دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو

قسمتی از متن پایان نامه :

  

3-7-1-شاخص بهره­وری جزئی (PFP)

این شاخص به ارزیابی بهره­وری در رابطه با یکی از عوامل تولید می­پردازد. (آذربایجانی و دیگران،1381: 448)

 

که در این رابطه  شاخص بهره­وری عامل تولید -ام و O ستانده و  میزان نهاده بکار رفته -ام می­باشد. یعنی در شاخص­های بهره­وری جزئی ارتباط ستانده با یک نهاده مورد توجه قرار می­گیرد.

به عنوان مثال بهره­وری نیروی کار را می­توان به شکل زیر نوشت.

(1)

: بهره­وری نیروی­کار

: ارزش­افزوده

: هزینه پرسنلی جبران خدمات مزد و حقوق بگیران

از دیدگاه اقتصادی بهره­وری جزئی همان تولید متوسط نهاده است، که در یک زمان معین و در چارچوب تکنولوژی موجود در آن مقطع زمانی حاصل شده است.

 

3-7-2-شاخص بهره­وری کل (TFP)

اختلاف اساسی و قابل توجه بینTFP  و بهره­وری نیروی کار وجود دارد، به طوری که TFP معیار بهتری نسبت به بهره­وری نیروی کار انعکاس می­دهد، طبق یافته های چانگ و هونگ (2006)، بهره­وری نیروی  کار ترکیبی از نهاده­ها و تکنولوژی را منعکس می­کند، ولیTFP نقش تمام ورودی­های دیگر به جز سرمایه و نیروی­کار را برای رشد اقتصادی درنظر می­گیرد. (امینی و فرهادی کیا، 1390: 6)

 

3-8- عوامل مؤثر بر بهره­وری کل عوامل تولید

 

باتوجه به­اینکه رشد بهره­وری کل عوامل تولید برابر با میانگین موزون رشد بهره­وری نیروی­کار و سرمایه می­باشد، در نتیجۀ عوامل بهبود سطح کیفی نیروی کار و سرمایه، که تخصیص بهتر منابع و استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود را به همراه دارد، به ارتقاء بهره­وری کل عوامل تولید کمک می­کند. در گزارش سازمان بهره­وری آسیایی، عوامل ذیل به عنوان مهمترین فاکتورهای تسریع­کننده رشد بهره­وری کل عوامل تولید ذکر گردیده است. (ولی­زاده زنور، 16:1388-15)

 

الف­­)سرمایه­گذاری خارجی

شاخص سرمایه­گذاری خارجی (از طریق انتقال فن­آوری و در نتیجه افزایش تولید) بر رشد بهره­وری کل عوامل تولید تأثیر مثبت دارد. در چند دهه اخیر، سرمایه­گذاری مستقیم خارجی در انتقال فن­آوری، نسبت به خرید دانش فنی، از اولویت بیشتری برخوردار بوده است. نظریه جهانی­سازی نیز که بر حرکت آزادانه سرمایه­ها تأکید می­کند، دلیلی بر گسترش سرمایه­گذاری­های خارجی و انتقال فن­آوری­های نوین در این زمینه می­باشد. افزایش ظرفیت جذب و پذیرش سرمایه­گذاری خارجی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه و همچنین تمایل آنها به سرمایه­گذاری مستقیم خارجی، در افزایش حجم سرمایه­گذاری­های مستقیم خارجی مؤثر بوده است.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مدیریت عوامل رهبری خدمتگزار بر تعهد سازمانی کارکنان اداره کل آموزش فنی و حرفه ای

 

ب)تحقیق وتوسعه

تحقیق و توسعه سبب رقابت­پذیری در دستیابی به فن­آوری شده و بهبود رقابت­پذیری، در بلندمدت باعث رشد بهره­وری کل عوامل تولید می­گردد.

 

ج)سیاست تجاری

در اینجا برای بیان رابطه میان سیاست تجاری (جریان تجاری) با بهره­وری به این نکته اشاره می­کنیم که، سیاست باز تجاری، توسعه صادرات و جایگزینی واردات بر رشد اقتصادی و بهره­وری کل عوامل تولید تأثیر مثبت دارد. صادرات، قدرت رقابت­پذیری کالاها را افزایش داده و واردات (بخصوص واردات ماشین­آلات و ابزار­آلات، که در بردارنده تکنولوژی نوین می­باشند)، راهی برای ورود تکنولوژی خارجی به اقتصاد داخلی می­باشد. در این تحقیق از سهم فروش هر یک از بنگاهها به جای جریان تجاری بنگاهها استفاده کرده­ایم، از این رو به دلیل نبود اطلاعات کافی در کشور میزان فروش هر یک از بنگاههای مورد نظر را به عنوان متغیر جریان تجاری استفاده کرده­ایم.

حال در ادامه به بررسی انواع جریانات تجاری در اقتصاد می­پردازیم و آنها را از نقطه نظرات مختلف بررسی می­کنیم.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-3-سؤالات تحقیق

در این تحقیق سؤالات زیر مورد آزمون قرار می­گیرد:

  1. تأثیر جریانات تجاری بر میزان بهره­وری صنعت خودرو کشور چگونه است؟
  2. تأثیر سرمایه‌گذاری بنگاهها در زمینه تحقیق و توسعه بر میزان بهره­وری بخش صنعت خودرو کشور چگونه است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثرات اقتصادی جریانات تجاری بر بهره وری درصنعت خودرو  با فرمت ورد