دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل مکانی- فضایی کاربری های آموزشی شهر رودسر (مطالعه موردی دبیرستانهای دخترانه )

قسمتی از متن پایان نامه :

کاربری فضای سبز باکاربری  آموزشی:

کلیه تحقیقاتی که در زمینه محل استقرارفضاهای آموزشی صورت گرفته بر ارتباط و نزدیکی این فضاها با فضاهای سبز تأکید دارد، هرچند مکان گزینی فضاهای سبز شرایط خاص خود را دارد. لکن با سیستم تقسیم بندی مناطق مسکونی ، محله ها یا واحدهای همسایه در ارتباط است مع الوصف همجواری آنها با فضاهای آموزشی می تواند از نظر سالم سازی هوا ، جلوگیری از آلودگیها و انتقال آنها به واحد آموزشی ، ایجاد چشم انداز و آرامش بصری و فکری که دانش آموزان با تماشای آنها کسب می نمایند در بهبود شرایط فراگیری بسیار مؤثر می باشد. ( انصاری موحد ،1389ص 46)

د) کاربری ورزشی با کاربری آموزشی:

از جمله کاربری هایی که در اولویت سازگاری با فضاهای آموزشی قرار دارد کاربری ورزشی است که شامل مجموعه های ورزشی و مکان های ورزشی همچون زمین فوتبال ،والیبال ،بسکتبال ،استخر شنا و سالن کشتی می شود که برای اوقات فراغت دانش آموزان بیسار مناسب است به شرط اینکه مدرسه رعایت گردد.(مراد پور ،1387،ص37 )

ه ) کاربری مذهبی با کاربری آموزشی :

این نوع اراضی و کاربری ، همانند کاربری فرهنگی ،‌دارای انواع گوناگون در سلسله مراتب خدمات شهری است که شامل مساجد کوچک ،‌تکایا ،‌حسینیه ، مساجد ،‌فاطمیه ،‌مساجد بزرگ ،‌هیئت ،‌مسجد جامع ، خانقاه ،‌کلیسا ،‌کنیسه ها ،‌امامزاده ها ، بقاع متبرکه ، آتشکده ها و معابد می شود ،‌که مجاورت آنها هم از لحاظ کمک در آموزش های مذهبی و هم از لحاظ استفاده از فضای آنها برای فعالیت های فوق برنامه مدارس از دیرباز مورد توجه بوده است . البته مراسم مختلفی که در مساجد برگزاری می شود باعث آلودگی صوتی و گاهی ایجاد اختلال در رفت و آمد دانش آموزان می شود .(رضویان،1381 ،‌ص 160)

 

2-11- کاربری نیمه سازگار با کاربری آموزشی :

بعضی از کاربری ها نباید در فاصله دور از مدارس قرار گیرند ،‌اما باید حریم آنان به مدارس به دلایل خاصی که دارند ، رعایت گردد تا مشکلی برای دانش آموزان به وجود نیاورند. مثل مرکز آتش نشانی ، بهداشتی درمانی ،‌مهد کودک و پارکینگ های عمومی و شبکه های ارتباطی.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه بررسی رابطه میان آموزش فناوری اطلاعات و ارتباطات با توانمندسازی منابع انسانی مورد مطالعه: کارکنان دفتر مرکزی کمیته امداد امام خمینی(ره)

 

 

الف) کاربری آتش نشانی باکاربری آموزشی :

این نوع کاربری به جهت امنیت و امدادرسانی برای کاربری آموزشی مفید می باشد ، ولی از آنجایی که آلودگی صوتی دارد و موجب به هم خوردن حواس دانش آموزان می شود ،‌لذا استقرار آن با فاصله مناسب در نزدیکی کاربری آموزشی مفید است .( بردبار ،‌1386 ،‌ص 53)

ب) کاربری ارتباطی با کاربری آموزشی :

    شبکه ارتباطی شامل سه بخش هوایی ، زمینی و دریایی می باشد.بخش زمینی حمل ونقل جاده ای وراه آهن رادربرمی گیرد.امروزه تمام کابری ها به شبکه ارتباطی نیازدارند.اماعملکرد هرکاربری شبکه ارتباطی مناسب خودرامی طلبد به دلیل سوانح و تهدید امنیت روحی وجانی و ایجاد آلودگی صوتی این کاربری با کاربری آموزشی،‌ ناسازگار و در عین حال می تواند از نظر سهولت دسترسی به شبکه های پخش کننده و جمع کننده سازگار و مناسب باشد . باید توجه داشت مقطع تحصیلی واحدهای آموزشی در انتخاب نوع شبکه های ارتباطی در دسترس مهم است . (مراد پور ،1387،ص 37 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • آیا توزیع فضای دبیرستانهای دخترانه شهر رودسر منطبق با نیازهای و کاربری زمین و کاربریهای همجوار می باشد ؟
  • آیا کیفیت دبیرستانهای دخترانه از نظر کلاس ،فضای ورزشی ،فضای عمومی از استاندارد های مناسب برخودار است ؟
  • راهکارهای مناسب جهت دسترسی و استفاده مطلوب تر از دبیرستانهای دخترانه شهر رودسر کدام است ؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  تحلیل مکانی- فضایی کاربری های آموزشی شهر رودسر (مطالعه موردی دبیرستانهای دخترانه )  با فرمت ورد