دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

  • تعادل میان­مدت

برای نرخ ارز تعادلی ­میان­مدت شرایطی مطرح می­شود که در آن اقتصاد در وضعیت تعادلی داخلی و خارجی ­باشد. در واقع این تعادل در دو بخش مورد بررسی قرار می­گیرد، یکی تعادل داخلی یعنی زمانی که تقاضا در سطح بالقوه عرضه است و اقتصاد با ظرفیت نرمال عمل می­کند. به عبارت دیگر، نیروهای اسمی که موجب چسبندگی دستمزدها و قیمت­ها می­شوند از مدل حذف شده­اند و شکاف محصول برابر صفر می­باشد. دیگری تعادل خارجی است یعنی زمانی­که حساب ترازپرداخت­ها در یک مقدار باثبات، پایدار باشد.

همان­طورکه گفته شد عوامل چسبندگی از این مدل حذف شده، و از این­رو به آن نرخ ارز تعادلی قیمت­های انعطاف­پذیر نیز می­گویند. نرخ ارز تعادلی میان­مدت را توسط رابطه (3-3) نشان می­دهیم:

(3-3)

در این رابطه، مقدار عوامل بنیادین بر طبق روند تعادلی آنها در رسیدن به تعادل بلندمدت تعیین می­گردد.

 

  • تعادل بلندمدت

تعادل بلندمدت زمانی برقرار می­شود که تعادل در کلیه فعالیت­های اقتصادی ایجاد گردد. برقراری چنین شرایطی ممکن است سال­ها به­طول بیانجامد. در مقایسه با حالت تعادلی قبل، تعادل میان­مدت زمانی است که درآمد ملی در سطح تعادلی قراردارد و حباب­ها و چرخه­های تجاری از الگو حذف شده­اند، اما همچنان سرمایه در حال تعدیل به سمت مقدار بلندمدت می­باشد؛ اما تعادل بلندمدت زمانی ایجاد می­شود که در اقتصاد هیچ تمایل درون­زایی به تغییر وجود ندارد. نرخ ارز تعادلی بلندمدت طبق رابطه (3-4) نشان داده می­شود:

(3-4)

در این رابطه، کلیه متغیرها که توسط بردار  نمایش داده می­شوند، مقادیر تعادلی بلندمدت خود را اختیار می­کنند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته ادبیات-بررسی و مقاسیه ی ساختاری غزلیات

محققان و سیاست­گذاران هر یک از این مفاهیم را بسته به موضوع و افق زمانی مطالعه، مورد بررسی قرار می­دهند. به عنوان مثال چنان­چه سیاست­گذار مشاهده کند نرخ ارز متفاوت با نرخ ارز تعادلی کوتاه­مدت است این نشان­گر وجود حباب در بازار می­باشد. در ادبیات اقتصادی، الگوها و تکنیک­های نظری و تجربی مختلفی برای اندازه­گیری هر یک از معیارهای تعادلی مطرح شده است. آنچه مهم می­باشد آن است که در مطالعات، مناسب­ترین روش تعیین نرخ ارز تعادلی با توجه به موضوع تعیین گردد. از آنجا که آربیتراژ در رفتار نرخ ارز تعادلی اهمیت بسزایی دارد در ادامه توضیحاتی درباره اثر این فرآیند بر نرخ ارز بیان می­گردد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد