دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو

قسمتی از متن پایان نامه :

  

د) آموزش و تحصیلات

با افزایش میزان تحصیلات و آموزش افراد شاغل، توانایی آنها در استفاده از فن­آوری مدرن در تولید، افزایش یافته و این امر باعث افزایش کارایی تکنیکی می­گردد.

 

ه)کارایی و دانش مدیریت

میزان تخصص و دانش مدیران بر افزایش تولید و بهره­وری تأثیر مثبت دارد.

TFP  که از آن به باقیماندۀ سولو یاد می­شود، به افزایش تولید ناشی از افزایش کارایی، افزایش در سطح مهارت­ها، تخصصها، تحصیلات نیروی کار، به دست آوردن تکنیک­های مدیریتی کارا، دانایی، اصلاح سازمانی، منافع به دست آمده از تخصصی شدن، تکنولوژی و ابداعات جدید یا ارتقاء سطح تکنولوژی موجود و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات دلالت می­کند، که خود باعث افزایش در ارزش افزوده و رشد اقتصادی خواهد شد. رشد TFP، رشد تولیدی است که توسط رشد داده­ها توضیح داده نمی­شود.

برای بررسی اثر سرمایه­گذاری ICT بر رشد TFP روش­های متفاوتی وجود دارد. یکی از این روش­ها استفاده از روش دوگان است. در تابع زیر سرمایه به دو قسمت ذخیره سرمایه ICT و ذخیره سرمایه غیر ICT تقسیم شده و شکل کلی تابع چنین است:  (رحمانی و حیاتی،1386: 29)

(1)

 

که در آنA ,S ,T ,K  و Y به ترتیب نشان دهنده سطح سرمایه غیر ICT، ارتباطات، نرم­افزار، سخت‌افزار، سطح تکنولوژی و محصول است. با این فرض که پیشرفت فنی خنثی و از نوع هیکس است و پرداخت به عوامل تولید به اندازه تولید نهایی اجتماعی آنها صورت گیرد، رشد TFP به صورت زیر تعریف می­شود:

(2)

 

که  نرخ تغییر زمانی و  قیمت­های اجاره­ای سرمایه ارتباطات، نرم­افزار، سخت­افزار و غیره را نشان می­دهند. بنابراین، از این روش می­توان به بررسی سهم سرمایه ICT از رشدTFP علاوه بر سرمایه غیر ICT پرداخت. روش دیگر این است که، تغییرات TFP را از تفاوت تغییرات تولید و تغییرات نهادۀ نیروی کار و نهادۀ سرمایه به دست آورد. سپس با استفاده از معادله زیر می­توان سهم ICT از رشد بهره­وری کل عوامل تولید را برآورد کرد:

(3)

 

، سرمایه ICT است. آنچه که باید در معادلات بالا مد نظر قرار داد، این است که  کشش تولید نسبت به سرمایه ICT است و اثر مازاد سرمایه ICT را نشان می­دهد. گاهی به دلیل نبود اطلاعات، از سرمایه­گذاری ICT به عنوان تقریبی از سرمایه ICT استفاده می­شود. با فرض بازار رقابت کامل، سهم درآمدی ICT با کشش آن برابر است، بنابراین:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی ارتباط بین سیاستهای تقسیم سود با نسبت عدم نقد شوندگی آمیهود-پایان نامه

(4)

(5)

 

، نرخ بازدهیICT است. با این فرض­که از نرخ استهلاک صرف نظر کنیم و آنرا تقریباً نزدیک به صفر در نظر بگیریم، می­توانیم سرمایه­گذاری ICT را به عنوان تقریبی از سرمایه ICT در نظر بگیریم. در نتیجه، به جای استفاده از معادله (4) می­توان از معادله (5) برای برآورد سهمICT  از رشدTFP  استفاده کرد.

(6)

 

 

 

در این معادله، ICT بیانگر سرمایه­گذاریICT  است. همان طور که اشاره شد،  بازدهی مازاد تولید نسبت به سرمایه­گذاری ICT است. در نتیجه،ICT نه تنها رشد محصول و بهره­وری نیروی کار را که از طریق سهم درآمدی آن قابل مشاهده است، افزایش می­دهد، بلکه اثرات مازادی نیز ایجاد می­کند، که باعث افزایش رشد بهره­وری کل عوامل تولید و از آن طریق رشد محصول می­شود. سرمایه گذاری ICT پیامدهای خارجی مثبتی دارد، که نرخ بازدهی اجتماعی فراتر از نرخ بازدهی خصوصی خواهد بود. بنابراین، برای بررسی اثر مازادICT، ابتدا باید رشد TFP را محاسبه کنیم و سپس، اثر سرمایه ICT بر رشد بهره­وری کل عوامل تولید برآورد شود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-3-سؤالات تحقیق

در این تحقیق سؤالات زیر مورد آزمون قرار می­گیرد:

  1. تأثیر جریانات تجاری بر میزان بهره­وری صنعت خودرو کشور چگونه است؟
  2. تأثیر سرمایه‌گذاری بنگاهها در زمینه تحقیق و توسعه بر میزان بهره­وری بخش صنعت خودرو کشور چگونه است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو  با فرمت ورد