفجار، وجود آب عواملی هستند که در انتقال لرزه های انفجار غیر قابل کنترل می باشند.

2-2چکیده

از آنجا که لرزش های ناشی از انفجارمی تواند اثرات مخربی بر روی پیت معدن,سایت معدنی,تجهیزات ,ساختمان ها و حتی پرسنل معدن داشته باشد.لذا ضروری می باشد تا تدابیری اندیشیده گردد تا ضمن خردایش مطلوب کمترین میزان لرزش در انفجارات به وجود آید. در این پروژه با بهره گیری از داده های ثبت شده در انفجارهای معدن شماره 1 سنگ آهن گل گهر سیرجان در طی چندین ماه و روش شبکه های عصبی مصنوعی مدلی جهت بهینه سازی عملیات آتشباری با تاکید بر کاهش میزان لرزش های فعلی ارائه گردید.

3-2 روش های تجربی و تاریخچه آن ها

بهترین روش برای حل این مسئله که چگونه مقدار خرج را به گونه ای تخمین زد تا از سطح لرزه ایمن در یک فاصله مشخص فراتر نرویم، بهره گیری از ابزارهایی می باشد که بتوان در یک محل، پارامترهای ثابت آن محل که در ارتباط با شرایط واقعی انفجار می باشد را بدست آورد. برای واکاوی لرزه ها در ارتباط با این مسئله لازم می باشد تا ترکیب چندین فاکتور به مانند ویژگی های محل انفجار، انتشار امواج سطحی و حجمی در زمین و پاسخ سازه ها مد نظر قرار گیرد، به بیانی دیگر برای اینکه بتوان به گونه مؤثری لرزه های انفجار را کنترل نمود، توسعه سیستم برداشت لرزه های انفجار و بدست آوردن مناسب خواص استهلاک لرزه های مختلف ضروری می باشد.

از آنجایی که حرکت زمین یکی از مهمترین اثرات محیطی عملیات انفجار می باشد، بعضی قوانین حرکت زمین در ارتباط با خسارت سازه ها توسعه پیدا کرده اند. این قوانین بر اساس سرعت ذره ای حداکثر ناشی از عملیات انفجار می باشد. بعضی از دانشمندان و مهندسان بر روی پیش بینی سرعت ذره ای حداکثر پژوهش کرده و یافته هایشان را منتشر کرده اند. اولین معادله با ارززشی که سرعت ذره ای حداکثر را پیش بینی می نماید به وسیله مهندسین معدن آمریکا بدست آمده می باشد. معادله های پیش بینی اصلاح شده ای وجود دارند که توسط بعضی محققین یا انجمن ها به مانند امبراسیز و هندرون ، لانجفورس و کیلستروم ، قوش و دائمن ، روی ، سینگ و همکاران و دیگران چاپ گردیده می باشد. با این حال پیش بینی سرعت ذره ای منتشره توسط انجمن مهندسان معدن آمریکا پرکاربردترین معادله در مقالات و نوشتجات می باشد.

تعداد صفحه :165

قیمت : چهارده هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com