دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

2. 2. 3 مطالعات مربوط به اثر متقابل نرخ ارز و متغیرهای کلان اقتصادی با تأکید برتورم

بلینی و فیلدینگ[1] (1999)، با مشاهده تفاوت نرخ تورم در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه به بررسی این فرضیه که این تفاوت­ ناشی از رژیم نرخ ارز کشورهای درحال توسعه بوده و این منجر به عدم توانایی این کشورها برای واردات سیاست­های ضدّ تورمی کشورهای توسعه یافته می­شود، پرداخته­اند. آن­ها این موضوع را برای هشتاد کشور درحال توسعه (نمونه مورد بررسی شامل ایران نیز می­شود) بررسی کرده­اند. نتایج تجربی حاصل، از این الگوی نظری پشتیبانی نموده و بیان­گر آن است که در کشورهای درحال توسعه به مقدار قابل توجهی نرخ تورم کمتر، اما واریانس محصول و تورم زیادتر است. در این مطالعه یک چارچوب عقلایی برای ترجیحات این کشورها بین ثبات نرخ تورم و ثبات محصول ارائه شده است. در الگو نشان داده شده است که مقامات پولی کشورهای درحال توسعه به انتخاب رژیم نرخ ارز با توجه به این چارچوب می­پردازند. لازم به ذکر است، در رژیم نرخ ارز شناور مقامات آزادی عمل بیشتری در واکنش به شوک­های برون­زا دارند و بنابراین ثبات بیشتری در محصول و تورم ایجاد می­گردد، که این در قبال پذیرش تورم بیشتر می­باشد.

بیو و فوجی[2] (2004) به بررسی این موضوع می­پردازند که آیا کاهش تورم توسط اجرای سیاست­های پولی، منجر به کاهش اثر تغییرات نرخ ارز بر شاخص قیمت مصرف­کننده می­گردد. مطالعه داده­های تابلویی 11 کشور صنعتی در بازه زمانی 2003-1997، فرض کاهش اثر نرخ ارز بر قیمت مصرف­کننده (گذار نرخ ارز) با اجرای سیاست کاهش تورم را تأیید می­کند. به­طور خاص نتایج نشان می­دهد تثبیت نرخ تورم موجب کاهش اثر تغییرات نرخ ارز بر واردات، تولید و شاخص قیمت مصرف­کننده می­شود.

ادواردز[3] (2006) به بررسی رابطه هدف­گذاری تورم و نرخ ارز می­پردازد. او در مطالعه خود بر سه موضوع تمرکز می­کند: 1) تجزیه و تحلیل مؤثر بودن نرخ ارز جهت جذب شوک­های اقتصادی در کشورهایی که نرخ تورم را هدف­گذاری نموده­اند. 2) بررسی نوسانات نرخ ارز در کشورهایی که به هدف­گذاری تورم می­پردازند و کشورهایی که در شرایط مختلف از سیاست­های متفاوت پولی استفاده می­کنند. 3) بحث و بررسی اینکه آیا نرخ ارز نقشی مستقل در اقتصادهایی که سیاست هدف­گذاری تورم را اجرا می­کنند، دارد؟. نتایج این مطالعه بیان می­کند که نرخ ارز یکی از مهم­ترین متغیرهای کلان اقتصادی در کشورهای نوظهور بوده و بر تورم، واردات، صادرات و فعالیت­های اقتصادی تأثیرگذار است. به­علاوه در کشورهایی که سیاست هدف­گذاری تورم را اجرا می­کنند، تأثیر تغییرات نرخ ارز بر تورم کاهش یافته است؛ و پذیرش این سیاست از طرف دیگر در این کشورها موجب کاهش یا افزایش نوسانات نرخ ارز اسمی و حقیقی نشده است؛ به­علاوه شواهد نشان می­دهد  کشورهای با تورم بالا و ناپایدار تمایل به افزایش نرخ ارز اسمی در حین اجرای سیاست هدف­گذاری تورم دارند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه تاثیر آزادسازی تجاری بر رشد اقتصادی بخش صنعت

[1].  Bleaney and Fielding

[2].  Bailliu and Fujii

[3].  Edwards

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤال­های تحقیق

از مهم­ترین سؤالاتی که این تحقیق در صدد پاسخگویی به آن می­باشد از این قرار است:

  • درصورت همگرایی نرخ ارز به مقدار تعادلی آن، در بلندمدت آیا عکس­العمل نرخ تورم به انحرافات نرخ ارز از مقدار تعادلی متقارن می­باشد؟
  • آیا انحراف از نرخ ارز تعادلی و ماندگاری تورم در ایران، مرتبط  هستند؟
  • آیا مدل غیرخطی توانایی بیشتری نسبت به الگوی خطی در توصیف نرخ ارز تعادلی و عملکرد تورم دارد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : انحرافات نرخ ارز و ماندگاری تورم در ایران کاربرد روش اتورگرسیو آستانه ای  با فرمت ورد