با عنوان :  کاربرد فراصوت در بهبود فرایندهای نساجی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمينار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”

مهندسي نساجی – شیمی نساجی وعلوم الیاف

عنوان :

کاربرد فراصوت در بهبود فرایندهای نساجی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

چكيده:

با مروري بر مقالات كه در مورد فراصوت در نساجي كار شده به نتايج مثبتي در زمينه ي فراصوت در بهبود رنگرزي، رنگبري، انتقال جرم، تكميل نساجي، شستشوي منسوج نساجي، سفيدگري و مرسريزاسيون رسيديم در فصل 1 ما به بررسي مفهوم و مباني فراصوت و كاربردهاي آن در صنايع مختلف مي پردازيم و در فصل 2 اختصاصاً به كاربرد فراصوت در فرآيندهاي نساجي پرداختيم و مروري بر مقالات انجام شده در اين زمينه و در فصل 3 به نتايج بررسي كاربرد فراصوت در فرآيندهاي نساجي پرداخته شده می باشد .

مقدمه

در طي 20 سال اخير پيشرفت هاي زيادي در دنيا راجع به كاربرد فراصوت در صنايع مختلف و به ويژه فرآيندهاي مختلف نساجي مثل رنگرزي، شستشو، رنگبري، سفيدگري و… روي الياف طبيعي و مصنوعي صورت گرفته می باشد در دهه هاي اخير فراصوت به عنوان يك مكان مهم در پروسه هاي صنعتي مختلف و در زمينه هايي مانند پزشكي (مثل سونوگرافي) تثبيت شده و فراصوت تغيير اساسي در محافظت محيط زيست به وجود آورده می باشد.

به گونه كلي نشان داده شده بهره گیری از فراصوت در پروسه هاي نساجي اثر بهينه سازي داشته و سبب كم شدن زمان عمليات و افزايش سرعت پروسه هايي مثل رنگرزي در نساجي شده می باشد و همين گونه ذخيره سازي و صرفه جويي در ميزان انرژي مصرفي و آب و بهبود انتقال جرم در خلل و فرج داخلي مياني و جانبي منسوجات نساجي شده و افزايش تمييزي در شستشو و همينطور بهبود سفيدي در سفيدگري كالاي نساجي و افزايش سرعت در عمليات مرسريزاسيون شده می باشد و مي توان بيان كرد كه پديده ي مافوق صوت به صورت يك تكنولوژي براي امروز درآمده می باشد و تحقيقات و آزمايشات زيادي در اين زمينه انجام و به نتايج مثبتي در اين زمينه رسيده شده می باشد .

اثرات شيميايي و زيست‌شناختي (بيولوژيكي) فراصوت آغاز توسط Loomis مربوط به سال 1927 گزارش شدند. محدوده‌ي فركانسهاي فراصوت تقريباً KHz18 تا MHz10 می باشد كه ما فوق شنوايي بشر می باشد در اقدام سه رنج از فركانس‌ها گزارش شده‌اند براي سه كاربرد متمايز از فراصوت: فراصوت با فركانس پايين يا مرسوم (KHz100-20): فراصوت با فركانس متوسط (300-1000KHZ)، و فراصوت بافركانس بالا (MHZ 10-2) فراصوت ملزم به داشتن يك واسطه با خواص الاستيكي جهت تكثير مي‌باشند [1].

خيلي شبيه موج‌هاي الكترومغناطيسي، موج‌هاي فراصوتي متمركز مي‌شوند، منعكس مي‌شوند و مي‌شكنند. بهرحال موج‌هاي الكترومغناطيسي غير مشابه آنها نياز دارند به يك واسط با خواص الاستيك براي انتشار. انرژي صوتي يك انرژي مكانيكي می باشد و توسط مولكولها جذب نشده می باشد[1].

فراصوت اثرات شيميايي توليد مي‌كند از طريق چندين مكانيزم فيزيكي مختلف و مهمترين جريان صوتي غير خطي براي سونوشيمي حفره‌سازي (cavitaiton) می باشد.

حفره‌سازي، شكل‌گيري حبابهاي ريز پر شده از گاز يا حفره سازي در يك مايع می باشد، رشدشان و تحت شرايط مناسب متلاشي شدن انفجاري می باشد [1].

حفره‌ها در طي گسترش يك سيكل موج صوتي با شدت كافي توليد مي‌شوند.واژه‌ي لغوي صوت به معناي عبور ارتعاشات از بين مواد انتقال دهنده می باشد كه اين مواد مي‌توانند جامد، مايع و يا گاز باشند (2).

1-2 توليد موج صوتي:

موج صوتي زماني توليد مي‌گردد كه يك جابه‌جايي تكي یا مكرر در مواد انتقال دهنده رخ دهد مثل ايجاد ارتعاشات يا ايجاد پديده‌ي شوك. صدايي كه در اثر جابه‌جايي هوا در بلندگو ايجاد گردد مثال بارزي از پديده‌ي ارتعاش امواج مي‌باشد كه اين امواج در اثر حركتهاي مكانيكي ايجاد مي‌گردند، در واقع زماني كه مخروطي بلند گر به عقب و جلو حركت مي‌كند هواي قرار گرفته در قسمت جلوي مخروط فشرده مي‌گردد و در اثر اين فشردگي رقيق مي‌گردد و در نتيجه‌ي اين اقدام امواج صوتي پديد مي‌آيند كه اين امواج مي‌توانند تا وقتي كه به گونه كامل از بين نرفته باشند در بين هوا حركت كنند [2].

تا اين لحظه با امواج صوتي كه در اثر تحريكات مكانيكي حاصل شده‌اند آشنا شديم اما امواج صوتي ديگري نيز وجود دارند كه در اثر اعمال يك شوك ايجاد مي‌گردند، رعد و برق مثال بارزي از اين امواج مي‌باشند كه در اثر تغييرات حجمي سريع هوا به وجودمي‌آيد و صداي آن در اثر تخليه الكتريكي ايجاد مي‌گردد [2].

1-3- تشكيل و فروپاشي حبابها:

در اجسام الاستيك مثل هوا و اكثر مواد جامد عبور امواج صوتي به صورت پيوسته صورت مي‌گيرد و در اجسام غير الاستيك مثل آب و اكثر مايعات تا زماني عبور امواج به صورت پيوسته صورت مي‌گيرد كه بلندي صوت نسبتاً كم باشد اما به محضي كه بلندي صدا افزايش مي‌يابد مقدار قابل ملاحظه‌اي فشار منفي در ناحيه‌ي رقيق سبب فروپاشي سيال مي‌گردد در حقيقت به خاطر وجود همين فشار منفي می باشد كه پديده‌اي به نام حفره ‌سازي اتفاق مي‌افتد [2].

حباب‌سازي در نواحي رقيق سيال در اثر فشار منفي ايجاد شده از امواج صوتي توليد مي‌گردند. با حركت رو به جلوي موج، حبابها تحت اعمال فشار مثبت شروع به نوسان كرده و در نهايت شروع به بزرگ شدن

تا حد ناپايداري مي‌كنند. فروپاشي ناگهاني حبابها موجب تخريب دروني و ساتع شدن امواج شوكي در ناحيه فروپاشي مي‌گردند [2].

فروپاشي هزاران حباب در سيالي كه توسط امواج مافوق صوت مورد حمله قرار گرفته می باشد سبب ايجاد پديده‌ي مافوق صوت مي‌گردد. طبق محاسبات انجام شده هر نقطه فروپاشي داراي درجه حرارت بيش از F000/10 و فشار بيش از PSI000/10 [2].

1-4 كاربردهاي فراصوت:

نيروي فراصوت معمولاً براي يك تنوع وسيع پروسه‌هاي شيميايي و فيزيكي بكار گرفته شده مثل واكنشهاي شيميايي، تعليق، گاززدايي، استخراج و غيره [3].

به گونه كلي موضوع تشخيص فراصوت از آنجايي مطرح گردید كه خيلي از موضوعات مانند تخمين مسافت به اصل بازگشت صدا وابسته بودند اولين كاربرد تجاري به هدف اندازه‌گيري عمق دريا براي كشتي‌ها بود و از ديگر كاربردها، تشخيص طبي (بوييدن جنين)، تست كردن مواد (كشف سوارخ) و مسافت‌يابي در زير آب (سونار يا در رديابي صوتي) [4].

اگر چه علاقه زياد روز افزوني در شناخت كاربردهاي فراصوت در شيمي آناليزي هست، اين دلايل پرتوافكني فقط باعث تغيير فيزيكي موقت موادي كه از آنها عبور مي‌كنند مي‌شوند و هيچ تأثيري در واكنش پذيري مواد شيميايي ندارند [4].

تمامي كاربردهاي آشنا از فراصوت بر آزادسازي پالس از انرژي صوت به واسطه‌ي يك واسط و آشكار سازي يك پژواك از اين صوت، در حالي كه پس از بازتاب از سطح اجسام جامد، يك فاز مرزي يا لايه‌هاي ميانجي ديگر بر مي‌گردد تكيه دارد. اگر چه سرعت صوت به جسم واسطي كه از آن عبور مي‌كند بستگي دارد، بنابراين هر تغييري در ساختار مخلوط مايع مثلاً واكنش محصولات بايد نتيجه تغيير سرعت صوت از اجسام باشد[4].

1-4 -1- كابردهاي فرا صوت به تفكيك:

الف) كاربردهاي بيولوژيكي، بيوشيميايي:

توان فراصوتي براي از بين بردن ديواره‌هاي سلولي بيولوژيكي براي آزاد كردن حجم‌هاي سلولي بكار مي‌رود. در اصل اين راه كه به عنوان اولين مرحله در ايزو ليشن براي بهره گیری در مقطع فراصوتي براي آزاد كردن حجم كلي از سلولهاي انتخاب شده در سيستم واكنش و بدست آوردن تبديلات آنزيمي بدون خالص سازي در حال حاضر آماده می باشد [4].

ب) كاربرد مهندسي:

فراصوت در حفاري، تراشكاري و برشكاري بهره گیری مي‌گردد. فراصوت براي فرآيندهاي سخت، اجسام شكننده مانند شيشه و سراميك بسيار مناسب می باشد بهره گیری ديگران از توان فراصوت براي جوشكاري (هم فلز، هم پلاستيك) و طراحي لوله‌هاي فلزي می باشد. همچنين كاربردهايي در دنداپزشكي هم براي پاك سازي و هم براي سوراخ كردن داندان‌ها دارد [4].

ج) صنعت

رنگدانه‌ها و جامدات به سادگي در رنگ، جوهر و رزين پراكنده مي‌شدند. در مقالات مهندسي معمولاً با شناور شدن در حمام فراصوت پاك شده و از بين مي‌طریقه. از بهره گیری‌ي ديگر آن فيلترهاي صوتي خشك كننده‌هاي فراصوتي، اتوماسيون كردن، رسوب دادن، گازگيري و آبكاري می باشد [4].

د) پزشكي:

اگر چه بهره گیری اصلي از فراصوت در پزشكي در عكسبرداري و به گونه مشخص در زايمان می باشد، نيروي فراصوت از سالها قبل در فيزيوتراپي و كمكي در ماساژ و به گونه مشخص در درمان انبساط ماهيچه‌ها از آن بهره گیری مي‌گردید. [4].

تعداد صفحه :69

قیمت : شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com


پاسخ دهید