دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 استفاده از مدل فازی – ANP در تعیین موقعیت بهینه فضایی- مکانی پارکینگ­های طبقاتی در محیط GIS

قسمتی از متن پایان نامه :

 

1-1-    معیارهای مکان یابی

در تعیین مشخصات مکانی هر نوع استفاده از زمین و هر نوع فعالیت شهری، دو عامل هدایت کننده، به شرح زیر ملاک عمل و سنجش قرار می‌گیرند:

الف) عامل رفاه اجتماعی

ب) عامل رفاه اقتصادی

بر اساس این دو عامل بسیار کلی، شش معیار زیر در مکان یابی عملکرد های شهری، ملاک برنامه ریزی کاربری زمین شهری قرار می‌گیرند:

سازگاری: عمده ترین تلاش شهرسازی، مکان یابی برای کاربری­های گوناگون در سطح شهر و جداسازی کاربری های ناسازگار از یکدیگر است. کاربری­هایی که دود، بو، صدا، و شلوغی تولید می‌کنند، باید از کاربری­های دیگر، به ویژه کاربری­های مسکونی، فرهنگی و اجتماعی جدا شوند(سعید نیا،1387) در مقابل ، فعالیت­هایی که مکمل یکدیگرند در کنار هم جایابی می‌شوند. کاربری­های سرویس دهنده با ترتیب اولویت هم جواری نیز مشخص می‌شوند(پورمحمدی،1387).

آسایش: دو مولفه فاصله و زمان مهمترین مولفه در مکان یابی کاربری­ها هستند. نوع دسترسی­ها با فاصله و زمان سنجیده می‌شود. این دو عامل واحد اندازه گیری آسایش محسوب می‌گردند. چگونگی دسترس به خدمات شهری مورد نیاز ساکنان و دوری از کاربری­های مزاحم و ناسازگار از مولفه­های مهم آسایش تلقی می‌گردند(زیاری،1381).

کارایی: الگوی قیمت زمین شهری، عامل اصلی و معیار اساسی تعیین مکان کاربری زمین است. هر نوع کاربری از لحاظ اقنصادی و سرمایه گذاری برآیند قیمت زمین و وضعیت آن از نظر آماده سازی و مخارج آبادانی است که با روش تحلیل هزینه-منفعت مشخص می‌شود (سعید نیا، 1387).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارتباط هوش معنوی با سلامت روان دانشجویان

مطلوبیت: مطلوبیت و دلپذیری در برنامه­ریزی کاربری اراضی شهری یعنی تلاش درجهت حفظ و نگهداری عوامل طبیعی، ایجاد فضای باز و دلپذیر، چگونگی شکل گرفتن راه ها، ساختمان­ها و فضاهای شهری(پور محمدی، 1387).

سلامتی: اعمال ضوابط محیطی و بهداشتی مناسب برای کاهش آلودگی حاصل از کاربری‌های مختلف و رعایت استانداردهای بهداشتی برای تامین سلامتی محیط زیست انسانی یکی از اهداف مکان یابی کاربریها است(پور محمدی، 1387).

استانداردهای ایمنی: هدف از این کار به طور کلی حفاظت شهر در مقابل خطرهای احتمالی است. خطرهای بلایای طبیعی مانند: سیل، زلزله، آتشفشان، و طوفان، بلایای غیر طبیعی مانند: هم جواری منطقه صنعتی با منطقه مسکونی که با اصل سازگاری مورد اشاره مغایرت دارد و سایر مواردی که به نحوی ضریب امنیتی و ایمنی شهر را تضعیف می‌‌‌کنند(پور محمدی، 1387)

 سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. مهمترین معیار در مکانیابی بهینه پارکینگهای طبقاتی کدام موارد است ؟
  2. با استفاده از مدل ANP فازی برای منطقه مورد مطالعه چه تعداد گزینه بدست می­آید.

 استفاده از مدل فازی – ANP در تعیین موقعیت بهینه فضایی- مکانی پارکینگ­های طبقاتی در محیط GIS

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  استفاده از مدل فازی – ANP در تعیین موقعیت بهینه فضایی- مکانی پارکینگ­های طبقاتی در محیط GIS با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده