دانلود پایان نامه

 پایان نامه ها - رشته حسابداری

عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-1 بحران مالی و ورشکستگی

در ادبیات مالی واژه‌های غیرمتمایزی برای ورشکستگی و بحران مالی وجود دارد. برخی از این واژه‌ها عبارتند از:[1] بحران مالی یا پریشانی مالی[2]، شکست[3]، عدم موفقیت واحد تجاری ورشکستگی[4]، عدم قدرت پرداخت دیون[5]. (حاجیها ،1:1384)

بحران مالی به مسایل و مشکلاتی اطلاق می‌شوند که هرگاه اصلاح و رفع نگردند ورشکستگی را به وجود می‌آورند. از آنجایی که روش‌های پیش‌بینی بحران مالی و ورشکستگی و مدل‌های مربوطه آنها عمدتاً یکی می‌باشد، این دو عبارت در این تحقیق مترادف در نظر گرفته شده است.

2-1-2 بحران مالی

در دیدگاه مالی، بحران مالی هنگامی رخ می‌دهد که بدهی‌های یک شرکت از ارزش دارایی‌های موجود در شرکت تجاوز کند.(گیتمن[6] ، 1996)

معمولاً دلایل مختلفی سبب حدوث بحران مالی می‌شود. وجه مشترک در اغلب موارد بحران مالی شرکت‌ها، سوءمدیریت سازمان است. خطاهای مدیریتی، بالا بودن هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده تولیدات یا محصولات، بالا بودن هزینه‌های عملیاتی، عملکرد ضعیف مالی، بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های فروش و غیره هر یک به تنهایی یا ترکیبی از آنها می‌توانند به منزله هشداری برای بحران مالی شرکت تلقی شوند. شرایط اقتصادی حاکم بر محیط تجاری و عملیاتی شرکت نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل بحران مالی شرکت‌ها باشد. رکود اقتصادی، تغییرات سریع نرخ بهره، بالا رفتن تورم، نوسانات شدید قیمت مواد اولیه و شرایط اقتصادی بین‌المللی، از جمله دلایل اقتصادی بحران مالی سازمان‌هاست. تصمیمات دولت، حوادث ناخواسته و پیشامدهای طبیعی و سرانجام مرحله عمر سازمان‌ها نیز از دیگر دلایل بروز بحران مالی هستند. به طور کلی، شرکت‌ها ممکن است به یکی از چهار شکل مالی، اقتصادی، حقوقی و طبیعی با بحران مواجه شوند.

بحران مالی، وجود تنگناهای مالی و ناتوانی یا ضعف در ایفای تعهدات به هنگام سررسید را نشان می‌دهد، معمولاً نشانه تنگنای مالی، فقدان سرمایه در گردش لازم برای تداوم عملیات شرکت است. فقدان سرمایه در گردش، نشانه‌ای است که خود ناشی از علل دیگری از جمله ساختار ضعیف سرمایه یا تعهدات جاری بیش از حد، هزینه عملیاتی بالا و مواردی مشابه این است. معمولاً صاحب‌نظران مختلف بین بحران به معنی اقتصادی و بحران مالی و اعتباری تفاوت قایل شده‌اند. فنگ لولین و سالی مک‌کلین[7] (2000)، بحران مالی را تحت یک رویکرد مالی، به عنوان ورود یک شرکت به شرایط تصفیه، دعاوی حقوقی، عدم امکان ایفای دیون و تعهدات سررسید شده و یا اعلام ضعف و ناتوانی در تحصیل درآمدهای مورد انتظار تعریف نموده‌اند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی نقش سیاست های بهسازی شهری-دانلود پایان نامه ارشد

بحران تجاری یا اقتصادی

در دیدگاه دیگری از بحران خاطرنشان گردیده است که بحران تجاری همان بحران اقتصادی است، زیرا مؤسسه قادر نبوده است برای سرمایه‌گذاری انجام شده سودی هم‌تراز یا مشابه آنچه که در فرصت‌های دیگر قابل دسترسی است را تحصیل کند.

بحران قانونی

از نظر قانونی بحران به مفهوم، عدم توانایی ایفای تعهدات در سررسید نیست. قوانین اکثر کشورها بحران را به مفهوم عدم تکافوی کل دارایی‌ها برای پرداخت کل بدهی‌ها تعریف و تفسیر می‌نمایند.

بحران اتفاقی

در برخی موارد وقوع پدیده بحران مالی در نتیجه حوادث یا اتفاقاتی است که به طور غیرمترقبه یا غیرقابل پیش‌بینی حادث می‌گردند. این رویدادها عمدتاً به واسطه حوادث، سوانح و یا بلایای طبیعی از جمله سیل، طوفان، زلزله و یا در نتیجه رویدادهای بشری از جمله جنگ، آشوب، اعتصابات یا بحران‌های سیاسی و اجتماعی ایجاد گردیده است که وجه مشخصه یا مشترک این گونه بحران های مالی این است که در شرایطی حادث می‌گردند که شرکت در مقطع زمانی قبل از آن شرایط، رضایت‌بخش و مورد انتظاری را تجربه نموده و صرفاً وقوع شرایط ناخواسته یا غیرمنتظره‌ای که پیش‌بینی و کنترل آنها خارج از توان و امکان مدیریت یا طرف‌های درگیر بوده و اساساً شرایط محیط بیرونی که خاستگاه و بستر غیرمالی و غیراقتصادی دارند علت اصلی وقوع بحران مالی می‌باشد.

[2]. Distress

[3] . Failure

[4] . Bankruptcy

[5] . Insolvency

[6]. Gitman,

[7]. Feng Yu Lin & Sally Mc Clean

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات تحقیق:

سوالات تحقیق به شرح زیر است:

  • آیا درماندگی مالی باعث افزایش استفاده از حساب­های پرداختنی تجاری به عنوان یکی از راه­های تامین مالی خواهد شد؟
  • آیا تامین مالی با استفاده از حساب­های پرداختنی تجاری باعث بدتر شدن عملکرد شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی خواهد شد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه - تز - رشته حسابداری

لینک متن کامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان : تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی با فرمت ورد


دیدگاهتان را بنویسید