دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

     2.1.2.3  نرخ ارز تعادلی و آربیتراژ

وقتی تعادل نرخ ارز مورد بررسی قرار می­گیرد، نقطه ابتدایی و مشترک مطالعه آربیتراژ است. شرایط آربیتراژ که کلیه مباحث مربوط به نرخ ارز را تحت تأثیر قرار می­دهند در دو دسته کلی جای می­گیرند.

الف- برابری نرخ بهره بدون پوشش ریسک

ب- برابری قدرت خرید

 

در ادامه به توضیح هر یک از موارد فوق می­پردازیم[1].

الف- برابری نرخ بهره بدون پوشش ریسک

این شرایط وضعیتی را نشان می­دهد که در آن بازدهی اسمی دارایی­های ارزی داخلی و خارجی (با ریسک تعدیل یافته) برابر می­باشد. بر این اساس تغییرات نرخ ارز توسط تفاوت­های نرخ بهره و ریسک طبق رابطه (3-5) تعیین می­شود.

(3-5)

در این رابطه  تغییرات نرخ ارز اسمی،  و  به ترتیب نرخ بهره داخلی و خارجی و  ریسک و  تغییر انتظاری نرخ ارز در زمان  می­باشد. طبق این رابطه با فرض تحرک کامل سرمایه و ، اگر نرخ بهره داخلی بیش از نرخ بهره خارجی باشد، تقاضا برای پول داخلی زیادتر شده و نرخ ارز تا جایی که سرمایه­گذاران بین دارایی­های داخلی و خارجی بی­تفاوت باشند، تغییر می­کند. نرخ ارز تعادلی در کوتاه­مدت جهت انطباق با تغییرات انتظاری نرخ بهره تغییر کرده اما در بلندمدت تغییرات نرخ ارز تابع عوامل دیگر می­باشد. اکثر آزمون­ها با بررسی برقراری برابری نرخ بهره بدون پوشش به دنبال آن بوده­اند که آیا تغییرات نرخ ارز را می­توان توسط تفاوت­های نرخ بهره توضیح داد؛ اما نتایج آزمون­ها به­ندرت موفقیت­آمیز بوده و این رابطه را تأیید کرده­است. درآخر اینکه برابری نرخ بهره بدون پوشش به­تنهایی در پیش­بینی تغییرات نرخ ارز چندان موفقیت­آمیز عمل نکرده­است. مک­دونالد (1994) بیان می­کند که یکی از دلایل عدم برقراری این رابطه سیاست­گذاری­ها می­باشد؛ به عنوان مثال زمانی­که سیاست­گذار در تلاش است هم­زمان از یک طرف نرخ بهره را متعادل نگه­داشته و از طرف دیگر از تغییرات گسترده نرخ ارز نیز جلوگیری نماید این رابطه برقرار نمی­گردد. از دیگر دلایل عدم برقراری این رابطه را می­توان تغییر انتظارات در بلندمدت درنظرگرفت، که در برابری نرخ بهره بدون پوشش لحاظ نشده است.

ب- برابری قدرت خرید

یکی دیگر از نتایج مشهور آربیتراژ برابری قدرت خرید است. برابری قدرت خرید دلالت بر این دارد که تغییرات قیمت­ها در دو کشور نرخ ارز آن دو را تحت تأثیر قرار می­دهد. بر این اساس، زمانی که نرخ تورم در یک کشور نسبت به کشور دیگر افزایش می­یابد، انتظار می­رود تا ارزش پولی آن کشور کاهش یابد. برابری قدرت خرید به دو صورت مطلق و نسبی بیان شده است.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه نقش اضطراب امتحان در عملکرد تحصیلی

برابری قدرت خرید مطلق مفهومی مشابه با قانون قیمت واحد دارد. مفهوم قانون قیمت واحد آن است که اگر قیمت کالاهای مشابه را در کشورهای مختلف با واحد پول یکسان اندازه­گیری کنیم، قیمت­ها با یکدیگر برابر می­باشند. فرم مطلق به صورت زیر نمایش داده می­شود.

                                                                                                                (3-6)

در این رابطه  نرخ ارز دو کشور،  شاخص قیمت­های خارجی و  شاخص قیمت­های داخلی می­باشد. همان­طور که این رابطه نیز نشان می­دهد، درصورتی­که برابری قدرت خرید مطلق برقرار باشد، نرخ ارز نسبت قیمت­های خارجی به داخلی را منعکس می­کند.

اما در واقع محدودیت­هایی در بازارها وجود دارد که مانع برقراری قانون قیمت واحد و برابری قدرت خرید مطلق می­شود. برخی از این محدودیت­ها شامل نهاده­های غیرقابل جابجایی، هزینه­های حمل و نقل و تعرفه­های گمرکی می­باشد.

برابری قدرت خرید نسبی اما این محدودیت­ها را درنظرمی­گیرد. آنچه فرم برابری قدرت خرید نسبی بیان می­کند این است که تغییرات نرخ ارز دو کشور برابر تغییرات نسبت قیمت­ها یا نرخ تورم در دو کشور می­باشد. این رابطه به­صورت زیر نشان داده ­می­شود.

[1]. L Driver and Westaway (2004)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد