دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

3.1.2.3 نظریه­های تعیین نرخ ارز تعادلی

به­طورکلی برخی از شناخته­شده­ترین تئوری­های برآورد نرخ ارز تعادلی شامل برابری قدرت خرید، تحلیل ترازپرداخت­ها، رهیافت پولی تعیین نرخ ارز تعادلی، نرخ ارز تعادلی بنیادین و الگوی سبد دارایی می­باشد.

قدیمی­ترین و ساده­ترین روش برآورد نرخ ارز تعادلی از طریق به­کارگیری نظریه برابری قدرت خرید می­باشد. این روش تغییرات نرخ ارز تعادلی را براساس قیمت­های نسبی توضیح می­دهد. در این الگو جهت محاسبه نرخ ارز تعادلی، انتخاب شاخص قیمت کالاها را می­توان از دو روش مختلف انجام داد. در یک روش قیمت کالاهای قابل تجارت جهت برآورد نرخ ارز تعادلی استفاده شده و در روش دیگر شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی مورد استفاده قرار می­گیرد. در روش اول تنها آربیتراژ کالاها در نظرگرفته می­شود، اما این حالت چندان مطلوب نمی­باشد؛ زیرا آنچه توسط این روش بیان می­شود این است که قیمت کالاها در کشورهای مختلف باید طبق یک واحد پولی یکسان با یکدیگر برابر باشند. در حالی­که نرخ ارز در واقع شاخص وضعیت پولی دو کشور در برابر یکدیگر است (برشیانی و تورونی[1] 1934).

با توجه به این مطلب، به­طور معمول در الگوی برابری قدرت خرید برای تعیین نرخ ارز تعادلی نسبت شاخص قیمت مصرف­کننده داخلی به شاخص قیمت مصرف­کننده خارجی محاسبه می­شود. اما بالاسا و ساموئلسون (1964) بیان می­کنند، استفاده از این شاخص یکی از مهم­ترین دلایل انحراف نرخ ارز از مقدار تعادلی تعیین شده است. دلیل این امر آن است که این شاخص دربرگیرنده کالاهای قابل تجارت و غیرقابل تجارت می­باشد؛ و بالاتر بودن نرخ بهره­وری در بخش قابل تجارت موجب افزایش دستمزد در این بخش شده و درصورتی­که بهره­وری بخش غیرقابل تجارت کمتر باشد، این افزایش دستمزد موجب افزایش قیمت کالاهای غیرقابل تجارت می­گردد؛ لذا با استفاده از این شاخص قیمت کلی نمی­توان نرخ ارز حاصل را معیار تعادلی کاملاً مناسبی به­حساب آورد. به طورکلی در این روش حتی اگر تصحیح بالاسا و ساموئلسون نیز در نظرگرفته شود، سایر عوامل ساختاری اقتصاد مورد توجه قرار گرفته نشده است.

از طرف دیگر مطالعات تجربی و بررسی­ها نشان می­دهد، چنان­چه به دلیل اختلالات و بروز شوک در بازار ارز، نرخ ارز از مقدار واقعی تعادلی آن تغییر کند، این متغیر تمایل بازگشت دوباره به سطح تعادلی، آن­طور که توسط نظریه برابری قدرت خرید اندازه­گیری می­شود، ندارد.

نرخ ارز تعادلی بنیادین توسط ویلیامسون (1994) مطرح گردید. این روش، نرخ ارز تعادلی را در شرایط تعادل اقتصادی همزمان داخلی و خارجی توصیف می­کند و عوامل ساختاری را جهت تعیین نرخ ارز لحاظ می­کند. منظور از تعادل داخلی زمانی است که تولید محصول در وضعیت اشتغال کامل بوده و نرخ تورم در یک وضعیت پایدار و باثبات قراردارد. تعادل خارجی نیز بیان­گر سطح باثبات حساب جاری، یا به­عبارتی یک جریان مطلوب تبادل منابع میان کشورها در شرایط برقراری تعادل داخلی می­باشد. در این روش چرخه­های تجاری و عوامل کوتاه­مدت در الگو لحاظ نمی­شوند و به عوامل بنیادین در اقتصاد که معمولاً در میان­مدت ثابت می­باشند پرداخته می­شود. در واقع آنچه ویلیامسون درباره شرایط تعادلی برای برآورد نرخ ارز تعادلی بیان می­کند شرایط ایده­آل اقتصادی می­باشد، که در مطالعات مختلف می­توان مجموعه­های متفاوتی از این شرایط را جهت تعیین نرخ ارز تعادلی درنظر گرفت.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد بررسی ویژگی شخصیتی تجربه پذیری دانش آموزان عادی و ناتوان یادگیری

یکی از روش­های برجسته میان نظریه­های مختلف که برای تعیین نرخ ارز تعادلی بیان شده است، رویکرد پولی تعیین نرخ ارز می­باشد. در این رویکرد، نرخ ارز از طریق نسبت عرضه و تقاضای پول دو کشور تعیین می­شود. این نظریه دارای پیشینه طولانی بیش از 300 سال می­باشد و به عنوان هسته تجزیه و تحلیل نرخ ارز تعادلی در میان کلاسیک­ها و نئوکلاسیک­ها به­شمار می­آید. البته اگرچه با وقوع انقلاب کینزی برخی از مفاهیم اقتصادی آن تحت الشعاع نظریات کینز قرار گرفت، اما با توجه به قابلیت­های وسیع این تئوری، امروزه همچنان در بسیاری از مطالعات جهت توضیح رفتار نرخ ارز در رژیم­های شناور نرخ ارز به­کار گرفته می­شود (هامفری 1980).

گسترش مطالعات رویکرد پولی برای تصریح رفتار نرخ ارز با اجرای رژیم نرخ ارز شناور در سال 1973 به­طور منسجم آغاز گردید. در این راستا فرانکل (1976) بیان می­کند که انتقال رژیم نرخ ارز ثابت به رژیم نرخ ارز شناور دیدگاه پولی یا به­طورکلی دیدگاه دارایی را در مورد نرخ ارز با خود به ارمغان می­آورد.

[1]. Bresciani and Turroni

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد