دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه میان تورم و نااطمینانی تورم با وجود انتقال رژیم طی بازه زمانی

قسمتی از متن پایان نامه :

3-2-3- رابطه تورم و نااطمینانی تورم

  • اثر تورم بر نااطمینانی تورم

 

اوکان (1971) اولین محققی بود که تلاش برای یافتن ارتباط بین تورم و نااطمینانی تورم کرده است. وی به این نتیجه رسید که می­تواند ارتباط مثبتی میان تورم و نااطمینانی تورم وجود داشته باشد.

فریدمن (1977) در سخنرانی جایزه نوبل خود رابطه مثبتی را بین تورم و نااطمینانی تورمی قائل می­شود. وی به این نکته اشاره می­کند که احتمالا رابطه مثبت مشاهده شده میان نرخ تورم و نوسان­پذیری آن، یعنی نااطمینانی تورمی، به رژیم تورمی باز می­گردد، که حاصل تغییرات در رفتار بخش خصوصی، سیاست­های اقتصادی و یا رفتار نهادها و سازمان­های دولتی است. تغییر در نوع رژیم تورمی به عنوان یکی از منابع نااطمینانی تورمی به شمار می­آید. فریدمن یادآوری کرد که آمریکا قبل از جنگ جهانی دوم از یک رژیم قیمت ثابت  برای دوره نسبتا طولانی پیروی می­کرده است. تغییر رژیم تورمی که پس از جنگ جهانی دوم به وجود می­آید اگرچه موجب تغییر انتظارات مردم متناسب با رژیم تورمی جدید می­شود ولی این تغییر انتظارات در دوره­ای طولانی، حدود چند دهه، صورت می­پذیرد و باعث افزایش نااطمینانی تورم می­شود. وی به اثر­گذاری نااطمینانی تورمی بر مبادله[1] میان تورم و بیکاری اشاره کرد، چرا که نااطمینانی و نوسان­پذیری تورم، قیمت­های بازاری را به یک سیستم ناکارا برای علامت­دهی به فعالیت­های اقتصادی تبدیل می­کنند. فریدمن به این نکته اشاره می­کند که افزایش نااطمینانی تورم از دو طریق می­تواند فعالیت­های اقتصادی را تحت تأثیر قرار دهد:.

اول این که تورم مورد انتظار، فرآیند انعقاد قراردادها را تحت تأثیر قرار می­دهد. هر قراردادی که بر اساس پرداخت­های اسمی بسته می­شود، نیاز به پیش­بینی نرخ تورم دارد. اگر تورمی بالاتر از آن چه در قرارداد پیش بینی شده است به وجود آید، توزیع ثروت رخ می­دهد؛ کسانی که در قرارداد پول می­پردازند نفع می­برند و کسانی که پول می­گیرند، ضرر می­کنند. اگر نرخ تورم واقعی کمتر از نرخ تورم پیش­بینی شده باشد، توزیع ثروت برخلاف آن چه گفته شد، خواهد بود. بنابراین، هنگامی که نااطمینانی تورم بالاتر است، کارگزاران ریسک گریز تلاش می­کنند طول دوره قراردادهایشان را کاهش دهند، زیرا هر چه طول دوره قرارداد بیشتر باشد، نااطمینانی نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین، منابع اقتصاد از فعالیت­های دیگر (کاراتر) به فرآیند بسته شدن قراردادها منتقل می­شود.

دوم این که افزایش نااطمینانی تورم باعث کاهش کارایی سیستم قیمت­ها می­شود[2]. فریدمن به این نکته اشاره می­کند که هر چه نااطمینانی بیشتر باشد، شناسایی تغییر قیمت­های نسبی از تغییر قیمت­های مطلق مشکل­تر است. زیرا کارگزاران اقتصادی قیمت­های خود را در نرخ­های متفاوتی (به دلیل پیش­بینی ناقص تورم آینده) تنظیم می­کنند. بنابراین، قیمت­های نسبی تحت تأثیر قرار می­گیرند، در نتیجه کارایی اقتصادی کاهش می­یابد و تولید کمتری نسبت به حالت بدون اطمینانی به وجود می­آید.

بال[3] (1992) با استفاده از یک بازی با اطلاعات نامتقارن نشان می­دهد که تورم­های بالا منجر به نااطمینانی بیشتر در خصوص تورم­های آینده خواهد شد. وی دو گروه سیاستمدار را در نظر می­گیرد یک گروه محافظه­کار[4] (C) ، که تنها هدفشان پایین نگه داشتن نرخ تورم است و گروه دیگر لیبرال[5] (L) ، که نگران تورم و بیکاری به یک اندازه هستند. فرض دیگر بال آن است که مردم اطلاعی ندارند کدام گروه از سیاستمداران بر سر قدرت هستند و تصمیم­گیری می­کنند. از آنجایی که C مخالف تورم است، وقتی نرخ تورم پایین است تلاش می­کند آن را در سطح پایین حفظ کند و وقتی تورم افزایش می­یابد آن را کاهش می­دهد. L معمولا تلاش می­کند طول دوره­ای که نرخ تورم پایین است را طولانی­تر کند حتی در مقابل وسوسه ایجاد رونق در برابر تورم مقاومت می­کند. اما اگر تورم واقعی و انتظاری در سطح بالایی قرار داشته باشد L بی­میل است برای کاهش تورم، رکود ایجاد نماید. زمانی که تورم در جامعه پایین است مردم در مورد سیاست گذاری آینده مطمئن هستند زیرا L و C سیاست یکسانی اتخاذ می­کنند. اگر تورم در سطح بالایی قرار داشته باشد نااطمینانی به وجود می­آید زیرا سیاستمداران سیاست­های مختلفی در پاسخ به معضل تورم اتخاذ می­کنند و مردم نمی­دانند چه سیاستی اجرا می­شود. بال معتقد است، زمانی که تورم در جامعه پایین است، سیاستمداران سعی می­کنند آن را در سطح پایین حفظ نمایند؛ در این صورت تورم در سطح پایین ثابت و پایدار است، ولی وقتی تورم بالا است، عده­ای از سیاستمداران تمایل دارند هزینه­های بالای تورم را تحمل کنند، در صورتی که گروهی دیگر از سیاست­گذاران سعی می­کنند با کاهش تورم، هزینه­های کاهش تورم از قبیل افزایش بیکاری را بر جامعه تحمیل کنند. بنابراین، در شرایطی که اقتصاد با تورم بالا روبه­رو است، به دلیل تقابل هزینه­های تورم بالا و هزینه­های ناشی از سیاست­های ضدتورمی توسط مقامات و سیاست­گذاران پولی، عدم اطمینان درباره نوع سیاست­های پولی به وجود می­آید و لذا اقتصاد با نااطمینانی در مورد تورم آتی مواجه خواهد شد( بال، 1992).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه بررسی و سنجش کیفیت خدمات درمانی و ارتباط آن با رضایت کلی بیماران

[1] . Trade- off

[2] . مطالعه اولیه در این زمینه مربوط به هایک Hayek(1945) می­باشد.

[3] . Ball

[4] . Conservative

[5] . Liberal

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

در این تحقیق سوالات زیر مورد آزمون قرار می­گیرد:

  • آیا تغییرات تورم باعث تغییر در نااطمینانی تورم می­شود؟
  • آیا نااطمینانی تورم بر روی سطح تورم موثر است؟
  • آیا اثرات شوک­های مثبت و منفی قیمت بر نااطمینانی تورم در ایران نامتقارن است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی رابطه میان تورم و نااطمینانی تورم با وجود انتقال رژیم طی بازه زمانی  با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده