Category: تازه های کتاب

سالنامه بهشت ۹۳

معرفی کتاب-سررسید «بهشت»
برگرفته از حدیث معراج پیامبر اکرم ص

از اینجا تا بهشت یک قدم است، قدم اول را بگذارید روی هوای نفس، قدم دوم در بهشت است.
پسرم! آنچه در این معراج است غایة القصوای آمال اهل معرفت است که دست ما از آن کوتاه است (عنقا شکار کس نشود دام بازگیر) لکن از عنایات خداوند رحمان نباید مأیوس شویم که او – جلّ و علا – دستگیر ضعفا و معین فقراء است.

موسسه تخصصی کتاب متن: معمولاً از بهمن ماه بازار سررسیدهای سال نو گرم می شود و هر مجموعه متناسب دغدغه های خود محصول خود را تولید و عرضه می کند. اما نمی خواهیم به شما سررسید معرفی کنیم. هدف ما معرفی یک کتاب-سررسید است که با محوریت حدیث معراج پیامبر اکرم(ص) تهیه شده است. ارائه فرازهایی از حدیث معراج در کنار مطالبی مرتب تنها ویژگی این کتاب-سررسید نیست. سررسید «بهشت» می تواند بهانه ای باشد برای نگاهی عملی به این روایت مهم. هر فرازی که یک هفته فرصت داریم تا درباره اش تأمل کنیم و تا حد امکان به آن جامه عمل بپوشانیم. ← بیشتر …

دومین جشنواره کتاب های اضافی

موسسه تخصصی کتاب متن با همکاری گروه جهادی رضوان برگزار می کند:
دومین جشنواره کتاب های اضافی
۲۲بهمن الی ۱۵ اسفند ماه

«جشنواره کتاب های اضافی» یعنی چه؟
همه ما کتاب هایی داریم که شاید دیگر احتیاجی به مطالعه آنها نداریم و یا با آمدن کتاب های تازه تر جایی برای نگه داری آنها نداریم، یا مثلاً از کتابی دوجلد یا حتی بیشتر داشته باشیم، از جایی هدیه گرفته ایم یا کتاب مشترکی بوده است بین کتابخانه ما و همسرمان!
یا کتاب های کنکوری که دیگر به کارمان نمی آید و البته قدیمی هم نشده اند! ← بیشتر …

فروش ویژه کتاب «لشکر خوبان»

فروش ویژه کتاب لشکر خوبان
قیمت پشت جلد کتاب ۳۱۹۰۰ تومان+ارسال رایگان برای تهران
تماس با ۹۱۲۴۷۱۵۶۲۶

نیمه مهر بود که تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب لشکر خوبان منتشر شد:
«بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
ـ این نیز بخشی از آن تصویر عظیم و باشکوهی است که ما همواره آن را از دور دیده و تحسین کرده و بزرگ شمرده‌ایم؛بی‌آن‌که از ریزه‌کاری‌ها و نقش‌های معجز‌آسای تشکیل‌دهنده‌ی آن و رنگ‌آمیزی‌های بی‌نظیر جزء‌جزء آن به‌درستی خبر داشته باشیم. این کتاب شرح این ریزه‌کاری‌های حیرت‌انگیز در بخشی از این تابلوی ماندگار و تاریخی است. آن‌چه درباره‌ی عملیات بدر و والفجر ۸ و کربلای ۵ و کربلای ۴ و بیت‌المقدس ۲ و ۳ در این کتاب آمده، از بخش‌های برجسته‌تر آن است. همچنین مجاهدت‌ها در کوه‌های غرب؛ در ماووت و گرده‌رش و قامیش و دیگر آن بلندی‌های سخت، و نیز آن‌چه به یگان‌ها و دسته‌جات اطلاعات و غواص مربوط می‌شود و نیز بخش‌های دیگری از آن، درخور آن است که در شکل فیلم و رمان عرضه شود.
فروردین ۹۲» ← بیشتر …

به خود آ

کتابستان-به خود اخلاصه ای از کتاب اربعین حدیث امام خمینی(ره)
به خودآ 
مولف: جواد محدثی
قطع: خشتی، ۱۰ جلد ۶۴ صفحه ای.
تلفن پخش: ۹۱۲۴۷۱۵۶۲۶

کتاب به خودآ در سال ۱۳۹۲ به همت مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی تولید و به چاپ رسید.

به خودآ خلاصه شده ی چهل حدیث حضرت امام خمینی (ره) توسط آقای جواد محدثی می باشد. در خلاصه این کتاب ادبیات حضرت امام هیچ تغییری ننموده و فقط عبارات سنگین و دشوار آن حذف گردیده است.

برای سهولت در استفاده، کتاب در قطع ۱۲*۱۶٫۵ و در ۱۰ جلد ۶۴ صفحه ای طراحی شده که این کتاب ها داخل جعبه ای قرار گرفته و عطف آنها مکمل یکدیگر بوده و تصویر زیبایی را بوجود می آورد.

یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این کتاب چیدمان متون کتاب در قاب دایره ای شکل می باشد که زیبایی خاصی به کتاب داده است. از دیگر ویژگی های این کتاب ارزشمند تصویرسازی آن بر اساس آیات قرآن و روایات می باشد.

پشت جلد هر کتاب جمله ای زیبا و تاثیرگذار دیده می شود. جمله پشت جلد هر کتاب ادامه و تکمیل کننده ی جمله ی کتاب قبلی می باشد و ۱۱ جمله با یکدیگر یک مفهوم کلی را بیان می کنند که همان شعار کتاب (گربه خودآیی به خدا می رسی) می باشد.

طرح ملی صدقه کتاب

بسم الله الرحمن الرحیم

افتتاحیه طرح ملی صدقه کتاب در سراسر کشور

روز میلاد کریم اهل بیت، امام حسن مجتبی(علیه السلام) روز اکرام است. همه ما خاطره نان های نذری روز میلاد آن امام معصوم را در ذهن داریم ولی آیا شده است کتابی را در این روز هدیه بگیریم؟
ما می خواهیم چنین خاطره ای را در روز اکرام به یاد کریم اهل بیت در ذهن شما ایجاد کنیم. خاطره ای که گستره اش همه مردم ایران را شامل می شود!

طرح «صدقه کتاب» دی ماه سال گذشته در یک کتابفروشی در متروی تهران کلید خورد و ۱۶ هفته  برگزار شد تا آنکه به دلایلی متوقف شد و ادامه پیدا نکرد. هدف این طرح ترویج فرهنگ صدقه کتاب در میان مردم بود، که در حاشیه آن کتاب های خوب هم با قیمتی ارزان تر به دست مخاطبان واقعی آن می رسید. چند درصد کاهش قیمت که عنوان «صدقه کتاب» داشت، توسط خیرین کتاب دوست تامین می شد. به چیستی صدقه کتاب و چگونگی اجرای آن و انتقادهای وارد بر آن در جایی دیگر می پردازیم.

ولی نقطه آغازین این طرح و نیروی محرکه و نامش برگرفته از توصیه مقام معظم رهبری در سال ۷۴ بود؛ کاری که سال ها روی زمین مانده بود و با همت جمعی کوچک و مایه ای اندک در حد یک کتابفروشی شروع شد و امروز به همت موسسه کتاب «متن» این طرح به صورت ملی و در سراسر کشور از طریق پایگاه «متن» اجرا می شود، و ان شاءالله کتاب برای مخاطبان ارسال خواهد شد.

امید است با کمک خیرین و استقبال کتاب فروشی های سراسر کشور این طرح در همه مناطق کشور اجرا شود. این طرح ملی پاسخی است به مخاطبانی که ساکن پایتخت نبودند. گرچه صدقه کتاب بیشتر از آنکه یک هدف باشد ترویج یک فرهنگ است، فرهنگ صدقه کتاب. برای آنکه به همان اندازه که برای مراسم های مذهبی هزینه می شود، با یک انگیزه دینی برای کتاب و ساخت کتابخانه هم هزینه شود.

کتابی که برای اولین گام این طرح انتخاب شده است، کتابی است مفصل درباره تاریخ یهودیت و صهیونیسم که انتشارات سایان آن را چاپ کرده است؛ «دایرة المعارف مصور یهودیت و صهیونیسم». امتیاز ویژه این کتاب مصور بودن آن است. هم‌نشینی تصاویر ناب و کمتر دیده شده با مطالبی دقیق و مستند چیزی است که هم خواندن این کتاب ۴۵۰ صفحه‌ای را آسان  و هم خیال آدم را از بابت استناد مطالب آن مطمئن می‌کند. ویژگی دیگر این کتاب نگاه جامع و کامل به موضوع است که باعث شده تا پدیدآورندگان از ابتدای پیدایش یهودیت شروع کنند و با گذر از زمان تا عصر حاضر برسد.

برای شرکت در این طرح ملی می توانید روز چهارشنبه ۲ مرداد ماه به پایگاه متن مراجعه کنید. «دایرة المعارف مصور یهودیت و صهیونیسم» با احتساب بیش از ۳۰% صدقه کتاب با قیمت ۲۰ هزار تومان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه «متن»  یا شماره ۹۱۲۴۷۱۵۶۲۶ تماس بگیرید.

● ایستگاه آخر صدقه کتاب

کتابستان-ایستگاه آخر صدقه کتابطرح «صدقه کتاب» کتابستان در ایستگاه شانزدهم متوقف شد!

طرح «صدقه کتاب» کتابستان پس از ۱۶ هفته با جذب مشتریان و مخاطبان خاص خود، دیگر نتوانست راه خود را ادامه دهد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتابستان شهدا «واقع در خط چهار مترو در ایستگاه میدان شهدا» ۱۶ هفته در راستای اجرای منویات رهبری طرح صدقه کتاب را اجرا کرد. این طرح که روزهای چهارشنبه برگزار می‌شد، کتابی را با تخفیف حدود ۲۰ درصدی به مخاطبان و علاقه‌مندان عرضه می‌کرد و توانست در این مدت مشتریان و مخاطبان خاص خود را پیدا کند.

شانزدهمین صدقه کتاب نسبت به دوره‌های گذشته آن تفاوت‌هایی داشت و همزمان با میلاد با سعادت حضرت فاطمه(س) با نام جشنواره ریحانه برگزار شد اما پس از آن دیگر این طرح اجرایی نشد.

مسئول کتابستان تهران در گفت‌وگو با فارس عدم برپایی این طرح را مشکلاتی خواند و گفت: امیدواریم بتوانیم این مشکلات را زودتر حل کنیم تا این طرح دوباره اجرا شود.

به گزارش فارس، کتابستان تاکنون بیشتر کتاب‌هایی در حوزه دفاع مقدس را در طرح کتابستان عرضه کرده است و این موضوع به دلیل اینست که کتابستان نوعی فروشگاه تخصصی کتاب‌های دفاع مقدس هم هست که منتخبی از آثار ناشران برتر را در خود جای داده است.

توضیح کتابستان:
این طرح با هدف ترویج این کار و عملی کردن خواسته مقام معظم رهبری در این حوزه بود که با وجود نهادها و سازمان های عریض و طویل و بودجه های کلان معطل مانده بود، مثل خیلی چیزهای دیگر در حوزه کتاب فرهنگ و … . که ترویچ این طرح با این ۱۶ هفته تا حدی برآورده شد. خوشبختانه نه نهادی حمایت کرد نه تشکر!

این طرح به همت خانواده شهدا و با بودجه غیرکلان و غیرنفتی مردم کتابخوان و علاقه مند پا گرفت و تا اینجا رسید. اجر و تشکر از این طرح هم به همان ها می رسد نه ما که فقط برگزار کننده اش بودیم. بگذریم که برخی بی هیچ کمکی به این طرح(حتی کمک معنوی و …) به نام خود و مجموعه شان استفاده کردند. گذاشتیم و گذشتیم.
نکته امیدواری اینجاست که همه این اتفاقات سبب خیری شد تا به زودی طرح صدقه کتاب در سراسر کشور اجرا شود. خیلی دور نیست به فضل الهی!

● فراخوان اهالی کتاب

 کتابستان به متن می رود!یادداشتی برای تعطیلی سایت کتابستان و شروع کار سایت متن،
مجموعه ای که قرار است کارهای جدیدی در حوزه کتاب انجام دهد!

سلام بر همه اهالی کتاب

حدود یکسال و چند ماهی پس از راه افتادن فروشگاه کتابستان متروی شهدا، پایگاه اینترنتی کتابستان هم آرام آرام شروع به فعالیت کرد و آهسته آهسته تلاش کرد تا در مسیر بهتر شدن حرکت کند. سعی کرد قالب خود را با توجه به بضاعت اندکش  شبیه به سایت کند و از نظر محتوایی به سمت تولید پیش برود.
در همین گیر و دار کتابستان قم(همان تیم همکار و سرمایه گذار کتابستان متروی شهدا) و مجموعه فروشگاه های زنجیره ای کتابستان (فعلا در دو سه استان) شروع به کار کرد. بعد هم متناسب با فعالیت مجموعه معظم خود سایتی با نام کتابستان بنا نهاد که با قالب جدیدش در حال فعالیت است.
تیم محتوایی کتابستان شهدا با توجه به
وجود سایتی مشابه به نام خود و
عدم تمایل به همکاری دفتر مرکزی کتابستان با این تیم
علی رغم میل باطنی خود تصمیم گرفت تا در پایگاهی مستقل به فعالیت خود در حوزه کتاب و کتابخوانی ادامه دهد.

در این مجال ذکر چند نکته ضروری است: ← بیشتر …

● رمان اجاره نشین ها

خوش نشینتازه های کتاب: خوش نشین ها، علی مؤذنی
خوبی این کتاب از همان جلد شروع می‌شود/ اگر خیال خانه‌دار شدن دارید این رمان را بخوانید

حضور نویسنده‌ای حرفه‌ای همچون علی موذنی، موضوعی جذاب یعنی اجاره نشینی و خرید خانه و همچنین طرح جلد متفاوت این اثر دلایلی بود که حالا دیگر با اطمینان می‌توان از نقش آنها در استقبال مخاطبان به این کتاب نام برد.

داستان رمان جدید موذنی درباره زوج جوانی است که اگرچه مرد خانواده جوان کارمندی است که حقوقش به نیمه برج هم قد نمی‌دهد و زن خانواده هم پا به ماه است و در انتظار در آغوش گرفتن «خانم کوچول»، اما هوای خانه‌دار شدن می‌کنند. حالا به این شرایط، حضور مادرزن را هم اضافه کنید که پس از فوت همسرش در خانه داماد زندگی می‌کند و اگرچه دل‌رحم و دوست‌داشتنی است اما هیچ دوست ندارد با رفتن از یک خانه استیجاری دو خوابه به یک خانه یک‌خوابه، اتاقش را از دست بدهد و با وسایلش راهی هال شود! ← بیشتر …

● روایت از حاشیه!

ماه تابانتازه های کتاب: مته بندان؛ سفرنامه رهبر انقلاب به خراسان شمالی
*«ماه‌بندان» روایتی متفاوت از حماسه یاران خراسانی/ گفتگو با راوی سفر رهبر انقلاب به خراسان شمالی

این کتاب که روایتی است از حاشیه‌های اتفاق افتاده در این سفر ۹ روزه، هفتمین کتابی است که با محوریت سفر رهبر انقلاب به استان‌های مختلف نوشته می‌شود.

نویسنده «ماه‌بندان» در این کتاب قریب ۱۹۰ صفحه‌ای تلاش کرده تا با توجه به حاشیه‌هایی که ممکن است چندان به چشم نیایند، روایتی جذاب و البته تاثیرگذار ارائه کند. او در کنار روایت صحنه‌های جالب توجهی که در پیش چشمانش رقم خورده، به گفت‌وگو با قشرهای مختلفی که در طول این سفر با آنها برخورد داشته، پرداخته است.

در خلال همین گفت‌وگوهای بعضا کوتاه است که خواننده می‌تواند با انگیزه‌های آنها از حضور در مراسم استقبال یا سایر دیدارهای رهبری آشنا شود. جملات کوتاهی که بین راوی و این افراد رد و بدل می‌شود، مجموعاً منظومه کاملی را می‌سازد که می‌توان از خلال آن به پاسخ سوالی رسید که نویسنده در ابتدای کتاب آن را مطرح می‌کند و رسیدن به همان پاسخ را هم انگیزه خود از حضور در این سفر ذکر می‌کند. ← بیشتر …

● لشکری از خوبان عالم

لشکر خوبانحاشیه کتاب رهبر بر کتاب لشکر خوبان!
معرفی و حواشی کتاب لشکر خوبان

شاید همه‌ی اینها دست به دست هم داد تا رهبر انقلاب در حاشیه یکی از دیدارهای‌شان بفرمایند:این کتاب “لشکرخوبان” پر است از اعجاب و عظمت ناگفته‌ی رزمندگان غواص و اطلاعات عملیات جنگ. در ایامی که این کتاب را می‌خواندم بارها و بارها متاثر شدم.

آن روز که به طبقه دوم سینما قدس تبریز رفت، نمی‌‌دانست زندگی‌اش در آستانه یک تقدیر بزرگ قرار گرفته است. بسته‌‌ای که از دفتر ادبیات و هنر مقاومت آذربایجان تحویل گرفت چند نوار کاست شصت دقیقه‌ای بود. معصومه سپهری که آن وقت‌ها هر چیزی را به سادگی نمی‌پذیرفت، هرگز فکر نمی‌کرد آن نوارها مسیر زندگی‌اش را تغییر بدهد. اهل کتاب و شعر بود و به خاطر همین شعرها وارد فضاهای روشنفکری شده بود.
← بیشتر …

● بهم میاد؟

بهم میاد؟!تازه های کتاب: بهم میاد، رنده عبدالفتاح
رمانی درباره حجاب یک دختر مسلمان
*محمدرضا زائری
در رمان خواندنی و زیبای رنده عبدالفتاح با نام اصلی «آیا سرم با این گنده می‌شه؟» یک دختر مسلمان استرالیایی که از پدر و مادری فلسطینی زاده شده است و در حومه ملبورن زندگی می‌کند، بزرگ‌ترین تصمیم زندگی‌اش را می‌گیرد. «أمل» تصمیم می‌‌گیرد که حجاب را به عنوان پوشش دائم خود انتخاب کند. وی برخلاف برخی دختران یا زنان مسلمان که یا به شکل سنتی و بر اساس عادت حجاب دارند یا این پوشش را گاهی رعایت می کنند و گاهی نه، و در رمان «پارت تایم!» خوانده می‌شوند، بر اساس باور و عقیده‌ای درونی و پس از درگیری‌های طولانی ذهنی و فکری به این تصمیم می‌رسد.

آیا پایداری بر این تصمیم، در محیطی که همه عناصر و اجزای آن علیه باورها و مؤلفه‌های هویت دینی مسلمانان هم دست هستند، ممکن است؟ او در این راه با چه مشکلات و چالش هایی رو به روست؟ ← بیشتر …

● طلاب در نمایشگاه کتاب

طلاب در نمایشگاه کتابنمایشگاه کتاب: پرونده ای برای بازار بزرگ کتاب ایران!-۱
طلاب و نمایشگاه کتاب

اشاره کتابستان:
شاید نمایشگاه کتاب -یا همان بازار بزرگ کتاب خودمان- کنجله و پسله هایی دارد که هر قشری متناسب خودش باید آنها را بلد باشد. کتابخوان ها و کتاب خَر ها و البته نمایشگاه گردهای حرفه ای اینجا را بلد هستند. البته آسانترین راه همراهی با یکی از این قشر آدم هاست برای کسانی که چنین تجربه ای ندارند. راه دیگرش هم این است که از برخی تجربیات مکتوب استفاده کرد. نمایشگاه برای طلاب چیزهای خاصی دارد که بعدا هم به آن اشاره خواهیم کرد. رضا تاران در وب گاه شخصی خودش مطالبی درباره طلبه گی و روحانیون می نویسند. نوشته زیر را سال گذشته درباره طلاب و نمایشگاه کتاب نوشته بود که آن را بازنشر می کنیم.

*رضا تاران
دوازدهم اردیبهشت ماه،مصلای تهران،زمان و مکانی که برای  اهل مطالعه و کتاب آشناست، برگزاری بزرگترین نمایشگاه کتاب درایران و منطقه، با حضور صدها ناشر ایرانی و خارجی، و البته بازدیدکنندگان میلیونی، عرضه کتاب های داخلی و خارجی، با موضوعات عمومی و تخصصی و طلبه های مصممی که برای بازدید از آن لحظه شماری می کنند، می توان گفت لذت دیدن کتاب های مختلف برای اهل علم از دلچسب ترین کارها است. شاید برای طلابی که در قم زندگی می کنند و کتابفروشی های مختلف را هر روز مشاهده می کنند این نمایشگاه جذابیت کمتری داشته باشد اما حضور در نمایشگاه تفاوت هایی را برای این طلاب مشخص خواهد کرد. نکته های زیر شاید بتواند برای طلبه های جوانتر در کیفیت بازدید از نمایشگاه موثر باشد: ← بیشتر …

● کتاب برای ریحانه ها

جشنواره کتاب ریحانه ها-20% تخفیف اعضا و 10 % تخفیف برای بانوانجشنواره ریحانه ها: فروش ویژه با تخفیف ۱۰-۲۰ % ویژه بانوان
در روز سه شنبه و چهارشنبه ۱۰ و ۱۱ اردیبهشت!
-اختصاصی کتابستان

صدقه کتاب شانزدهم کتابستان تفاوت هایی دارد که بهتر دیدیدم نامش را بگذاریم جشنواره ریحانه ها! معرفی جشنواره ریحانه ها نیاز به چند مقدمه کوتاه دارد.
۱٫ اول اینکه کتابستان شهدا از همان ابتدا چون مجموعه ای حدوداً خصوصی بود و به نهاد خاصی مرتبط نبود، از دادن تخفیف به مخاطبان خود معذور بود. علاوه بر اینکه نمایشگاه های فصلی و دائمیِ کتاب های زرد و نیمه زرد و … با تخفیف های خود ذائقه مخاطب را در خرید کتاب به تخفیف عادت داده اند در صورتی که میزان سود فروش کتاب به حدی نیست که امکان تخفیف وجود داشته باشد. لذا برای مبارزه با همین روش اشتباه کتابستان هیچ گونه تخفیفی به مخاطبان خود نمی داد و نمی دهد.

۲٫ کتابستان در ابتدای فعالیت خود فقط به موضوع رمان و دفاع مقدس می پرداخت ولی در مواجهه با نیاز مخاطبان خود که غالبا هم از بانوان بودند به دیگر حوزه ها اعم از خانواده، کودک، کتب اعتقادی و … هم ورود پیدا کرد. که نتیجه اش کتابستان حال حاضر است که مجموعه ای جامعی از کتاب حوزه های مختلف را در خود جای داده است. ← بیشتر …

● گزارش اتاق فرماندهی

ناگفته-های-جنگ-صدقه-کتابصدقه کتاب: پانزدهم کتابِ  «صدقه کتاب»
ناگفته های جنگ؛ خاطرات شهید «على صیاد شیرازى» با ۲۵% تخفیف
*کتابی که با شهادت شهید صیاد بسته شد!

کتاب «ناگفته های جنگ» پانزدهیمن کتابی است که برای صدقه کتاب انتخاب شده است. کتاب های درباره دفاع مقدس این طرح به نسبت بقیه موضوعات کمی بیشتر شده است و این به دلیل است که کتابستان نوعی فروشگاه تخصصی کتاب های دفاع مقدس هم هست که منتخبی از آثار ناشران برتر را در خود جای داده است.

این کتاب شامل خاطرات شهید «على صیاد شیرازى»فرمانده نیروى زمینى ارتش در دوران جنگ ایران و عراق، از زمان‏ پیروزى انقلاب اسلامى، رویدادهاى اوایل انقلاب، جنگ ایران و عراق تا سال ۱۳۶۲ است.
پیشنهاد تدوین خاطرات سردار صیاد شیرازى در سال ۱۳۷۱ به‏ایشان داده شد و در اولین قدم، گفتگوهاى سعید فخرزاده با این‏ شهید که بر روى ۲۲ نوار کاست در روزهاى پایانى جنگ ضبط شده‏ بود، روى کاغذ آمد. محصول کار در سال ۱۳۷۳ به ایشان ارایه شد تا نظر نهای ى‏شان را در متن اعمال کنند، که در همین سال به شهادت‏ رسیدند.

← بیشتر …

● هدایت، انحراف و شهرت

صادق هدایت«نویسنده ی افسرده»؛ پرونده ای برای صادق هدایت-۱
معرفی کتاب: راز شهرت صادق هدایت؛ محمدرضا رهگذر

*مجتبی حبیبی

اشاره کتابستان:
صادق هدایت و کتاب هایش همواره محل جنجال بوده است. از کتاب های غیرمجازش که گوشه خیابان انقلاب فروخته می شود تا کتاب هایش که در همه کتابخانه های دانشگاه ها هست تا انحراف اخلاقی اش و داستان های ضد دین و ناتورالیستی اش و خیلی چیزهای دیگر که به آنها خواهیم پرداخت.
قدم اولش معرفی کتابی است که البته نه چندان قدرتمند و جان دار به نقد آثار هدایت نشسته است و بیشتر به راز شهرتش پرداخته است. کتابی که برای شروع و آغاز خوب است. کتابی که کانون اندیشه(پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی) آن را چاپ کرده است.

کتاب راز شهرت صادق هدایت با استناد به پنجاه و سه متن درباره صادق هدایت و آثارش که اغلب توسط دوستان و دوستداران ایشان در چهار دهه اخیر چاپ و منتشر شده است، گردآوری و تنظیم گردیده است. فراوانی منابع مورد استناد و استفاده قرارگرفته، اولین اثر در زمینه‌ای است که آن‌همه هیاهو و جنجال بت‌تراشی و اسطوره‌سازی را مخاطب قرار داده، از محتوای کلی آن‌همه «طوفان در فنجان برپا کردن» نتیجه‌ای جامع و متقن به خواننده ارائه کرده است. ← بیشتر …