دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

4.3 روش­شناسی تحقیق

در این بخش به معرفی مختصری از مبانی اقتصادسنجی الگوهایی که در این تحقیق برآورد خواهند شد پرداخته، و آزمون­های مختلف و ابزارهای تجزیه و تحلیل الگوها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. قابل ذکر است، برخی از آزمون­هایی که در این تحقیق به­کارگرفته شده است، مانند آزمون ایستایی با وجود آشنایی محققان با کلیت این آزمون­ به دلیل اهمیت این آزمون­ها و کارکردهای جدید نوع آزمون به­کارگرفته شده، آزمون با جزئیات توضیح داده شده است.

 

1.4.3 علّت و ضرورت استفاده از الگوهای غیرخطی

نتایج مطالعات تجربی اولیه­ای که پس از شناورسازی رژیم نرخ ارز، نرخ ارز را با اتکا به مدل­های پولی برآورد کرده­اند، با واقعیت­ چندان سازگاری نداشته و عملکرد ضعیفی در توضیح وقایع و تخمین ضرایب متغیرها داشته­اند (تیلور وپیل 2000).

در این راستا تیلور و پیل (2000) بیان می­کنند به نظر می­رسد در واقعیت نرخ ارز تابع روابط و عواملی که در رویکرد پولی به آن­ها اشاره شده است، باشد؛ و این احتمال وجود دارد که علت این ناسازگاری نتایج تجربی وجود روابط غیرخطی میان نرخ ارز و عوامل ساختاری پولی باشد.

در واقع دلایلی مانند وجود هزینه­های مبادله در آربیتراژ ارز، مداخله مسئولان پولی در بازار ارز، تغییرات ناگهانی ناشی از شوک­های تجاری و وجود مناطق هدف برای نرخ ارز، ممکن است منجر به رفتار غیرخطی نرخ ارز گردد (بِرو[1]و همکاران 2008).

در این راستا ریو و همکاران (2008) در قالب یک الگوی رگرسیون انتقال ملایم پانل، الگوی تعادلی نرخ ارز حقیقی را در دو گروه کشورهای درحال توسعه و صنعتی برآورد کرده­اند. آن­ها دو متغیر نسبت خالص دارایی­های خارجی به تولید ناخالص داخلی و شاخص بهره­وری را به­عنوان متغیرهای توضیح­دهنده نرخ ارز استفاده کرده­اند. یافته­های این پژوهش نشان داده که فرآیند تعدیل متفاوتی در دو گروه کشورها وجود دارد؛ بدین­ترتیب برای کشورهای صنعتی الگوی خطی و برای کشورهای درحال توسعه الگوی غیرخطی مورد تأیید قرار گرفته است.

به­طورکلی براساس نظریه­های اقتصادی برخی از متغیرهای سری زمانی و بسیاری از مدل­های کلان اقتصادی خطی، دارای رفتار غیرخطی هستند. به­عنوان مثال ثابت شده در چرخه­های تجاری، آهنگ نزولی بودن متغیرهای کلیدی کلان اقتصادی مانند تولید و اشتغال در دوره­های رکود پرشتاب­تر از آهنگ افزایش آن­ها در دوره­های رونق است(نوری 1388).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد-بررسی حرکات دامنه ای در حوضه ماسوله رودخان

گسترش به­کارگیری مدل­های غیرخطی باعث بهبود قابل توجهی در عرصه مدل­سازی رفتار متغیرها در حیطه اقتـصاد کلان و بویژه اقتصاد مالی شده است. اگرچه تخمیـن­های خطی از پدیده­های اقتصادی که رفتار غیرخطی از خود نشان می­دهند برای مدل­سازان دارای ارجحیت بیشتری است (آسا­ن­تر است)، اما در بسیاری از موارد تصریح خطی از چنین متغیرهایی ما را به نتایج غلطی سوق خواهد داد. چنین امری ضرورت استفاده از مدل­های رگرسیونی غیرخطی را نشان می­دهد.

از طرف دیگر دو موضوع که در دهه­های اخیر توجه محققان را به خود جلب کرده غیرخطی بودن وتغییرات ساختاری در روابط داخلی مدل­های اقتصادی است. لاند برگه و همکاران (2003) در مطالعه­ای با بسط الگوی غیرخطی رگرسیون انتقال ملایم به این نتیجه دست یافتند که الگوهای انتقال ملایم در شرایط وجود همزمان رفتار غیرخطی و تغییرات ساختاری، درک درست­تری از مدل­های اقتصادی سری زمانی ایجاد می­کنند (امیری و گرجی 1389).

رایج­ترین مدل­های غیرخطی معرفی شده در ادبیات اقتصادسنجی عبارتند از مدل­های اتورگرسیو غیرخطی[2] (NLAR)، مدل­های اتورگرسیو آستانه­ای[3] (TAR)، رگرسیون غیرخطی[4] (NLR) و مدل­های رگرسیونی انتقال ملایم[5] (STR).

[1]. Bereau

[2]. Non Linear Auto Regressive

[3]. Threshold  Auto Regressive

[4]. Non Linear Regression Model

[5]. Smooth Transition Regression

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد