● کتاب برای فسقلی ها

کتاب کودککتاب کودک: مقدمه ای بر معرفی کتاب کودک و کتاب کودک در کتابستان
دعوتی برای معرفی کتاب توسط شما!
-اختصاصی کتابستان
* احسان عالمی
شاید این اولین مطلبی باشد که پیرامون کتاب کودک در سایت کتابستان به رشته تحریر در می آید. دلیل آنهم احساس نیازی است که از ماههای اول در مجموعه ما پدید آمده بود ولی تاکنون فرصت بروز آن پیدا نشده بود. قبل از شروع به کار فروشگاه، قشر هدف کتابفروشی را اهالی حوزه و دانشگاه تعریف کردیم. یعنی به دلیل قلت تعداد دوستان، اولویت را با این قشر از جامعه قرار دادیم و گروه های دیگر مثل دانش آموزان و معلمان مدارس و خانم های خانه دار، در اولویت های بعدی قرار گرفتند که اگر توانی بود و از طرف مقابل نیازی، در برنامه ریزی قرار گیرند. در این تقسیم بندی و افق کاری هیچ جایگاهی برای کودکان، آن هم از نوع زیر ۷سال! وجود نداشت.

قصه زمانی برای ما جالب شد که مادران خانه دار وقتی برای تهیه کتاب به فروشگاه مراجعه می کردند، بچه های فسقلِ شان یا در فضای فروشگاه جولان می دادند! و یا پایین ترین ردیف کتاب ها که همسطح زمین هستند و به عنوان انبار استفاده می شدند را به هم می ریختند. تا اینکه یکبار یکی از کتاب فروشی های قم، به عنوان نمونه یک تعداد از کتاب های باد کرده و انبار مانده را برای ما فرستاد تا ببینیم مخاطب کودک داریم یا نه. ما هم چون جای خالی در قفسه ها نداشتیم، بهترین جا همین قفسه انبار فروشگاه بود که البته هم قد بچه ها هم بود!

اتفاقا همان فسقلی های وروجک به جای جولان دادن در مغازه و ایجاد زحمت برای مادر و فروشنده های نگون بخت، حالا به مادرانشان گیر می دادند که «این رو برای من بخر، نه نه این یکی رو بخر و… ». بعد از فروش این کتاب ها و تعجب این دوست ما -از بازار کتاب های کودک آن هم داخل مترو-، باب جدیدی در بحث کتاب و کتابخوانی(!) به روی ما باز شد. این باب جدید ما را مجبور کرد مقداری در این حوزه ورود پیدا کنیم و ببینیم سلیقه مخاطب چیست و چه کتاب هایی در این حوزه پیشتازند. که البته نپرداختن به آن بهتر است و آبرو داری است! این قدر کتاب های تکراری و بدون محتوا بازار کتاب کودک را پرکرده است که به سختی کتاب های مورد نظر خود را یافتیم.

اما از حق نگذریم انتشاراتی مثل قدیانی، جمال و افق کارهای قابل قدیری در این حوزه از خود به جای گذاشته اند. حال با گذشت چندین ماه از تهیه مستمر کتاب برای حوزه کودک، مشتریانی داریم که به خود نگارنده می گویند از این ردیف همه کتاب ها را خریده ام مثلاً این مجموعه ۱۰ جلدی و این مجموعه ۳۰ جلدی را برای دخترم تهیه کرده ام و برایش خوانده ام، دنبال کتاب جدید می گردم، کتاب جدید نمی آورید؟! یکی نیست به عزیزان بگوید نه ما کودکی داشته ایم که برایش این همه کتاب تهیه کنیم و نه وقتی خودمان کودک بودیم، پدر و مادرمان برایمان ۳۰ تا ۳۰ تا کتاب بخرند و بخوانند و باز هم به دنبال کتاب جدید و مفید باشند!

هدف از نگارش این مطلب دست نیازی بود به سمت پدران و مادران ایران ۱۵۰ میلیونی، تا اگر کتاب جدیدی برای فسقلی های خودشان تهیه کردند و خوششان آمد و با معیارهای کتابستان نیز هم خوانی داشت، اولاً یک معرفی کوتاه بنویسند تا با معرفی در سایت کتابستان بقیه دوستان و مخاطبان از آن استفاده کنند، دوماً به عزیزان فروشنده ما نیز پیشنهاد بدهند تا آن کتاب را برای فروشگاه هم تهیه کنیم تا بقیه آینده سازان از آنان استفاده کنند. ضمناً اگر کتاب هایی را دیدید که محتوای مضری دارد و نباید به دست بچه ها برسد، باز هم برای اطلاع رسانی، سایت کتابستان جایگاه خوبی برای این کار است و می توانید این وظیفه بزرگ را، شما انجام دهید.

۱۱ دیدگاه

 1. طاقدره می‌گه:

  سلام. خیلی خیلی خوب بود!
  هفت شهر عشق را عطار گشت/ ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم!!!

  حالا که در این حوزه ی متروک هم ورود کردید فکر کنم قدم بعد از زیر ۷ سال بالای ۷۰ سال باشه! D:

 2. شایان می‌گه:

  سلام
  کتاب فرزندان ایرانیم داوود امیریان

 3. محمد.ا می‌گه:

  با سلام. مطلب جالبی بود. پرورش کودکان با کتاب و کتابخوانی امریست بسیار نیکو لذا ایجاد اشتیاق در خانواده هادر خصوص این امر کاریست نیکوتر.موفق باشید
  مقام معظم رهبری:
  برای یک ملت خسارتی بزرگ است که افراد آن با کتاب سر و کاری نداشته باشند.

 4. مرد غربی می‌گه:

  این آقای طاقدره از همکاران آبادانی ماست.
  به تازگی فروشگاه کاف (کلبه ادب و فرهنگ) رو توی آبادان راه اندازی کردند.
  اگر قسمت شد یه مصاحبه با ایشون انجام بدید و داخل سایت بگذارید

 5. رهگذر می‌گه:

  سری کتابهای سفید..عالیه برا بچه ها..همچنین سری کتابهای قصه های خوب برای بچه های خوب…یه سری کتاب هم هس دایناسورها(یه بچه دایناسور هس که با مسائل زندگی باید اشنا بشه…ببینید خوبن)

 6. کاک عباس می‌گه:

  سلام. دست خوش بی کاک احسان.از ایالت خومان هم مطلب بذار

 7. مهدی کرباسی می‌گه:

  همچنین از آقا:
  ما باید جوانان را به کتابخوانى عادت دهیم، کودکان را به کتابخوانى عادت دهیم؛ که این تا آخر عمر همراهشان خواهد بود. کتابخوانى در سنین بنده – که البته بنده چندین برابر جوانها کتاب میخوانم – غالباً تأثیرش بمراتب کمتر است از کتابخوانى در سنین جوانها و شما عزیزانى که اینجا حضور دارید. آنچه که همیشه براى انسان میماند، کتابخوانى در سنین پائین است. جوانان شما، کودکان شما هرچه میتوانند، کتاب بخوانند؛ در فنون مختلف، در راههاى مختلف، مطلبى یاد بگیرند.
  ۱۳۹۱٫۰۷٫۲۰

 8. نویسنده می‌گه:

  جالبه
  اینقدر توی متن تاکید کردیم کودک آن هم از نوع زیر ۷سال، عزیز دل برادر می گوید فرزندان ایرانیم!!!
  بابا کتاب خون، مشاور…
  یه ذره فسفور

  ولی این چیزا معرفی کتاب نمیشه
  مطلب بنویسید معرفی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>