دانلود پایان نامه

پایان نامه سایت ارشدها – رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

روند گسترش شهر رضوانشهر در دو دهه اخیر با تاثیر آن بر کاربری اراضی شهری پیرامون(1370 – 1390)

قسمتی از متن پایان نامه :

تغییر در نوع فعالیت اقتصادی
مسأله ی زمین در شهر ها و توجه به تغییرات اقتصادی و اجتماعی رشد فزاینده ی کالبدی فیزیکی شهر ها در تمام دنیا ، خصوصاً شهر های کشور های جهان سوم ، به صورت مسأله ی بسیار مهمی مطرح است .
صاحب نظران و متخصصان مسائل شهری بر این عقیده هستند که وسعت و جمعیت شهر های کشور های جهان سوم در مدت کوتاهی دو برابر شده است (مولازاده ، 1379 ، ص44) .
این نه تنها بر اقتصاد شهر ، بلکه بر چگونگی استفاده از زمین شهری اثر مستقیم دارد .
تغییرات حاصل شده در فعالیت های اقتصادی مردم شهر رضوانشهر از اقتصاد مبتنی بر کشاورزی به سمت فعالیت های خدماتی ، اثر مستقیم بر چگونگی استفاده از زمین شهر داشته است . به صورتی که رشد کاربریهای مسکونی و تجاری در این شهر از رشد سایر کاربریها بیش تر بوده است . به طوری که مساحت کاربری های مسکونی و تجاری در سال 1370 به ترتیب در حدود 1118039 متر مربع و 9240 متر مربع بوده که این رقم در سال 1390 به حدود 2285000 متر مربع کاربری مسکونی و حدود 56760 متر مربع کاربری تجاری رسیده است .
تغییر فعالیتهای این شهر از سمت فعالیتهای گروه اول به سمت فعالیتهای خدماتی بدون شک بر چگونگی استفاده از اراضی شهر اثر داشته است . به نحوی که بیشترین در صد افزایش کاربری ها این شهر به سمت کاربریهایی است که با مشاغل خدماتی ارتباط مستقیم دارند . (24/71 % کاربری مسکونی ) . کاهش اراضی کشاورزی شهر از 175 هکتار در سال 1370 به 154 هکتار در سال 1390 موید آن است که زمین های شهر رضوانشهر به صورت بی برنامه به کام آن دسته از فعالیت های اقتصادی می رود که به هیچ وجه با پتانسیل های اقتصادی محلی سنخیت ندارد.
هر چند فعالیت های کشاورزی هنوز در این شهر دارای اقتصادی پایه ای است لیکن روند تغییرات اقتصادی باعث شده ، شهر در جهتی بدون برنامه ی صحیح و علمی رشد داشته باشد . گسترش سطوح مسکونی در میان اراضی کشاورزی در این شهر ، با توجه به زمین های مرغوب کشاورزی ، زنگ خطری برای رضوانشهر و بسیاری از شهر های مشابه است . عمق بحران زمانی مشخص می شود که این نکته ی مهم را در نظر بگیریم که زمین یکی از منابع محدود و با ارزش برای شهر هاست و در نتیجه ضرورت برنامه ریزی در زمینه کیفیت استفاده از یمن شهری امری غیر قابل اجتناب است .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد بررسی جایگاه حقوقی جرائم رایانه ای در قوانین ایران

اهداف علمی:

1- شناخت تبیین عوامل موثر در توسعه فیزیکی شهر طی دو دهه اخیر

2- ارائه پیشنهادات لازم در جهت ساماندهی هر چه بهتر شهر و کنترل و هدایت تغییرات بی رویه کاربری اراضی کشاورزی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : روند گسترش شهر رضوانشهر در دو دهه اخیر با تاثیر آن بر کاربری اراضی شهری پیرامون(1370 – 1390) با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید