دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات در سایت ارشدها

عنوان کامل پایان نامه :

جلوه های ادب تعلیمی در شعر سنائی غزنوی

قسمتی از متن پایان نامه :

موضوع سیر و سفر روح از عالم ملکوت یا علوی به عالم ناسوت یا عالم خاک و سپس بازگشت آن به محل اصلی خود که با طی مراحل و منازلی همراه است از موضوعات بسیار کهن در ادبیات رمزی و عرفانی جهان به شمار می رود، که به ویژه در مشرق زمین و در ایران سابقه ای دیرین دارد[1]. می توان «سرود مروارید» را که  از ادبیات دوره ی اشکانی در ایران به جا مانده است از قدیم ترین نمونه های شرح رمزی سفر روح در دوره ی پیش از اسلام دانست. بعد از اسلام نیز در متون نثر عربی و فارسی به نمونه های اینگونه حکایات تمثیلی برمی خوریم. از جمله نویسندگان ایرانی که اندکی قبل از سنائی به این موضوع پرداخته اند، فیلسوفی است به «ابوعلی مسکویه» (فوت 421) که در اثری به نام «آداب العرب و  الفرس» قطعه ای تمثیلی به نام «لغز قابس» آورده است، که در حقیقت ترجمه گونه ای است از اثری درباره شرح رمزی سفر روح[2].

همچنین نمونه های داستان های رمزی را می توان در آثار ابن سینا (فوت 421) به ویژه در اثر معروف (حیّ بن یقظان) بازجست. مضمون اصلی این آثار تمثیلی مراحل رشد اخلاقی و معنوی بشر در عالم خاک است که به صوّر گوناگون باز نموده می شود. در داستان «حیّ بن یقظان» نیز روح در قالب جوانی ممثل می شود که به راهنمایی پیری روحانی از مکان هایی عبور می کند. این مکان ها و ساکنان آن رمز مراحل رشد و تکامل معنوی سالک است. ابن سینا همین شیوه ی رمزی روایت را در دو داستان تمثیلی دیگر خود به نام های «رساله الطیر» و «سلامان و ابسال» پی می گیرد[3]. بعدها در قرن ششم شیخ شهاب الدین سهرودی معروف به شیخ اشراق (فوت 587) برای ایجاد قصه های  تمثیلی خود از همین شیوه ی رمزی – عرفانی بهره می جوید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه زابطه بین وجدان کاری کارکنان با میزان وفاداری مشتریان

سنائی در فاصله ی ابن سینا و سهروردی یعنی در اوایل قرن ششم این شیوه ی تمثیلی را در مثنوی «سیر العباد» به کار بسته است. بنابراین در این زمینه و ارث سنّتی ادبی در ادب منثور است و برای اولین بار تمثیل مربوط به سفر روح را به زبان شعر درآورده است.

[1] – نصر، 59

[2] – Debrujin, 208.

[3] – کربن، 36

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-معرفی اجمالی شعر قرن ششم و ویژگی های کلّی آن.

2-ارائه تصویری روشن از جایگاه ادبی سنائی در شعر فارسی.

3-بیان دلایل اهمیّت سنائی در شعر فارسی.

4-تبیّین جلوه های گوناگون ادب تعلیمی درشعر سنائی.

 پایان نامه جلوه های ادب تعلیمی در شعر سنائی غزنوی

 پایان نامه جلوه های ادب تعلیمی در شعر سنائی غزنوی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود پایان نامه از لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته ادبیات با عنوان :جلوه های ادب تعلیمی در شعر سنائی غزنوی