دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 تخمین تابع قیمت هدانیک زیست محیطی مسکن شهر تهران به روش داده های ترکیبی

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعات داخلی

مطالعات داخلی در خصوص برآورد تابع قیمت هدانیک زمین و مسکن بر اساس روش برآورد و هدف از انجام مطالعه، بعضاً متفاوت بوده که در این قسمت بر تفاوت­های مذکور و اهداف آنها تاکید خواهد شد.

پژوهش درکوش و معصومیان (1364): در این پژوهش تابع تقاضای مسکن شهری تهران با الگوی تابع قیمت هدانیک در سال 1364 تخمین زده شده است. فرض اساسی مطالعه این است که مسکن دارای مجموعه­ای از ویژگی­های متفاوت می­باشد و هر ویژگی در قیمت بازاری آن موثر است و متقاضی، مسکنی را که ویژگی­های مطلوب کمی و کیفی بیشتری نسبت به مسکن معین دیگری داشته باشد، بالاتر ارزیابی نموده و این امر در افزونی قیمت بازار مسکن منعکس می­شود. در نتیجه می­توان با آزمون قیمت مجموعه ویژگی­های متفاوت مسکن، شاخصی که بطور متوسط میزان و اهمیت هر ویژگی خاص را مورد ارزشیابی قرار می­دهد، بدست آورد. در این مطالعه ارزش یابی ضمنی از هر ویژگی را اصطلاحاً ” شاخص قیمت هدانیک” نامیده­اند. در مطالعه مزبور برای جمع­آوری اطلاعات موردنیاز نمونه­ای به حجم 403 مشاهده بررسی شده است. در این مطالعه شهر تهران به چهار ناحیه تقسیم­بندی شده است و برای هر یک از نواحی، تابع قیمت جداگانه­ای برآورد شده است. این تابع که برای واحدهای مسکونی اعم از آپارتمانی و ویلایی مورد برآورد قرار گرفته است به سه فرم خطی، لگاریتمی و نیمه لگاریتمی بوده است.

یکی از یافته­های عمده تحقیق این است که متغیرهای تعیین کننده قیمت واحد مسکونی در شهر تهران اولا، بسته به نوع واحدهای مسکونی متفاوتند و ثانیاً، در نواحی مختلف شهر تهران تاثیرات گوناگونی روی قیمت واحد مسکونی دارند. بنابراین اگر دو واحد مسکونی در دو منطقه متفاوت شهر تهران دارای قیمت بازاری یکسانی باشند، به لحاظ متفاوت بودن عوامل موثر بر تعیین قیمت آن، نمی­توان سیاست­های برنامه­ای یکسانی را برای این دو واحد مسکونی در دو منطقه متفاوت پیشنهاد کرد (درکوش و معصومیان. 1364. ص 21- 10)

پژوهش درکوش (1370): در این پژوهش به تخمین تابع قیمت واحد مسکونی در شهرهای کوچک ایران (مورد مطالعه شهر تویسرکان و دلیجان) پرداخته شده است. متغیرهای تحقیق در برگیرنده، مساحت زمین، تعداد اتاق­ها، تعداد تجهیزات موجود، فاصله تا مرکز اصلی تجاری شهر، نوع واحد مسکونی از لحاظ ویلایی و آپارتمانی بودن، شمالی یا جنوبی بودن واحد مسکونی و کیفیت مصالح به کار رفته است. ضریب کشش متغیرهای موثر بر قیمت واحدهای مسکونی در هر دو شهر کوچکتر از یک تخمین زده شده است. گرچه عوامل مشابهی بر قیمت واحدهای مسکونی در هر دو شهر تاثیر دارند، ولیکن با توجه به تفاوت در مقدار ضریب کشش هر یک از متغیرها نمی­توان برای مسکن این دو شهر سیاست­های مشابهی را پیشنهاد نمود (درکوش. 1370. 30-22)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارتباط بین تاب آوری و صفات شخصیتی دانش آموزان

پژوهش شرزه­ای و یزدانی (1375): در این مطالعه برای برآورد تابع تقاضای مسکن در شهرکرد از الگوی قیمت هدانیک استفاده شده است و با توجه به ساختار الگو و عدم وجود آمار موردنیاز، جمع­آوری اطلاعات به روش نمونه­گیری صورت گرفته است. برای این منظور ابتدا شهرکرد به 23 منطقه مجزا تقسیم شده و 930 واحد مسکونی انتخاب و از این طریق اطلاعات لازم گردآوری شده است. با توجه به وجود دو بافت قدیم و جدید شهر، آمار به تفکیک هر دو منطقه تهیه شده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق:

  • از بین متغیرهای ساختاری، همسایگی و زیست محیطی، تاثیرگذارترین متغیرها بر قیمت منازل مسکونی شهر تهران چه متغیرهایی هستند( با توجه به متغیرهای در نظر گرفته شده در مدل).
  • آیا متغیرهای غیر بازاری مانند: دسترسی به خیابان، سرانه فضای سبز، میزان آلودگی هوای هر منطقه و تراکم جمعیت، نیز بر قیمت منازل مسکونی شهر تهران تا ثیر گذار هستند.
  • آیا می توان نحوه تاثیر گذاری متغیر های زیست محیطی بر قیمت مسکن را بررسی کرد.
  • آیا می توان قیمت های ضمنی متغیرهای زیست محیطی را محاسبه کرد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  تخمین تابع قیمت هدانیک زیست محیطی مسکن شهر تهران به روش داده های ترکیبی با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده