پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد:پیش‌نمایش

مخازن نرم افزاری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول: کلیات

1-1- مقدمه

آن چیز که که بين تمام علوم مشترک می باشد، حجم وسيعي از اطلاعات و داده به شکل­هاي مختلف می باشد، که همراه با پيشرفت و وسعت علوم بزرگتر و ارزشمندتر مي­گردد. با رشد سريع علوم کامپيوتر و بهره گیری از آن در چند دهه اخير، تقريبا همه سازمان­ها در پروژه­هاي مختلف خود حجم عظيمي داده در پايگاه­هاي داده ذخيره مي­کنند. اين سازمان­ها و کساني که به نوعي در پروژه­ها سهيم هستند به فهم اين داده­ها و بهتر بگوييم کشف دانش نهفته در آن نيازمندند. اين نياز، باعث به­وجود آمدن حوزه جديد ميان رشته­اي کشف دانش و داده­کاوي[1] شده می باشد، که حوزه­هاي مختلف همچون پايگاه داده، آمار، يادگيري ماشين را براي کشف دانش ارزشمند نهفته در اطلاعات و داده­ها را با هم تلفيق مي­کند. اصطلاح Data­ Mining همان­گونه که از ترجمه آن به معني داده­کاوي مشخص مي‌گردد، به مفهوم استخراج اطلاعات نهان، و يا الگوها وروابط مشخص در حجم زيادي از داده‌ها در يک يا چند بانک اطلاعاتي بزرگ می باشد.

هر نرم­افزار در طول فرآيند­توليد و پس از آن، انبوهي از اطلاعات ­و مستندات دارد که قابل کاوش و بهره گیری­ مفيد می باشد. اين داده­ها معمولا در پايگاه­ داده­هايي به­نام مخازن نرم­افزاري[2] ذخيره و نگهداري مي­شوند. مخازن نرم­افزاري نمايش دقيقي از مسير­توليد يک سيستم ­نرم­افزاري ارائه مي­دهند]1 .[هدف ازکاوش مخازن نرم­افزاري[3]MSR بهره گیری هوشمند از تحليل داده­هاي نهفته در آن­ها براي کمک به تصميم­گيري هاي بهتر و سريعتر در پروژه توليد و پشتيباني آن­ها می باشد. آن­چه که در اينجا مورد توجه اين تحقيق می باشد، استخراج اطلاعات مهم براي همه ذينفعان پروژه نرم­افزاري می باشد. اين اطلاعات از مجموعه داده­هاي مرتبط با خطا­هاي رخ داده در طول توليد و پشتيباني پروژه استخراج مي گردد.

در سال­های گذشته مدل­هاي مختلفي با بهره گیری از الگوريتم­هاي داده­کاوي، تشابه متن و دسته­بندي و خوشه­بندي داده­ها ارائه شده. اما از آن­جا که جستجو و استخراج اطلاعات از ميان داده­هاي متني نيازمند روشي هوشمند براي تطبيق جنبه­هاي معنايي و دستوري می باشد، نياز به مدل­هايي که از الگوريتم­ها معنايي بهره گیری­کنند هست.در تحقيق­هاي مورد مطالعه اين نياز حس مي­گردد.

سعي بر اين شده که با بهره گیری از الگوريتم معنايي برپايه مجموعه تشابه جملات[4]بر پايه LCS[5]]3[ و تشابه کلمات (SOC-PMI[6] )]3[، روي مستندات ذخيره­ شده در مخازن خطاي نرم­افزار، مانند راه­حل­هاي ارائه ­شده براي خطا­هاي مشابه مدل­هاي قبلي را تکميل­کرده و جوابي بهينه و سريع­تر براي خطای پيش آمده پيدا کنيم. همچنين مي­توان زماني تخميني نيز براي تصحيح خطا پيش­بيني نمود تا راهنماي تيم توسعه و ذينفعان ديگر نرم­افزار باشد. همچنين ديد بهتري نسبت به طریقه پيشرفت و تکامل نرم­افزار مورد نظر ارائه ­گردد.

2-1- تعريف مسئله

يکي ­از مراحل مهم و اساسي در مهندسي ­و توليد نرم­افزار مرحله يافتن و رفع خطا­هاي موجود در نرم­افزار می باشد. اين مرحله از توليد نرم­افزار جزء وقت­گيرترين و پرهزينه ­ترين مراحل به­ حساب مي­آيد]4[. سال­هاست که دانش داده­کاوي و استخراج دانش به کمک مهندسين نرم­افزار آمده­می باشد. رفع خطا در فرآيند توليد بسته به مدل توسعه نرم­افزار چندين بار انجام مي­گيرد. خطا­ها و معضلات برطرف ­شده معمولا به روش­هاي مختلف تحت عنوان مخازن خطاي نرم افزار، مستند­سازي و ذخيره مي­گردد. اين مخازن منابع عظيم دانش هستند، که کمک بزرگي در تسريع زمان توليد نرم­افزار و پايين­آوردن هزينه­ها خواهد­بود]5[. روش­هايي نياز­می باشد که اين دانش و اطلاعات مفيد استخراج گردد. در اين تحقيق روشي براي سرعت بخشيدن به رفع­خطاي جديد با بهره گیری از اطلاعات موجود در مخازن خطاي نرم­افزار، ارائه شده­می باشد. مدل­هاي زيادي تا به­حال ارائه­شده که يا مکمل هم بوده يا از الگوريتم­هاي جديد بهره گیری شده­می باشد. مدل­هاي پيشنهادي با بهره گیری از تشابه متن همگي از الگوريتم­هاي معمولي و ساده بهره گیری کرده اند. در اين مدل ها به اين نکته مهم کمتر توجه شده که مخازن حجم بالا و پيچيده­اي از اطلاعات را شامل مي­شوند، که بعضاً تشابه بين کلمات و معاني مختلف يک جمله نتيجه­گيري را سخت­تر مي­کند. پس نياز به الگوريتم­هاي معنايي در بررسي تشابه متن احساس مي­گردد. همچنين بايد به اين نکته مهم توجه نمود که الگوريتم معنايي انتخاب ­شده بهينه می باشد و قادر باشد ميان اين حجم اطلاعات که از سوي کاربران مختلف ثبت مي­گردد، بهترين جواب با تشابه بيشتر را انتخاب کند. اگرچه تا به­حال روش­هاي بسياري براي تکميل مخازن خطا و بهره گیری از دانش نهفته در آن صورت­گرفته اما مي­توان گفت که ضرورت اهميت به تشابه معنايي بين داده­ها در نظر گرفته نشده ­می باشد. در اين تحقيق سعي شده که اين ضعف در جستجو و بهره­گيري دانش نهفته در اين مخازن داده پوشش داده ­گردد.

مدل ارائه ­شده در اينجا آغاز ليستي از خطا­هاي مشابه خطای جديد با بهره گیری ازيک الگوريتم تشابه معنايي مناسب، با در نظر داشتن اطلاعات متني ذخيره­شده ارائه مي­دهد. در مرحله بعد اين خطا­ها براساس چرخه ­عمر خطا با بهره گیری از روش خوشه­بندي K-means، خوشه بندي مي­شوند.

همچنين ميانگين تشابه هر دسته به خطای جديد، گروه منتخب را مشخص مي کند. خطاهاي موجود در اين گروه، راه حل­هاي پيشنهادي براي هر کدام، کمکي براي تسهيل و تسريع در رفع خطا می باشد و ميانگين طول­عمر گروه تخميني بر پيچيدگي و زمان حل­مشکل خواهد بود.

3-1- پیشینه تحقيقاتي

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

شايد بتوان گفت که بنيان MSR و نرم­افزارهاي رديابي­خطا[7]با توليد [8]GNATS در سال­1992 نهاده ­گردید. پس از آن نرم­افزارهاي­متعددي به ياري مهندسي ­نرم­ افزار شتافت ه­می باشد. در اين مدت سعي و اهتمام محققان بر تکميل مدل­ها و موتورهاي­جستجو مورد ­بهره گیری در اين نرم­افزارها بوده ­می باشد. در سال 2000 مدلي با بهره گیری­از رگرسيون ­فازي[9] براي تخمين تعداد خطا­هاي ­موجود در نرم­افزار ارائه­گردید]6[. در]5[ همين کار با بهره گیری از شبکه­هاي­عصبي انجام­گردید. در­سال 2007 LucasD.Panjerداده­کاوي را براي تخمين زمان­خطا با مقايسه پنج الگوريتم دسته­بندي داده­ها مطرح نمود­]7[. Suma.V و همکارانش به سراغ روش­هاي خوشه­بندي رفته و ثابت­کردند که روش K-mean در ميان روش­هاي مورد بررسي آنها بهينه­تر بوده ­می باشد]8[. CathrinWeiß و همکارانش از روش نزديکترين همسايه و تشابه جملات با بهره گیری از موتور­ارزيابيLucene[10] بهره گیری­ کردند]9[.Lucene خود از SVM و يک مدل بولي[11] براي جستجو و ارزيابي متون بهره گیری ­مي­کند. Nagwani نيزدرمدل­هاي­ مختلفي از الگوريتم ­هاي داده­­کاوي متعددي براي اهداف مختلف بهره گیری­­نمود]10[،]11[،]12[. اما همه اين روش­ها يا به جنبه­­ معنايي تشابه متون و کلمات توجه نداشتند. يا براي استخراج ضريب ­تشابه دو متن از الگوريتم­هاي­ مناسب براي اين محيط بهره ­نبردند. الگوريتم­هاي بهره گیری­ شده بيشتر به تاثير يک متن و يافتن ضريب ­تشابه آنها با متن کاربرتوجه داشتند­، معمولا استاتيک بودند و هیچگاه به بهره­وري روش در محيط با حجم بالا توجه نداشتند. نوآوري کار تحقيقاتي ارائه­شده نسبت به مدل­هاي قبلي بهره گیری از يک الگوريتم بهينه با دقت بيشتر در اندازه­گيري تشابه ميان دو متن می باشد به­طوري­که با حجم زياد مستندات و کلمه­هاي مشابه در مخازن نرم­افزاري سازگار باشد. اين الگوريتم تشابه جملات و تشابه ­معنايي بين کلمات را با هم ترکيب مي­کند. به­طوري­که­، مشابه­ترين جملات را، با توضيحات داده­شده براي خطا از سوي کاربر، از ميان داده­هاي قبلي در مخزن استخراج کند.

4.1. فرضیه های پژوهش

  1. مخازن خطای هر نرم افزار منابع ارزشمند دانش هستند.
  2. اطلاعات ثبت شده در مخازن خطا به پيشبرد سريعتر و کم هزينه تر فرآيند توليد نرم افزار کمک می کند
  3. ثبت روش حل مشکل يا خطا در طول فرآيند توليد می تواند به توسعه دهنده پروژه برای حل خطا جديد کمک کند.
  4. برای پيش بينی قسمتی از زمان انجام پروژه و هزينه آن می توان از اين اطلاعات بهره گیری نمود.

5.1. اهداف پژوهش

از آنجا­ که در روش ارائه ­شده در اين تحقيق سعي ­بر آن شده تا کاستي­هاي موجود در روش­هاي قبلي به ­نوعي پوشش داده ­گردد ، به­دنبال بهترين و مناسب ­ترين الگوريتم براي جستجو و محاسبه تشابه متون و مستندات در يک مخزن با حجم­عظيم­داده هستيم. به ­طوري­که با بالا­رفتن اين حجم دچار مشکل پيچيدگي­محاسبه و بالا­رفتن زمان­پاسخ­گويي نشود. همچنين تشابه بين دو متن بايد شامل تشابه­معنايي باشد. به­غیر از تشابه بين کلمات تشابه به­ صورت مجموعه کلمات. يعني جملات بايد بررسي گردد. با توجه­به مطالب ذکر­شده يافته­هاي اصلي اين تحقيق را مي­گردد در مطالب زير اختصار ­نمود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
  1. ارائه يک روش براي کاوش مخازن خطاي نرم­افزار که کاستي­هاي روش­هاي قبلي در اندازه­گيري ميزان تشابه بين نمونه و خطا را پوشش­دهد.
  2. يافتن خطا­هاي مشابه با خطای­ جديدواستفاده از آنها براي تخمين زمان لازم براي رفع­خطا
  3. تعيين ميزان پيچيدگي خطای­ جديدبا محاسبه ميانگين طول عمر خطا­هايي با شباهت بيشتر
  4. بهره گیری ازراه­کارهاي رفع ­خطا با جستجوی خطا­هايي با ضريب تشابه بالاتر با خطای ­جديد

هدف نهايي کاهش هزينه­های مالی پروژه­های نرم­افزاری و تسريع درفرآيند مهندسی­نرم­افزار می باشد.

6.1. نوآوری پژوهش

آن چیز که بيش از همه به ­عنوان نوآوری در کار و بهبود روش­های گذشته مطرح می باشد:

  1. بهره گیری از يک الگوريتم معنايي مناسب به­همراه تشابه خطی در مرحله اول
  2. بهره گیری از الگوريتم­های خوشه­بندی در مرحله دوم.

در اين تحقيق برای بالا بردن دقت و سرعت در بهره گیری از اطلاعات از الگوريتم پيشرفته تر نسبت به کارهای قبلی بهره گیری شده می باشد. الگوريتم ترکيبی که به جنبه معنايي تشابه نيز توجه داشته باشد. همچنين نتايج نهايی برای مطالعه راحت تر و دقيق تر با بهره گیری از يک روش بهينه خوشه بندی طبقه بندی ميشوند، تا دسترسی کاربر به اطلاعات نهايی راحتر و سريعتر باشد. به بياني ساده تر اطلاعات نهايي خوانا وجامع باشند.

7.1. ساختار پايان نامه

اين تحقيق شامل 5 فصل می باشد که ترتيب فصول و موضوعات مطرح ­شده به­صورت کلي در زير بيان شده­می باشد:

1.7.1. فصل اول: کليات(همين فصل)

در اين فصل يک مقدمه از حوزه اين تحقيق ارائه ­شده و در آن مشخص­شده که هدف از اين تحقيق چيست و خواهان پاسخ­گويي به چه سوالي هستيم. در ادامه همين فصل يک توضيح مختصر از تحقيقات انجام­شده در مورد موضوع اين تحقيق ارائه ­شده می باشد. در نهايت نيز يک ديد کلي از فصل­هاي مختلف اين تحقيق ذکر گردیده­می باشد.

2.7.1 .فصل دوم: ادبيات تحقيق

در اين فصل به بيان مفاهيم و مقدماتي که اين پايان­نامه بر اساس آن مطرح­ شده­­می باشد، پرداخته ­مي­گردد. مخازن خطای ­نرم­افزار و انواع آن­ها، چرخه ­عمر يک خطا، همچنين انواع مستندات مرتبط با يک خطا بررسي­مي­گردد. پس­از آن استراتژي­هاي اندازه­گيري تشابه ­معنايي بين متون و تفاوت آن­ها مورد مطالعه قرار مي­گيرد.

3.7.1. فصل سوم : بهره گیری از تکنيک­هاي داده ­کاوي براي کشف و رفع خطاهاي نرم ­افزار بر پايه ضريب تشابه­ معنايي متن و خوشه­ بندي

ضريب ­تشابه رشته اي يا خطي بر پايه LCS ، روش SOC-PMI به­عنوان يک روش معنايي و تشابه جملات بر اساس عبارات مشترک معرفي­مي شوند. و در نهايت روش اندازه­گيري شباهت ترکيبي با ادغام و بهينه­سازي اين روش­ها معرفي مي­گردد. روش­هاي خوشه­بندي و محاسبه ميانگين داده­ها مورد نياز اين تحقيق هم بيان مي­شوند. روش پيشنهادي با بهره گیری­از استراتژي­ها و روش­هاي انتخاب­شده که با محيط ­داده­اي مخازن سازگار هستند، براي يافتن خطاي مشابه­تر با خطای ­جديد تشريح ­مي­گردد و توضيح­مي­دهيم که چگونه با يک خوشه­بندي و محاسبه مي­توانيم ميزان پيچيدگي و تخميني براي زمان رفع­خطا ارائه­نمود.

4.7.1.فصل چهارم: اعتبارسنجي و توسعه

پياده سازي روش بر روي نمونه داده­ هاي واقعي که از مخزن خطا استخراج ­شده با بهره گیری از برنامه­نويسي و نرم­افزار Rapid miner[12]، مقايسه روش از نظر زمان و دقت پاسخ­گويي با روش­هاي ديگر. همچنين روش ارائه ­شده را با روشهاي قبلي مورد مقايسه و تحليل موضوعي قرار مي­دهيم.

5.7.1. فصل پنجم : نتيجه گيري

در اين فصل به جمع­بندي، نتيجه­گيري و تبيين دستاورد­ها و کارهاي آينده پرداخته مي­گردد. ويژگي­های اين روش با روش­هاي ديگر مقايسه ­شده و زمينه­هاي بهبود و نتايج به صورت موردي بيان مي­گردد. از آنجا که بهره گیری از تشابه معنايي در اين زمينه در قدم­هاي اوليه قرار دارد، در آينده زمينه­هاي زيادي براي کار بيشتر هست که به چند مورد در اين فصل تصریح خواهد گردید.

[1]-Knowledge Discovery and Data Mining(KDD)

[2]-Software Repositories

[3]-Mining Software Repositories

[4]-String Similarity

[5]-longest common subsequence

[6]-Second-order co-occurrence pointwise mutual information

[7] -Bug Tracking

[8] -GNU product’s issue-tracking software

[9] -Fuzzy Regresion

[10]– www.lucene.apache.org

[11]Boolean model 

[12]-www.apidminer.com

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 83

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان