دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

3. 2. 1. 1  مفهوم نرخ ارز تعادلی

به­طورکلی، تعادل را می­توان شرایطی بیان کرد که در آن نیروهای درون­زای الگو تمایلی به تغییر ندارند. میلگیت[1](1998) مفهوم گسترده­تری از تعادل اقتصادی را به این صورت مطرح می­کند که ویژگی­های منحصربفرد بودن، بهینه بودن، بازه زمانی و سرعت همگرایی در سطوح تعادلی می­بایست درنظر گرفته شوند. این ویژگی­ها در هر الگو جهت دست­یابی به تعادل مورد بررسی قرار می­گیرد. از طرف دیگر، مطالعات مورگسترن و نیومن[2] (1944) نشان می­دهد، بدون تعیین چارچوب اساسی مطالعه نمی­توان در مورد مدل بهینه برای بررسی یک موضوع قضاوت نمود؛ و پس از تعیین چارچوب است که می­توان الگوی تعادل مناسب را برای بررسی موضوع تعیین کرد. این شرایط در مورد نرخ ارز نیز به عنوان یک متغیر اقتصادی برقرار می­باشد.

برآورد نرخ ارز تعادلی در عمل نه تنها مورد توجه اقتصاددانان می­باشد بلکه برای سیاست­گذاران نیز از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. از دیدگاه کروگمن[3]، برآورد نرخ ارز تعادلی از دو جنبه مفید می­باشد:

  • پیش­بینی آن­که در برخی زمان­ها در آینده نرخ ارز تعادلی متفاوت از نرخ ارز تعادلی فعلی می­باشد.
  • تسهیل اتخاذ سیاست­ها جهت تعدیل نرخ ارز به سمت مقدار تعادلی.

برای نرخ ارز تعادلی تعاریف متفاوتی ارائه شده است و هر یک از این تعاریف بخشی از رفتار نرخ ارز تعادلی را نشان می­دهد. در ابتدایی­ترین سطح برای تعریف نرخ ارز تعادلی می­توان گفت، تا وقتی ارز در بازارهای جهانی در مبادله بوده و نرخ ارز توسط نیروهای عرضه و تقاضا در بازار تعیین می­گردد، نرخ ارز در تعادل می­باشد. این بیان نرخ ارز تعادلی، توسط ویلیامسون (1983) با عنوان نرخ ارز تعادلی بازار مطرح گردید. در این تعریف تنها نیروی عرضه و تقاضا در تعیین نرخ ارز مؤثر بوده و جایی برای سایر عوامل مانند دولت­ها در تعیین نرخ ارز در نظر گرفته نمی­شود؛ در ادامه موضوع تعیین نرخ ارز تعادلی گسترده­تر مورد بحث قرار می­گیرد.

کلارک و مک دونالد[4](1997) تغییرات نرخ ارز در فرم حل شده[5] آن را طبق رابطه زیر نشان می­دهند:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی نقش پیش بین کمال گرایی، درونی سازی لاغری، شاخص توده بدنی و خود شیء انگاری بر اختلالات خوردن با واسطه گری نارضایتی بدنی

(3-1)

در این رابطه  نرخ ارز اسمی در زمان  ،  بردار عوامل بنیادین اقتصاد که انتظار می­رود در میان­مدت بر نرخ ارز تأثیرگذار باشند و با توجه به چارچوب نظری تعیین می­شوند،  عوامل موقتی که در کوتاه­مدت روی نرخ ارز تأثیر می­گذارند،  جمله اختلال و  و  ضرایب بردارها، می­باشند.

با توجه به رابطه (3-1)، مفهوم نرخ ارز تعادلی را می­توان در سه افق زمانی مورد بررسی قرار داد:

  • تعادل کوتاه­مدت

این تعادل زمانی است که جمله اختلال از رابطه (3-1) حذف شود. در واقع این اختلالات شامل عواملی مانند اثر حباب­های بازار بوده و حذف آنها در واقع بیان­گر از بین بردن اثر شوک­های غیرمنتظره از نرخ ارز کوتاه­مدت می­باشد. نرخ ارز تعادلی کوتاه­مدت را می­توان با رابطه (3-2) نشان داد:

(3-2)

در نرخ ارز کوتاه­مدت مقادیر جاری و واقعی عوامل بنیادین در رابطه قرار داده می­شود. طبق این مفهوم، چنان­چه عدم تعادلی در کوتاه­مدت در اقتصاد به­وقوع پیوندد و مقدار سایر متغیرها جهت مقابله با این عدم تعادل تغییرکند، مقادیر جدید در محاسبه نرخ ارز تعادلی لحاظ می­گردند.

[1]. Milgate

[2]. Morgestren and Neumann

[3]. Krugman

[4]. Clark and MacDonald

[5]. Reduced form

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد