دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 ارائه ساختار نرخ تعرفه بار و مسافر در راه آهن ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

بر اساس ماده یک آیین نامه این کمیسیون به استناد ماده 182 قانون تعرفه ، به منظور بررسی و شور و اتخاذ تصمیم در موارد ابهام تعرفه و تطبیق نرخ های مندرج در تعرفه حمل کالا ، توشه و مسافر با نرخ سایر وسائط نقلیه و رعایت وضع اقتصاد کشور از جهات مختلف و همچنین مطالعه در مواد تعرفه راه آهن سایر ممالک به خصوص راه آهن های کشورهای همجوار که در حال حاضر با راه آهن ایران از لحاظ حمل ونقل ، تعرفه مشترک دارند و مقایسه نرخ های تعرفه آنها با نرخ های تعرفه راه آهن یک کمیسیون دائمی به نام کمیسیون ثابت تعرفه تشکیل شده است . اعضای این کمیسیون در گذشته مرکب از افراد مشروحه ذیل بوده اند :

– معاون بازرگانی داخلی راه آهن که سمت ریاست کمیسیون را بر عهده داشت .

– یک نفر مشاور راه آهن به تشخیص هیات مدیره راه آهن

– مدیر کل حسابداری راه آهن

– مدیر کل بازرگانی خارجی راه آهن

– یک نفر به عنوان منشی کمیسیون که از طرف راه آهن تعیین می گردید .

احکام کلیه اعضا و منشی کمیسیون تعرفه به امضای راه آهن دولتی ابلاغ می شده است .

کمیسیون مذکور وابسته به هیات مدیره راه آهن و بنا به دعوت اداره کل بازرگانی داخلی جلسات خود را تشکیل می داد و مسایلی را که از طرف اداره مزبور عنوان و مطرح می شد مورد بحث قرار داده و درباره آن تصمیم مقتضی اتخاذ و برای اجرا با امضای هیات مدیره راه آهن به واحدهای ذیربط ابلاغ می گردید . آرای کمیسیون تعرفه با اکثریت نسبی معتبر و قابل اجرا می بود . وظایف کمیسیون تعرفه به شرح زیر می باشد :

الف- تفسیر مواد تعرفه و نحوه اجرای آنها در مواردی که انجام آن برای متصدیان مربوطه با ابهام و اشکال مواجه باشند و نیز رفع مشکلاتی که در اجرای مواد تعرفه راه آهن در موارد مختلف پیش آید .

ب- اظهار نظر در مورد تعیین طبقه بندی کالاهایی که نام آنها در جدول طبقه بندی کالاها منضم به تعرفه صریحاً ذکرنشده و تطبیق آنها با کالاهای مشابه که در جدول طبقه بندی تعرفه و مقررات حمل کالا و مسافر با رجا مصوب 1343 با اصلاحیه 1377 آورده شده است .

ج- بررسی و اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهادهایی که جهت تغییرات و اصلاحات مواد تعرفه به کمیسیون برسد همچنین رفع نواقص تعرفه فعلی راه آهن از طریق مطالعه تعرفه های راه آهن های سایر کشورها و تکمیل مواد تعرفه راه آهن بر اساس پیشرفتهایی که در تعرفه سایر ممالک مترقی انجام می شود .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تعیین رابطه بین سرمایه فکری و عملکرد مالی شرکتهای خودروسازی پذیرفته شده در بورس

ه- اظهار نظر و اخذ تصمیم درباره پیشنهادات مربوط به تخفیف ها و امتیازاتی که در موارد خاص یا استثنایی در نرخ های تعرفه داده می شود .

و- مطالعه و اتخاذ تصمیم در مورد پیشنهادات واصله درباره افزایش یا کاهش نرخ تعرفه بار و نیز واگذاری بار گیری و تخلیه به عهده صاحبان کالا و اخذ حق نظارت باربری .

ز- مطالعه در کلیه آیین نامه های وابسته به تعرفه و تطبیق مفاد آنها با وضع روز ، از قبیل آیین نامه اجاره اراضی و اماکن ، آیین نامه پرداخت غرامات به کالاهای خسارت دیده و آیین نامه مربوطه به حراج اموال و اشیاء بلاصاحب ، آیین نامه اشیای پیدا شده در قطارها و ایستگاهها ، آیین نامه بلیط رایگان ، آیین نامه احداث خطوط فرعی ، صنعتی و گذرگاهها و غیره و در صورت لزوم تغییر مواد آنها.

ح- اظهار نظر در کلیه قرار دادهای منعقده با مشتریان راه آهن در مواردی که طبق آیین نامه اجاره اراضی و اماکن راه آهن به تصویب کمیسیون تعرفه ضرورت دارد .

ط- اخذ تصمیم در خصوص واگذاری نمایندگی فروش بلیط های راه آهن و قبول کالا به سایر موسسات مسافربری و حمل و نقل ، دادن پورسانتاژ مناسب در ازای انجام اینگونه خدمات به عاملین کار .

در مجموع بر اساس شرح وظایف کمیسیون تعرفه ثابت ، انتظار می رود این کمیسیون تلاش بیشتری در خصوص تعیین نرخ های کارشناسی تعرفه بار و مسافر از راه آهن ج .ا.ا در راستای کارآمد کردن فعالیتهای راه آهن داشته باشد ، ولی به نظر نمی رسد مطالعات کارشناسی تعیین نرخ تعرفه بار و مسافر بر اساس منطق اقتصادی قوی صورت گرفته باشد . لذا در بسیاری از سال ها نرخ بدون هیچ منطق اقتصادی تغییر نیافته است و حتی تغییرات موجود متناسب با شاخص قیمت ها و افزایش کیفیت خدمات و نظیر اینها نبوده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

1-4-1-هدف اصلی

ارائه ساختار نرخ تعرفه بار و مسافر در راه آهن ایران

1-4-2- اهداف فرعی

  • شناسایی عوامل موثر بر تقاضای بار و مسافر در راه آهن ایران
  • شناسایی عوامل موثر بر تعیین نرخ تعرفه باری و مسافری در راه آهن ایران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : ارائه ساختار نرخ تعرفه بار و مسافر در راه آهن ایران  با فرمت ورد