دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی عوامل موثر بر روند تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

عوامل مؤثر در تغییرات کمّی و کیفی گردشگری

2-4-1-عوامل محیط طبیعی

آب‌وهوا هم بر عرضه و هم بر تقاضای خدمات توریستی تأثیر می‌گذارد، بنابراین با توجه به ویژگی‌های آب و هوایی و تقاضا برای خدمات توریستی، هم منابع و امکانات و هم عوامل محدودکننده باید به‌طور همسان موردتوجه قرار بگیرند. آب‌وهوا مهم‌ترین عامل در توسعه صنعت توریسم محسوب می‌شود، مسافرت‌های گروهی و دسته‌جمعی با شرایط آب‌وهوایی پیوند می‌خورد(ذوالفقاری، 1378).

روابط بین هوا و گردشگری اشکال متفاوت و پیچیده‌ای دارد، مرکب بودن موضوع از یک‌سو به چندشکلی بودن پدیده توریسم و از دیگر سو به اثرهای آب‌وهوا بستگی دارد ، زیرا اثرهای آب‌وهوا درمجموع نسبت به دیگر شاخص‌های توریسم نمود و برجستگی بیشتری دارد، گرچه مطالعات زیادی در زمینه‌ی توریسم به‌عمل‌آمده است ولی بیشتر آن‌ها درگیر کلیات موضوع شده‌اند و به مطالعات تفصیلی توجه چندانی نشده است.

ماسترستون در این زمینه عوامل زیر را مؤثر می‌داند:

– اطلاعات کافی در زمینه‌ی آب‌وهوا و گردشگری وجود ندارد؛

– پژوهش در زمینه‌ی آب‌وهوا تا حدی پیچیده است؛

– داده‌های مناسب برای اطلاعات تفصیلی موجود نیست؛

پیچیدگی‌های یادشده هنوز دارای نواقص جدی است. در بیشتر این مطالعات فقط عوامل آب و هوایی موردتوجه قرارگرفته و دیگر به عوامل مؤثر بر توریسم توجه نشده است و اگر هم اندک توجهی شده باشد اهمیت نسبی آن چندان مدنظر نبوده است و با توجه به معیارهای مورداستفاده در این تحقیقات، بیشتر آن‌ها به نتایج اغراق‌آمیز و غیرواقعی دست‌یافته‌اند.

به گفته پری، آب‌وهوا بخش مهمی از مفهوم محیطی را تشکیل می‌دهد که تفریح و توریسم در قالب آن شکل می‌گیرند، به علت اینکه توریسم و گردشگری فعالیتی آزادانه و اختیاری است، اغلب به شرایط اقلیمی مطلوب وابسته است .

وابستگی توریسم به آب‌وهوا در جایی که مسافرت به‌قصد تعطیلات و بر اساس آگاهی از جذابیت و قابلیت اطمینان از شرایط آب و هوایی صورت می‌گیرد، مشخص است . در زمینه‌ی حساسیت تفریحی جهانگردی، جهانگردان قبل از تصمیم‌گیری برای سفر چهار شرط را در نظرمی گیرند:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه طراحی خانه چند نسلی با رویکرد به فرم های تعاملی اقلیم وفرهنگ گرا به منظور جلوگیری از مهاجرت تخریبی ( مهاجرت روستا به شهر)

  • وجود ایستگاه هواشناسی در مقصد
  • شرایط آب و هوایی مقصد
  • پیش‌بینی هوا در طول مسیر
  • هدف از مسافرت

آب‌وهوا به چند دلیل برای صنعت توریسم اهمیت دارد:

نخست این‌که، گاهی آب‌وهوا خود به‌صورت عامل جاذبه محسوب می‌شود، مثل جاهایی با زمستان گرم که موردعلاقه مردمی است که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند (محمدی ،1386).

دوم این‌که، تنوع آب‌وهوا در یک منطقه یا کشور، گستردگی صنعت توریسم و امکان وجود فعالیت‌های توریستی را در فصل‌های مختلف فراهم می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، هر نوع آب و هوایی فعالیت‌های توریستی مخصوص به خود را دارد و اگر کشوری دارای اقلیم‌های مختلف باشد امکان جذب توریسم در بیشتر مواقع سال را خواهد داشت (عظیمی، 1376).

توریسم یک بخش اقتصادی حساس به هوا و اقلیم به شمار می‌آید. تأثیر هوا و اقلیم نه‌تنها به پیدایش توریسم می‌انجامد، بلکه سبب تقاضای خدمات و توریستی نیز می‌گردد (لو و زنگ، 2008) در مواردی وابستگی به ویژگی‌های اقلیمی در مورد تقاضای توریسم، هم منشأ پیدایش(مطلوبیت آب و هوایی) و هم عامل محدودکننده ( شرایط بد آب و هوایی) آن به شمار می‌رود(محمدی ،1386).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- بررسی توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  بررسی عوامل موثر بر روند تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)  با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده