دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 موانع اجرای کیفر حدی در حقوق کیفری ایران و فقه جزایی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

مفهوم توبه

توبه، از جمله مسائلی است که در فرهنگ قرآن و سنّت از جنبه مثبت و ارزشی به آن پرداخته شده و یک امتیاز در مکتب اسلام به شمار می‌رود. در آیات و روایات متعددی از توبه صحبت به میان آمده و انسان به آن تشویق و ترغیب شده و سقوط کیفر به صراحت در برخی از آن‌ها مطرح شده است. اینکه انسان، در مسیر زندگی گاهی دچار خطا و لغزش می‌گردد نباید باعث شود که از رحمت الهی مأیوس و ناامید شود، زیرا درهای رحمت خداوند همیشه به روی بندگان باز است. توبه از موضوعات مشترک میان علم اخلاق،‌ کلام، فقه و حقوق است و در هر کدام از این علوم از یک جهت به آن نگریسته شده است. در هر نظام حکومتی اولین قانونی که تغییر می‌یابد قانون کیفری آن نظام است، چون قانون کیفری بازوی حکومت است و ثبات و استقرار آن به قوانین کیفری بستگی دارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، قوانین و مقررات منطبق بر شرع انور اسلام تدوین و یا اصلاح گردید و از توبه به عنوان یکی از عوامل سقوط مجازات بالاخص حد نام برده شد (داوریار:1383، 115). توبه از ماده «توب» به معنای «رجوع» یعنی بازگشت است. ابن منظور در لسان العرب،‌ توبه را چنین معنا کرده است: «التوبه، الرجوع من الذنب»(ابن منظور:1405، ج 4، 263). در قرآن کریم اصطلاحاً توبه به دو صورت بیان شده است:

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه رابطه افسردگی با تعارضات زناشویی

  1. توبه و بازگشت بنده به‌سوی خداوند، مثل «یا ای‌ها الذین آمنوا توبوا الی الله توبه نصوحاً» (تحریم / 8) که منظور از توبه انسان، همان بازگشت و ندامت از اعمال خلاف گذشته است.
  2. توبه و بازگشتی که مربوط به خداوند متعال است. مثل «…‌ علم الله انکم کنتم تختانون انفسکم فتاب علیکم و عفا عنکم» (بقره / 187) که مقصود از توبه خداوند پذیرفتن توبه انسان است که از گذشته سیاه و تاریک خویش،‌ نادم و پشیمان شده و از انحراف و جهل بازگشته است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:موانع اجرای کیفر حدی در حقوق کیفری ایران و فقه جزایی

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده