دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت

قسمتی از متن پایان نامه :

1-7-2.  واگذاری زمین

یکی دیگر از اقدامات مهمّ پیامبر اسلام، واگذاری زمین برای امور مختلف اقتصادی بود. ایشان گاهی زمین هایی را برای خانه سازی میان مهاجران تقسیم می کرد که به «اقطاع الدور» معروف است و این کار سبب گسترش فرهنگ سازندگی در میان مسلمانان و برآورده شدن یکی از نیازهای اساسی و اوّلیّه مهاجران، یعنی مسکن شد. گاه ایشان با واگذاری زمین های بایر، زمینۀ سرمایه گذاری و احیا را فراهم آورد و گاهی هم با واگذاری زمین برای ساختن بازار و حمام زمینه فعالیت های تجاری و خدماتی را مهیّا کرد.[1]

1-7-3.  کمک به تهیّه سرمایه برای فعالیّت های اقتصادی

رسول خدا 9از طریق تقسیم غنایم جنگی بین مجاهدان و توزیع درآمدهای بیت المال، مانند خمس، زکات، خراج و انفاقات در بین مسلمانان و واگذاری حق بهره برداری از انفالی که در اختیار دولت اسلامی بود، مسلمانان را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، در تدارک سرمایه های لازم جهت انجام فعالیّت های اقتصادی یاری می دادند. حتّی در تاریخ به مواردی بر می خوریم که گاهی مسلمانان برای تأمین سرمایه فعّالیّت تجاری از بیت المال استقراض می کردند.[2]

1-7-4. عمران و آبادسازی

امیرمؤمنان، علی7، آبادانی را یکی ازوظایف دولت می داند. دربرخی از نامه های آن حضرت، چنین آمده است: «آبادانی سرزمین رشد اقتصادی را درپی دارد و این کارسبب افزایش مالیات ها نیز می شود.»[3]

درآغاز نامه آن حضرت به مالک اشتر نیز آمده است: «هذا ما اَمَر به عَبدِاللهِ عَلیِّ امیرالمؤمنینَ مالکَ بنَ الحارثِ الاشتر فی عَهْدِهِ اِلیهِ حِینَ وَلاّهُ مُصِرَ جَبایهَ خِراجِها و جهَادَ عَدَوِّها و استصلاح اَهْلِها وَ عِمارَه بِلادُها[4]؛ این فرمانی است که بنده خدا، علی، امیرمؤمنان به مالک اشتر، پسر حارث، در عهدی با او می گذارد؛ هنگامی که وی را به حکومت مصر گمارد تا خراج آنجا را گرد آورد، با دشمنان آن جهاد کند و به   سامان دادن کار مردم و آبادانی آن سرزمین بپردازد.»

امام درجای دیگری از همین نامه، دستور می دهد که همّت تو برای آبادانی باید بیش از تلاشت برای جمع آوری مالیات باشد: « وَ لْیَکُنْ نَظَرُکَ فِی عِمَارَهِ الْأَرْضِ‏ أَبْلَغَ مِنْ نَظَرِکَ فِی اسْتِجْلَابِ الْخَرَاجِ لِأَنَّ ذَلِکَ لَا یُدْرَکُ إِلَّا بِالْعِمَارَهِ وَ مَنْ طَلَبَ الْخَرَاجَ بِغَیْرِ عِمَارَهٍ أَخْرَبَ الْبِلَادَ وَ أَهْلَکَ الْعِبَادَ وَ لَمْ یَسْتَقِمْ أَمْرُهُ إِلَّا قَلِیلًا[5] ؛ باید توجه تو به آبادانی زمین بیش از جمع آوری خراج باشد؛ زیرا که خراج جز با آبادانی زمین حاصل      نمی شود و هر کس خراج را بدون آبادانی زمین طلب کند، شهرها را ویران و بندگان خدا را نابود سازد و حکومتش جز اندک زمانی، دوام نخواهد یافت.»

1-8. حمایت از تولید کنندگان داخلی

از آنجایی که دست نیاز از خارج به درون کشور دراز شده است با اقتصاد مقاومتی، اقتصاد در حال     بومی شدن است. ومدارا با تولیدکنندگان و حمایت از آنها می تواند مشکلات را آسان کند. در حقیقت، تولیدات ملّی، بدون پشتیبانی و حمایت دولت، متوقّف می‌شود یا رشد آن ناچیز و غیر قابل توجه است. مصداق آشکار حمایت از تولیدات داخلی، زمینه‌سازی دولت برای کاهش واردات و به همان نسبت،     مهیّا کردن امکانات گوناگون وانواع مساعدت‌ها برای تولیدکنندگان است. در حقیقت، صنعت در کشورهای عقب‌مانده، نوپا و ضعیف است و تنها در سایه حمایت ازدولت می‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه اقتصاد : بررسی رابطه بین بازار‌گرائی و عملکرد تجاری در بانک‌ شهر

واقعیّت های تاریخی گویای این حقیقتند که درحکومت رسول اکرم9وامام علی7، ازاصلی ترین فعّالان اقتصادی، یعنی کارگران، کشاورزان و صنعتگران و تاجران و … حمایت می کردند تا انگیزه آنها درتولید وتوزیع، تقویت، و با ادامه تلاش های آنها، نیازهای اساسی افراد جامعه اسلامی، به بهترین شکل تأمین شود و رشد و پیشرفت اقتصادی تحقّق یابد.

1-8-1. حمایت از کشاورزان

کشاورزی، مهم ترین فعالیّت تولیدی اقتصادی در همه کشورهای جهان، است. امروزه بخش کشاورزی در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، بخش غالب اقتصاد ملّی به شمار می رود، به گونه ای که رشد و توسعه اقتصادی این کشورها، با توسعه کلی بخش کشاورزی ارتباط بسیار تنگاتنگی دارد. اقتصاد مقاومتی بدون تقویت بخش کشاورزی و خودکفایی محصولات کشاورزی میسّر نیست.

کشاورزی یکی از مؤلّفه های اقتدار و امنیّت ملّی هر کشوری است و تأمین امنیّت غذایی درگرو کشاورزی پایدار است، به طوری که اولویّت اصلی کشورها در چشم اندازآینده شان کشاورزی است.کشاورزی ما نیز با پتانسیل فراوانی که دارد بایستی جزء صنعت های بالای کشور محسوب شود. برای تحقّق الگوی اقتصاد مقاومتی، دولت باید از طرح ها و برنامه های علمی کشاورزان حمایت کند.

وجود شرایط آب و هوایی چهارفصل و موقعیّت جغرافیایی کشورمان بستر مناسبی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی برای تأمین نیازهای داخلی و صادرات را فراهم ساخته است. برای تحقّق و عملی ساختن اقتصاد مقاومتی، دولت و مجلس شورای اسلامی باید با وضع قوانین و اعمال سیاست‌های حمایتی، پشتیبانی از افزایش تولید محصولات کشاورزی و ‌کنترل واردات، اقداماتی درحوزه کشاورزی انجام دهند.

[1] – صدر، سیدکاظم. نظامهای اقتصادی صدر اسلام. تهران: دانشگاه شهید بهشتی: مرکز چاپ و انتشارات: 1374. صص 66 و 67.

[2] – سید نژاد، سیدصادق و سید رضی سیدنژاد. پیشین. ص 263.

[3] – نهج‌البلاغه، نامه 53.

[4] – همان، ص325.

[5] – همان، ص333.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات تحقیق

الف) سؤالات اصلی:

جایگاه اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت چیست؟

ب) سؤالات فرعی:

  • راهکارهای اجرایی اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن وسنت کدامند؟
  • در قرآن و روایات برای اقتصاد مقاومتی چه آثاری بیان شده است؟
  • موانع اقتصاد مقاومتی ازدیدگاه قرآن و سنت کدامند؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اقتصاد مقاومتی از دیدگاه قرآن و سنت  با فرمت ورد