دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت

قسمتی از متن پایان نامه :

ب) شناخت عوامل معنوی رزق و روزی

در جهان بینی اسلامی، علاوه بر علل مادّی و ظاهری، علل معنوی نیز در رزق وروزی تأثیرگذار است.

قرآن کریم، مطلقاً رزق و روزی را اعطای خدایی می‌داند و می‌فرماید:… P وَتَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍO[1]؛ «و به هر کس بخواهی، بدون حساب، روزی می بخشی.» در جای دیگری، خداوند را بهترین روزی‌ دهنده معرفی می‌کند. P… وَ اللَّهُ خَیْرُ الرَّازِقینَ O[2]؛ « و خداوند، بهترین روزی دهندگان است.»

عوامل معنوی رزق و روزی عبارت است از:

الف) ایمان وتقوا: مهم‌ترین عامل رزق و روزی در قرآن کریم، ایمان و تقوا معرفی شده است و به تصریح قرآن، اگر مردم، مؤمن و پرهیزکار باشند، خداوند برکت زمین و آسمان را بر آنها فرو می‌ریزد. خداوند در این زمینه می‌فرماید: Pوَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکْسِبُونَO[3] ؛ « و اگر اهل شهرها و آبادی ها، ایمان مى‏آوردند و تقوا پیشه مى‏کردند، برکات آسمان و زمین را بر آنها مى‏گشودیم ولى (آنها حق را) تکذیب کردند ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم. »

نکتۀ شایان توجه این است که نزول برکات، مشروط برایمان و تقوای الهی همۀ مردم است، نه ایمان و تقوای عده ای خاص و کفر و فسق دیگران.[4]

همچنین خداوند در آیه دیگری به تأثیر تقوای فردی در افزایش روزی و حل مشکلات زندگی اشاره داردP… مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً * وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِب …O[5]؛« هر کس تقواى الهى پیشه کند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى‏کند؛ و او را از جایى که گمان ندارد روزى مى‏دهد.»

ب)استغفار وتوبه؛ از جمله عوامل توسعه رزق، استغفار و توبه است که در آیات و روایات به آن اشاره شده است. خداوند می‌فرمایدP وَ أَنِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ یُمَتِّعْکُمْ مَتاعاً حَسَناً إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى وَ یُؤْتِ کُلَّ ذی فَضْلٍ فَضْلَهُ … O[6]؛« و اینکه: از پروردگار خویش آمرزش بطلبید سپس بسوى او بازگردید تا شما را تا مدّت معیّنى، (از مواهب زندگى این جهان،) به خوبى بهره‏مند سازد و به هر صاحب فضیلتى، به مقدار فضیلتش ببخشد! » امام علی 7نیز می‌فرماید:«أکثروا الاستغفارَ، فإنّه یجلِبُ الرِّزقَ؛ آمرزش بسیار خواهید که مایه جلب رزق و روزی است.»[7] همچنین آن حضرت7 فرمود:« قَدْ جَعَلَ‏ اللَّهُ‏ الِاسْتِغْفَارَ سَبَباً لَهُ وَ لِلرِّزْقِ وَ رَحْمَهً لِلْخَلْق‏؛[8]خداوند، آمرزش‌خواهی را وسیله فراوانی روزی و ریزش رحمت بر آفریدگان قرار داده است.»

ج) انفاق؛ انفاق درراه خدا، از جمله عوامل افزایش روزی است. آنجا که خداوند می فرماید:P… وَ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَهُوَ یُخْلِفُهُ وَ هُوَ خَیْرُ الرَّازِقینَO؛[9]« هر چیزى را (در راه او) انفاق کنید، عوض آن را مى‏دهد (و جاى آن را پرمى‏کند)واو بهترین روزى‏دهندگان است!» امام علی7دراین زمینه می فرماید: « اسْتَنْزِلُوا الرِّزْقَ‏ بِالصَّدَقَهِ ؛[10] روزی را با صدقه فرود آورید.» به این معنا که صدقه نیز همچون دعا از اسبابی است معنوی که خزائن الهی را می گشاید و رزق و روزی را دریافت می کند.

د) شکرنعمت ها؛ شکر نعمت هم عامل فراوانی رزق شمرده شده است. آنجا که خداوند می‌فرماید:   P  … لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزیدَنَّکُمْ … O[11] ؛ « اگر شکرگزارى کنید، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود.»[12]

امام علی7 در این زمینه فرمود:« شکر المنعم یزید فی الرزق؛ سپاس‌گزاری از نعمت‌دهنده، روزی را می‌افزاید.»[13]

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه اثرگذاری آموزش مشاوره گروهی مهارت حل مسئله بر کاهش میزان تهاجم و توهین افراد وابسته به مواد

در نتیجه، باور به عوامل معنوی رزق و روزی، انسان را علاوه بر راه‌های صرفاً مادی، به عوامل و اسباب غیرمادی کسب روزی جلب می‌کند.

3-8. قاعده عزت مداری و نفی سبیل

یکی از مهمترین مبانی اقتصاد مقاومتی قاعده نفی سبیل وعزت مداری است. این قاعده بر گرفته از آن آیه قرآن مجید است که می فرمایدP : وَ لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً O[14]؛« و خداوند هرگز کافران را بر مؤمنان تسلّطى نداده است.»

سبیل در لغت به معنای )راه (و طریق است اما در اصطلاح به معنای شریعت وقانون می باشد . منظور از سبیل در این جا همان معنای اصطلاحی است.[15]

واژه ی (نفی) نیز دراین جا به معنای بسته شدن می باشد. سبیل نکره در سیاق نفی است ونکره در سیاق نفی مفید عموم است؛ بنابراین معنای نفی سبیل کافران بر مسلمانان، این است که خداوند در قوانین وشریعت اسلام هیچ گونه راه نفوذ وتسلط کفار بر مسلمانان راباز نگذاشته است و هرگونه راه تسلط بر مسلمانان را برآن ها بسته است؛ به این ترتیب کافران در هیچ زمینه ای شرعاً نمی توانند بر مسلمانان مسلّط شوند.[16]

براساس این اصل و قاعده، راه هرگونه نفوذ و سلطه ی کفار برجوامع اسلامی درحوزه های مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی باید مسدود گردد. عدم وابستگی اقتصادی و جلوگیری از نفوذ فرهنگی ومنع مشورت در حوزه های فرهنگی ونظامی در روابط خارجی مورد توجه است .

پیامبرگرامی اسلام 9درتمام عرصه های زندگی اجتماعی خویش به ویژه در روابط خارجی به این قاعده مهم و اساسی توجه جدّی می نمود و آن را به عنوان یک مبنا و پایه در روابط خارجی در نظر    می گرفت.

[1] – آل‌عمران، 27.

[2] – جمعه، 11.

[3] – اعراف، 96.

[4] – طباطبایی، محمد حسین. المیزان، ج8. ص 205.

[5] – طلاق، بخشی از آیه 2-3.

[6] – هود،3.

[7] – حرّانی، حسن بن علی بن شعبه. تحف العقول. ترجمه: احمد جنتی. تهران: امیرکبیر: 1382، ص 99.

-[8] دیلمى، حسن بن محمد. إرشاد القلوب إلى الصواب ، ج‏1. قم: الشریف الرضی: اول: 1412ق، ص32.

[9] – سبا، 39.

[10] – کلینی، محمد بن یعقوب. الفروع من الکافی، ج4. بیروت: دارالاضواء: 1413ق، صص3و10.

[11] – نهج البلاغه، ح 143.

[12] – ابراهیم، 7.

[13] – دیلمى، حسن بن محمد. إرشاد القلوب إلى الصواب (للدیلمی)، ج‏1. قم: الشریف الرضی: اول: 1412ق، ص38.

[14] –  نساء،141.

[15] – موسوی بجنوردی، سید محمد بن حسن. قواعد فقهیه، تهران: موسسه عروج. 1401ق، ص350

[16] – شکوری، ابوالفضل. فقه سیاسی اسلام. مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: بی تا. ص326.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

الف) سؤالات اصلی:

جایگاه اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت چیست؟

ب) سؤالات فرعی:

  • راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن وسنت کدامند؟
  • در قرآن و روایات برای اقتصاد مقاومتی چه آثاری بیان شده است؟
  • موانع اقتصاد مقاومتی ازدیدگاه قرآن و سنت کدامند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت  با فرمت ورد