دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

1.1.4.3 مدل رگرسیونی انتقال ملایم

این مدل یک مدل رگرسیونی سری زمانی غیرخطی است که می­توان آن را نوع خاصی از مدل رگرسیونی تغییر وضعیت[1] ، که توسط باکُن و واتس[2] (1971) معرفی شد، تلقی کرد. این محققان دو خط رگرسیونی را در نظر گرفته و به طراحی مدلی پرداختند که در آن گذار از یک خط به خط دیگر به­صورت ملایم اتفاق می­افتد. در ادبیات سری زمان چان و تونگ (1986) برای نخستین بار به تشریح و پیشنهاد مدل STR در مطالعات خود پرداختند. همان­طور که قبلاً گفته شد مدل STR نوع خاصی از مدل­های تغییر وضعیت بوده اما این مدل­ها بیش از دو رژیم (وضعیت) را در برنمی­گیرد. شکل استاندارد مدل STR  به­ صورت رابطه زیر است. ( اِندِرس[3] 2004)

 

          t=1,…,T                             (3-13)

 

تابع  را تابع انتقال می­نامند. این تابع یک تابع کران­دار بین صفر و یک است. در این رابطه متغیر گذار[4]  بوده که یک متغیر تصادفی است و اغلب یکی از متغیرهای مدل می­باشد، بردار متغیرهای توضیحی  ، پارامتر شیب گذار  و  بردار پارامترهای موضعی[5]می­باشد، که محل گذار را تعیین می­کند. از آنجا که تابع انتقال بین صفر و یک بوده ضرایب الگو بین  و  در نوسان­اند. بر اساس مطالعات تابع گذار یک تابع لجستیک است که معادله عمومی آن به فرم زیر می­باشد.

 

                 (3-14)

 

چنان­چه تابع انتقال رامطابق فرم بالا در نظر بگیریم، به مدل انتقال ملایم لجستیک (LSTR) دست می­یابیم. به­طور معمول مقادیر رایج برای k در مطالعات k=1 و k=2 می­باشد. مدل LSTR با k=1 (LSTR1) دارای قابلیت مدل­سازی رفتار نامتقارن متغیرها بوده، به این صورت که برای توصیف فرایندهایی به­کار گرفته می­شود که ویژگی­های پویایی آن­ها از یک رژیم به رژیم دیگر متفاوت می­باشد. به­عنوان مثال در چرخه­های تجاری فرایندهایی که در دوره­های رونق رفتاری متفاوت از دوره رکود دارند از این قبیل فرایندهای نامتقارن به­حساب می­آیند. این مدل در صورت برقراری شرایط دیگر که در ادامه شرح داده می­شود، مدلی قابل اتکا و مناسب می­باشد. از سوی دیگر مدل LSTR2 برای شرایطی مناسب است که فرایند تعدیل در آن­ها بالا و پایین نقطه گذار رفتاری مشابه داشته و به­صورت متقارن عمل کند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ضمانت اجرای رسالت مطبوعات در حوزه‌ی دین و اخلاق

[1]. Switching Regression Model

[2]. Bacon and Watts

[3]. Enders

[4]. Transition Variable

[5]. Locational Parameters

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد