دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

3.2.3  انحراف نرخ ارز و ماندگاری تورم

از آنجا که نرخ ارز از مهم­ترین عواملی است که اقتصاد داخلی را با دنیای خارجی مرتبط می­سازد، هر کشور به دنبال یافتن سطح تعادلی نرخ ارز، کاهش انحرافات آن از سطح تعادلی و هدایت نرخ ارز به سطح مطلوب، بر اساس اهداف سیاستی خود است.

انحراف نرخ ارز از سطح تعادل موجب ایجاد عدم اطمینان می­شود، و به­دنبال آن از دو طریق می­تواند آثار منفی بر اقتصاد به جای بگذارد. اول اینکه باعث کاهش سرمایه­گذاری داخلی و خارجی شده و بر انباشت سرمایه تأثیر منفی می­گذارد (رازین و کالینز[1] 1999). دیگر آنکه نرخ ارز غیرتعادلی بر قدرت رقابت تجاری کشور نسبت به سایر نواحی جهان تأثیر منفی می­گذارد. عدم اطمینان نرخ ارز باعث افزایش هزینه­های تجارت می­گردد و مبادله­های تجاری را کاهش می­دهد. این وضعیت به­ویژه در اقتصادهایی بیشتر ظاهر می­گردد که فرصت مبادلات تأمینی کمتر در آن­ها وجود دارد (کریلجنکو[2] و همکاران 2003).

انحراف­های نرخ ارز موجب ایجاد نوسان در سطح قیمت­ها شده و هر چه نوسان­ انحرافات نرخ ارز بیشتر باشد به دنبال آن نوسان­های سطح قیمت­ها بیشتر می­گردد. نوسان­های سطح قیمت­ها به نوبه خود هزینه­هایی دارد؛ مانند آنکه ارزش نقدینگی پول ملی کاهش یافته و افراد به دنبال دارایی­هایی خواهند بود که ارزش واقعی آن­ها باثبات­تر باشد(دی[3] 1983).

ادواردز (1988) بیان می­کند تنظیم نامناسب نرخ ارز می­تواند منجر به کاهش کارایی، تخصیص نامناسب منابع اقتصادی، از دست­دادن ذخایر بین­المللی، تضعیف انگیزه­های تولید در بخش­های مختلف و عدم تعادل کلان اقتصادی گردد؛ که هر یک از این نتایج به ­تنهایی می­تواند برنامه­های توسعه اقتصادی کشورها را اگر شکست ندهد، حداقل متوقف نماید.

در این راستا، دیدگاه مشهوری در اقتصاد کلان بین­الملل بیان می­کند، انحراف نرخ ارز از سطح تعادلی آن هزینه­هایی را برای اقتصاد داخلی برمی­انگیزد. در رابطه با ایجاد این هزینه­ها، به­طورکلی می­توان بیان کرد که ارزش­گذاری پول ملی در برابر پول خارجی بیش از سطح تعادلی آن ممکن است موجب کاهش رقابت بین­المللی برای آن کشور شود، درحالی­که ارزش­گذاری پول ملی در برابر پول خارجی کمتر از سطح تعادلی آن ممکن است به ایجاد فشار تورمی در کشور منجر گردد؛ امکان چنین وضعیتی در کشورهایی با نرخ تورم بالا و ماندگاری تورم مانند ایران قوی­تر است. بر اساس این فرض، اگر منبع اصلی تورم خارجی باشد، انتظار می­رود تورم داخلی در دوره­هایی که نرخ ارز (ارزش پول خارجی در مقابل یک واحد پول داخلی)، به مقدار زیادی بیش از سطح تعادلی  است، پایدار باشد و با تعدیل نرخ ارز کاهش یافته و کنترل شود(جانلیس و کوکوریتاکیس،2013).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ترکیب وب سرویس‌ها مبتنی بر معیار‌های کیفیت سرویس‌ با استفاده از رویکرد فرا مکاشفه‌ای-پایان نامه ارشد رشته فناوری اطلاعات

همان­طور که پیش از این اشاره شد، هدف اصلی این مطالعه نیز پاسخ به این سؤال است که، آیا ماندگاری تورم در ایران و انحرافات نرخ ارز به­یکدیگر مربوط می­باشد؟ در این راستا در یک الگوی تجربی، ابتدا نرخ ارز تعادلی استخراج می­گردد؛ به موازات آن رفتار تورم نیز مورد بررسی قرار گرفته تا در نهایت با استفاده از نتایج به­دست آمده ارتباط این دو متغیر به صورت نقطه به نقطه توسط نمودار مورد تجزیه وتحلیل قرار گیرد.

[1]. Razin and Collins

[2]. Kriljenko

[3]. Dee

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد